• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Gürbüz Gürbüzoğulları

Gürbüz Gürbüzoğulları
ggurbuzogullari@gmail.com
Teknik – Taktik Spor Dalları
02/08/2017
  ggurbuzogullari@gmail.com

   

Teknik – Taktik Spor Dalları
 
Oyun Türü Spor Dalları
 
Bugüne dek oyuncuların koşu antrenmanında oldukça sık olarak çabuk dayanıklılık antrenmanı uygulanmaktadır. 15 – 24 mmol / l kan laktat değerleri arzeden bu antrenman üniteleri, katabol tepkileri nedeniyle iki tehlike arzederler. Bir taraftan aerob ve anaerob alaktasit kapasitenin azalmasına yol açarken, diğer taraftan 48 saate kadar varan bir süre içerisinde kompleks teknik becerilerin kazanılmasını veya stabilize edilmesini engellerler.
 
Oyun türü karşılaşmalarda yüksek metabolik yüklenmeler meydana gelmediği taktirde, çabuk dayanıklılık antrenmanı yapılmasının hiçbir anlamı yoktur. Buna rağmen bu antrenmanın yapılması halinde 6 – 8 mmol / l değerindeki laktat asidozları teknik – taktik becerilerin olumsuz olarak etkilenmesine ve " hareketlilik " kaybına yol açarlar ( LIESEN ). Hazırlık niteliği taşıyan oyunlar, spesifik çabuk dayanıklılık antrenmanı için yeterlidir. Oyun türü spor dallarındaki koşu antrenmanının hedefi aerob dayanıklılığın düzeltilmesi olmalıdır. Aerob dayanıklılık, yaklaşık 3 – 4 mmol / l laktat değerindeki sürekli yüklenmeler ile sağlanabilir. Kas lifindeki değişimleri ve bunun neden olduğu hız kaybını engellemek için sürekli yüklenmeler zaman aralığı prensibine göre yapılabilir. Böylece aktif aralarda yüksek yoğunlukta alaktasit yüklenmeler uygulanabilir.
 
2 mmol / l laktat alanındaki rejenerasyon amaçlı bir antrenman ile yağ yakılması geliştirilerek, glikojen tasarrufu sağlanır. Tasarruf edilen glikojen ise kısa vadeli alaktasit yüklenmeler için rejenerasyon amacıyla kullanılabilir. Bu da laktasit enerji hazırlanmasını azaltır.
 
Bir hazırlık devresindeki koşu antrenmanı, toplam antrenmanın yaklaşık yüzde 40 ila 60'ını teşkil eder. 
Not ; Basketbol sporunun maç ortamında % 80 anaerob çalışma gerektirdiği unutulmayarak hazırlık döneminde aerob kapasite geliştirilmeli ve üzerine anaerob çalışmalara geçilmelidir. Unutulmamalıdır ki takımın anaerob dayanıklılık seviyesi maçların sonucunu belirleyen önemli etkenlerin başında gelmektedir.


Paylaş | | Yorum Yaz
372 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

Psikofizik Parametreler - 26/08/2017
Hormon Tespitleri - 08/08/2017
KAN LAKTATININ BELİRLENMESİ - 08/01/2016
SPOR – MOTOR TESTLERİ - 22/11/2015
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın