• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Burak Yılmaz
byilmaz@trabzonbasket.com
Bir Avuç Yürek Ve Baklavanın Kerameti
15/01/2012

 tc_burak@hotmail.com


 

   

Bir Avuç Yürek Ve Baklavanın Kerameti

      Hafta içi sanal âlemdeki sohbetlerimizde Utku Hançer’in ortaya attığı fikirle beraber takımımıza baklava ikram ederek moral kazandırmayı düşünüyorduk. Bir avuç yürek; Serkan Günaydın, İsmail Alkan, Mehmet Dinç, Emre Ergenç, Tahsin Aydın, Emre İshak (Clubber), Semih Aydın, Adem Hotaman, Mahmut Atar ve BEN, Perşembe akşamı takımımızla beraber TATLI ve eğlenceli muhabbetler gerçekleştirdik. Bizim gibi takımımızı yalnız bırakmayan Engin Kamber, Osman Ekici, Bora Numanoğlu, Barış  Yurduseven, Osman Arz ve tabii ki Asbaşkanımız Levent Erkuloğlu  beylerde salonda bulunuyorlardı.

     Bir avuç yürek her hafta olduğu gibi salonda fırtına bölümünde yerini almıştı. Dışarıdaki konumlarını bırakarak salt basketbol seyircisi kimliğine bürünmüştü. Hava atışıyla beraber ilk sayımız serbest atış çizgisinden Levent ile geldi. Brown’ın asisti Robinson’ın üçlüğü ile skor 4-0 a geldi. 5. dakikada skor 13-8 geride iken rakibin ivmelenmesini Polat Kaya’nın üçlüğü ile kırdı. Bu sayı Polat’ın ilk ve son sayısı idi. 7. dakikada Brown ilk sayısını kaydetti (16-15). Gibson ilk çeyrekte atışları girmese de asistleriyle ön plana çıkmıştı. Çeyreğin sonundaki turnikesi ile sayı hanesini de doldurmuş oldu (18-17). İlk çeyrekte takımımızın yıldızı 5 sayı üreten Robinson idi. Ayrıca Capin’e yaptığı savunmayla birlikte maç boyunca sayı üretememesini sağladı. İlk çeyrekte rakip, pota altı üstünlüğünü bize fazlasıyla kullandı. 17 sayının 12’si Ali (4) ve Kambala (8) ikilsinden geldi. Kambala iri cüssesini kullanarak hücumda teke tekte Brown’ı perişan etti.

     2. çeyrek Ceyhun’un üçlüğü ile başladı. Randle önce basket faulden sonra da attığı üçlükle skoru 24-22 ye getirdi. Randle hem yaptığı savunmayla hem de hücumdaki katkısıyla takımımızın bu çeyrekteki yıldızı idi. 13. dakikada hızlı hücumda Gibson’ın smacı ile hem taraftar coştu hem de kendisi alev almaya başladı. Gibson kalan 7 dakikada 11 sayı üretti. İlk yarının güzel oyununu Kerem’in smacı süslendirdi (41-35). Halil hoca ikinci çeyreğe Oktay-Randle pota altı ikilisi ile başlamıştı. Levent-Brown ikilisinin pota altında yapamadığı sertliği ve yardımlaşmayı, bu ikili iyi bir şekilde yerine getirmesiyle uzunlara pota altını kapattı. Sadece hızlı hücumda Nedim’in smacına engel olamadık. Ali ve Kambala serbest atış çizgisinden sayı üretebildiler. İlk yarıda Telekom’un dikkat çeken isimleri Kambala 11 ve Bekir 9 (2. Yarı sayı üretemedi). Takımımızda ise Gibson 13, Randle 8 ve Robinson 7, Kerem 5 sayı ürettiler. Brown sadece 2 sayı üretebildi.

    Oktay’ın gönderilme dedikodularının ne kadar saçma olacağını, sahada herkese gösterdiğini düşünüyorum. Sayı atamasa da, 2 ribaunt alması taraftarları yanıltabilir. İstatistiklere yansımayan oyunu ile Telekom’un pota altı üstünlüğüne önemli bir darbe vurdu. Pota altındaki gladyatörlüğü, Kambala’nın oyundan daha erken düşmesine neden oldu. 2 sene önce Antalya’da yaptığı görünmeyen olumlu işlerin bu maçta bize tekrar hatırlattı. Temennimiz Okta’ın bu performansını giderek artırmasıdır.

     Maç başından beri hızlı tempoda oynamamız, yaşlı olan Telekom’un yorgunluğuna neden oldu. Özellikle Robinson’ın top çalarak başlattığı hücumlar ya asistiyle ya da sayısıyla noktalanıyordu. Aldığımız her savunma ribauntunda, Robinson ve Gibson fırlayarak hızlı hücum yaparak kolay sayılar bulmamızı sağlayıp rakibin savunma direncini de iyice kırdı. Bunun meyvelerini 2. Yarıda toplamaya başladık.   2. yarı Ali’nin peş peşe bulduğu sayılarla başladı (41-39).  İlk yarının suskun ismi 2. yarı başımızı ağrıtacak mı diye düşünmedik değil? Ama bu performansını devam ettirememesi lehimize oldu. Robinson’ın ve Gibson’ın içeriye doğru penetreleri ile Brown’u besleyerek  8-0 lık seri yakalayıp 23. dakikaya 49-39 önde girmemizi sağladı.  Cevap Kambala’dan geldi. Bu sayı Kambala’nın maçtaki son sayısı oldu. Ardından tepe noktasından Levent’in güzel asistiyle Robinson rahat turnike bıraktı. Yorulan Telekom pota altını Brown 3. çeyrekte domine etmeye başladı. Pota altı üstünlüğü artık bizim kozumuz olmaya başladı. Hafta içi Efes’in Nedim’i resmen kiralık istemesi, Nedim’in aklının İstanbul’a kaymasına neden oldu. Bu nedenle Timuçin hocada Nedim’i ilk yarı sadece 5 dakika oynatmıştı. Tempoya dayanamayan Ali’yi ve Kambala’yı dinlendirebilmek için mecburen Nedim’i 2. Yarı daha fazla oynatmak zorunda kaldı.

     27. dakikada Ceyhun serbest atış çizgisinden 2 de 2 attı (55-44). Bu dakika kadar sadece 6 sayı üretebilmişti. Cevap ilk yarı daha çok savunması ve ribaunta katkıları olan Kerem’in üçlüğü ile geldi (58-44). Farkın açılması ile beraber bir avuç yüreğin tezahuratı salona yayılmasıyla belirginleşti. Ceyhun’un çeyreğin son saniyesinde attığı üçlük hem farkın azalmasına hem de kendi özgüvenin daha da artmasına neden oldu (62-51). Gibson bu çeyrekte sayı üretemedi. 3. Çeyrekte takımımızın yıldızı 11 sayı üreten Brown idi. Diğer sayılarımızı sadece Kerem (6) ve Robinson (4) üretti.

  Son çeyreğe Ceyhun’un şansının yardım etmesiyle beraber panyalı bulduğu üçlükle başladı (62-54). Ceyhun iyice alevlenmeye başladı. Cevap hızlı hücumda Gibson’ın turnikesiyle geldi. Ardından Gibson-Kerem Alley-oop u taraftarı iyice coşturdu. Cevap Telekom’un ayakta kalan tek ismi olan Ceyhun’dan geldi. Sonraki hücumumuzda pota altında Kambala, Randle’a sportmenlik dışı faul yapınca, Randle 2 serbest atışında isabet kaydetti ve kenardan başlattığımız hücumda da Gibson’ın turnikesiyle sonuçlandı (70-56). Maçın son 5 dakikasına Gibson’ın attığı üçlükle girdik (75-60). Cevap Nedim’in turnikesiyle geldi. Ardından pota altına inen topu Brown turnike ile bıraktı. Savunmaya ağır dönmenin cezasını suskun olan Murat’ın turnikesiyle cezalandırıldık (77-64). Gibson’ın takım kimyasından uzaklaşıp hücumlarda tek başına oynamaya başlaması takımımızın ritmini bozup, rakibin tempo tutmasını sağladı. Peşine Robinson’ın kötü pasıyla top kaybı yapmamız ve Robinson’ın hızlı hücumda verilmeyen faul nedeniyle boş hücumlardan dönmemize neden oldu. Bunun cezasını Telekom adına Ceyhun 8 sayı ile kesmesi, oyunun kritik noktaya gelmesini sağladı(77-72). 1,5 dakika kalmıştı. Rakibin faul hakkı dolmuştu. Maçın kırılma anı artık gelmişti. Topu Gibson aldı, rakip sahada Can faul yaptı. Can elini kaldırmayıp, hakeme de itirazında devam edince teknik faul aldı. Bunun sonucunda Gibson serbest atış çizgisinden 4 de 4 attı ve oyuna kenardan başladık. Serhat’a taktik faul yapıldı. Serhat ikide bir attı (82-72). Maçı Gibson’ın güzel smacı ile 89-78 kazandık. Son çeyrek Gibson-Ceyhun düellosu ile geçti diyebiliriz. Gibson son çeyrekte 15 sayı kaydetti. Ceyhun ise son 13 dakikada 18 sayı kaydetti.

