• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Hadi Özdemir Röportajı

 MP Trabzonspor Basketbol Takımı'nın en hırslı oyuncularından birisi olan ve Trabzonspor taraftarları arasında çok sevilen Hadi Özdemir'in Trabzonspor Dergisi'nin Mart sayısında yayınlanan röportajı.

“Artık basketbol evrim geçiriyor. Her oyuncudan birçok şey bekleniyor. Mesela pivotun dışarıya çıkıp, üç sayı atması isteniyor”

“Tofaş’tan ayrılacağım dönemde beni birinci ligden bir çok takım istedi. Açık konuşmak gerekirse ülkenin 4 büyük takımından biri olduğu için Trabzonspor’u tercih ettim”

“Chicago Bulls takımı ile 6 kere şampiyonluk yaşayan Scottie Pippen’i çok seviyordum”

Basketbol benim hayatım. Hiçbir zaman iş gibi görmedim. Tatilde bile sokaklarda basketbol oynuyorum”

“Trabzon’da da fırsat buldukça dalarım. Yazları beş aile bir araya gelip yat kiralıyoruz ve arkadaşlarla dalıp, zıpkınla balık avlıyoruz”

------------------------------------

Hadi Özdemir: Basketbol benim hayatım

Dergimizin bu ayki sayısına basketbol takımımıza geçtiğimiz sezon katılan ve kazanılan şampiyonlukta önemli rol oynayan, 2.02’lik pivot Hadi Özdemir’i konuk ettik. Hayatının her alanında istikrarını ortaya koyan başarılı oyuncu Trabzon’a şüpheyle gelmesine karşın, geçen süreçte çok alıştığını belirtti. Hırsı ve kazanma azmiyle asla yılmadan mücadele eden Hadi, basketbolu bir iş olarak değil, hayatının anlamı olarak görüyor. Takımın iyi bir çıkış yakaladığını söyleyen deneyimli oyuncu, Türkiye’nin en iyi taraftarlarının arkalarında olduğunu ve onlarla birlikte büyük başarılar kazanabileceklerine inandığını vurguladı.

Basketbola başlaman nasıl oldu?

Boyum yaşıtlarıma göre uzundu. Bu nedenle öğretmenlerim tarafından basketbola yönlendirildim.

Kariyerin hakkında bilgi verir misin?

1983 Sivas doğumluyum. Basketbola okul takımında başladım. Ardından Tofaş alt yapısına seçildim. Daha sonra kariyerim bu kulüpte devam etti. Burada Bölgesel Lig Şampiyonluğu ve iki kez 2. Lig Şampiyonluğu yaşadım.

Uzun süre Tofaş’ta oynadın. Geçen sene buraya gelmeye karar verdin. Trabzonspor’a gelmende etkili olan ana neden neydi?

Tofaş’tan ayrılacağım dönemde beni birinci ligden bir çok takım istedi. Trabzonspor ise daha ikinci ligde mücadele ediyordu. Açık konuşmak gerekirse ülkenin 4 büyük takımından biri olduğu için Trabzonspor’u tercih ettim.

Trabzon’a gelirken aklında bazı soru işaretleri olmuştur. Geçen bu süre zarfında düşüncelerinde değişiklikler oldu mu?

Trabzon’a gelirken kafamda oldukça fazla soru işareti vardı. Çünkü kariyerimdeki ilk transferimi yapıyordum. Tofaş’ta alıştığım bir düzen vardı ve bu takımda mücadele ederken başka kulüpler konusunda bizi hep korkuttular. Belki bu onların bir taktiğiydi. Üstelik yeni evlenmiştim. Kendimin yanı sıra eşimin Trabzon’a alışıp alışamayacağını düşündüm. Endişeler içinde geldiğim Trabzon’da çok güzel bir ortamla karşılaştım. Şu anda Bursa’ya oranla daha rahatım.

Takımın bu sezonki performansını nasıl değerlendiriyorsun?

Sezona kötü başladık. Takımda çok sakat vardı. Bir ara sakatlıklar nedeniyle antrenman bile yapamıyorduk. Sonra takım içinde uyumsuzluk baş gösterdi. Bu gelişmelerin üzerine yönetim, teknik heyet ve oyuncular konusunda bir takım değişikliklere gitti. Bu değişim olumlu oldu. Galibiyetler gelmeye başladı.

Trabzonspor kupada yarı final oynadı ama şanssız bir şekilde elendi. Sence bu ileride alınacak başarılar için atılmış bir adım olarak düşünülebilir mi?

Trabzon şehri her türlü başarıyı hak ediyor. Bugüne kadar hiçbir şehirde böyle taraftar görmedim. İnanılmaz bir şekilde bizleri destekliyorlar. Bu destek altında normal bir basketbolcu bile çok üst düzey performans sergileyebilir. Takım ve taraftar birleşmeyi tam yapabilirse başarı artar.

 Kendini çizdiğin yol haritasının neresinde görüyorsun?

Güzel ve zor bir soru benim için. Şu an bulunduğum durumdan memnunum. Gelecekle ilgili hayallerim var ancak gerçekleri de göz ardı edemem. Bu nedenle kafamı sadece önümüzde hangi maç varsa onunla meşgul ediyorum. Hayatı akışına bırakmış durumdayım.

İyi bir basketbolcu sana göre hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Klişe olacak ama öncelikle gençlere örnek olacak davranışlar sergilemesi lazım. Sporcu ahlakı üst düzeyde olmalı. Eğer yıldız diye adlandıracaksak, bu özelliklerine ek olarak atletik olması gerekir. Artık basketbol evrim geçiriyor. Her oyuncudan birçok şey bekleniyor. Mesela pivotun dışarıya çıkıp üç sayı atması isteniyor.

Türkiye Basketbol Ligi’nde karşı karşıya oynarken seni en fazla zorlayan oyuncu kim?

Erdemir takımından James Dilliard Thomas. Ona karşı oynarken gücünü hissettim.

Türkiye’de beğendiğin oyuncular kimler?

Takım arkadaşım Aleksandar Rasic ve Efes Pilsen’den Kerem Tunçeri’yi beğeniyorum. Her ikisi de çok zeki oyuncular.

Basketbola başladığın yıllarda örnek aldığın oyuncu var mıydı?

Chicago Bulls takımı ile 6 kere şampiyonluk yaşayan Scottie Pippen’i çok seviyordum. Hatta mail adreslerimi bile onun ismiyle alıyordum.

Ümit ve B Milli takımlarında oynamışlığın var. Bundan sonra seni A Milli Takım’da da görebilecek miyiz?

28 yaşındayım. Takımımda iyi bir performans sergilersem, neden olmasın.  Ama çok zor olduğunu da biliyorum. Çünkü bu alanda çok önemli rakiplerim var.

Maç içerisindeki pozisyonlara takılıp kalır mısın yoksa geçmiş geçmişte kalmıştır deyip önüne bakar mısın? İki şekilde değerlendirecek olursak bu tür düşünceler oyunculara ne gibi artı ve eksi değerler katar?

Evlenmeden önce her şeye takılıp kalırdım. Örneğin bir oyuncu bana faul yapsa ben de ona yapardım. Blok yesem, onun tahribatını yaşardım. Maça ilk beş başlamasam üzülürdüm. Aşırı hırslıydım. Evlilik sonrası inanılmaz bir değişim yaşadım. Sakin bir insan oldum. Artık eskisi gibi olayların etkisinde kalmıyorum.

Maçlara çıkmadan önce uğuruna inandığın herhangi bir şey var mı?

Her maç öncesi yaptıklarım aynıdır. Sabahları kahvaltı yapmam, öğlen hafif bir yemek yerim. Maça da dua etmeden çıkmam.

Basketbol senin için ne anlam ifade ediyor?

Basketbol benim hayatım. Hiçbir zaman iş gibi görmedim. Tatilde bile sokaklarda basketbol oynuyorum.

Basketbol için hiç fedakarlık yapmak zorunda kaldın mı?

Okul, basketbol için yaptığı en büyük fedakarlıktı. Yoğun antrenman ve maç programı nedeniyle okula yeterince zaman ayıramıyorum. Şuan üniversitedeyim ama derslere giremiyorum. Bunun dışında basketbol için küçük yaşta ailemin yanından ayrılıp Bursa’da yaşamak zorunda kaldım. Üstelik aile olarak birbirimize çok bağlıyız. Onların hasretini çok çektim.

Hobilerin arasında balık tutmak ve dalmak var. Şu anda Trabzon’dasın hobilerini gerçekleştirmek için bir şeyler yapıyormusun?

Sizinde söylediğiniz gibi dalmayı çok seviyorum. Trabzon’da da fırsat buldukça dalarım. Yazları beş aile bir araya gelip yat kiralıyoruz ve arkadaşlarla dalıp, zıpkınla balık avlıyoruz. Karadeniz’de de dalmak güzel. Çünkü deniz temiz. 5-6 metreye kadar tüpsüz dalıyorum. Görüş çok iyi. Burada levrek, kefal ve karagöz avladım.

En çok sevdiğin balık hangisi?

Hamsi.

Kaynak : Trabzonspor Dergisi

  


Yorumlar - Yorum Yaz