    Sezon başından beri oynadığımız en keyifli ve en iyi maçtı. Rakibimizin eksikleri fazla olmasına rağmen özellikle hücumda son 5 dakika haricinde iyi organize olduk. Robinson- Gibson uyumu özellikle dikkat çekti. Randle’ın Halil hocayla ikinci baharını yaşaması takımımıza olumlu yansıdı. 3 numaraya yabancı transferinin düşünülmesi Kerem’in iyi performans vermesini sağladı.  Salyers’ın gelmesiyle Randle’ın daha özverili ve konsantre çalışması gibi yapılacak yeni transferle Kerem’in de performansını artıracaktır. Rekabet başarıyı artırmasında en önemli etkendir. Halil hocanın da rotasyondaki 10 oyuncuyu kullanıyor olması da önemli bir avantajdır. Hoca çalışana az da olsa ödülünü veriyor. Örnek unutulan Randle ve Oktay Yılmaz.

     İlk defa 77 barajını aşıp 89 sayı kaydettik. İlk defa bir maçta bu kadar fazla hızlı hücum sayısı kaydettik. İlk defa 19 asist yaptık. İlk defa 11 top çaldık. En önemlisi ilk defa 9 top kaybı yaptık. İşte bu istatistikler, rakibin 46-28 ribaunt üstünlüğüne cevap oldu.

    Maç sonu Halil hoca takımı toplayarak taraftarla bütünleştirdi. Bir avuç yürek soyunma odasına inerek takımla kucaklaştı. Masöründen başkanına, taraftarından oyuncusuna, eski yöneticisinden Halil hocaya bir mutluluk tablosu çizilmişti. Bu tablo yapılacak takviyelerle daha da güzelleşecektir. Temennimiz bu yüreklerin giderek ve hızlı bir şekilde artmasıdır.

NOT: Bu arada hafta içi antrenmanda sakatlanan genç yeteneğimiz Arsinli Oğuzhan Turan, sahalardan 1,5 ay uzak kalacak. Kendisine geçmiş olsun dileyip en kısa zamanda parkedeki yerini almasını bekliyoruz. Değnekli haliyle bile takımını yalnız bırakmaması takdire şayan bir davranıştır.  Bu arada bir avuç yürekten olan Oğuz Zeytin kardeşimle de maç sonu telefonda galibiyeti kutladık.

TrabzonBasket.Com3757 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

YENİ SEZONA MERHABA - 28/08/2012
GİBSON, ROBİNSON OUT POLAT, KEREM, BROWN IN - 13/02/2012
Geçen hafta sonu önce futbolda Antalya’ya sonra da basketbolda Mersin’e kaybedince bunalım kaçınılmaz oldu. Üzerine iş yoğunluğum, bilgisayar ve internet sıkıntıları da eklenince sizlerden kısa süre ayrı kaldım.
Grundy’ye ve Scales’e DİKKAT ! - 03/02/2012
Cumartesi günü 15:00’de deplasmanda Mersin BŞB. ile son derece kritik bir maça çıkacağız. Mersin ilk 4 haftada 3 galibiyet aldılar. Sonraki 10 haftada 1 galibiyet alınca koç değişikliğine gidildi.
BÜTÜNLEŞME VE İYİ MÜCADELE - 30/01/2012
Perşembe akşamı arkadaşlarla birlikte 2. baklava seferini gerçekleştirerek salondaki yerimizi almıştık. Antrenmanda oyuncuların hırsı, kazanma isteği belli oluyordu.
YETER ARTIK! SAVUNMA YAPIN - 12/01/2012
Bandırma ve BJk maçlarında guard-pivot oyunlarını görünce 20 yıl öncesine döndüm. Okul takımı antrenmanlarında çalışırken, guard olarak faul çizgisine doğru ilerlerken pivot üzerime doğru gelince,
BU DA MI OFSAYT? - 07/01/2012
Bugün İstanbul’da Akatlar’da saat 15:00 ‘de BJK ile karşılaşacağız. Futbol maçımızın da İstanbul Olimpiyat Stadında saat 16:00’da başlayacağından dolayı ayda yılda bir yayınlanan basket maçımızın çoğunluğumuz maalesef ilk yarısını izleyebileceğiz.
İKİSİ BİR ARADA - 02/01/2012
Cumartesi günü deplasmanda çok kritik maçta Antalya’ya karşı 98-77 mağlup olduk. Aslında iki kötü takımın maçıydı. Dış şuta bağlı bir sistem iki takımın oyun felsefesiydi. Bu sistemin ne kadar yanlış olduğunu ligdeki konumlarına bakıp görebiliriz.
AYRILIK, BAŞLANGIÇ VE DEPLASMAN - 29/12/2011
Kapanma eşiğinden gelip çok düşük bütçeyle acele kurulmuş bir kurumun, ekibin, takımın başarısızlığının bedelini Tolga Öngeren ödemiştir.
HAREKETLİ OYNA, SAVUN VE KAZAN - 23/12/2011
Cumartesi saat 16.00’da Trabzon’da 19 Mayıs Spor Salonunda Karşıyaka ile karşılaşacağız. Ligde % 50 galibiyet yüzdesi ile oynuyorlar.
 Devamı