• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin Röportajı ve Durum Tespiti


Potada tespit ve çözüm 30.12.2011 21:22:33

Oğuz Zeytin tam bir basketbol tutkunu. İstanbul Üniversitesi’nde okuyup masterini tamamlayan Oğuz, 8 yıldır İstanbul’da yaşıyor.

 Trabzonspor futbol takımına olan ilgisinin yanı sıra ondaki baskın sevgi basketbol üzerine. Trabzonspor’un BEKO Ligi’nde olmasını çok önemseyen Zeytin, buna rağmen takıma gereken değerin verilmemesine çok içerlediğini söylüyor.

İstanbul’da çok yoğun yaşayan ve sabah 7’de evden çıkıp 11’de gelen Oğuz Zeytin, bu zaman diliminde yeri geliyor 3 saatini hiç görevi olmamasına rağmen basketbol sevgisinden Trabzonspor’un rakiplerini analize ayırabiliyor.

Geçen hafta Trabzon’a gelen Oğuz, Tofaş maçını izledikten sonra, tekrar İstanbul-Trabzon yapmamak için Trabzon’da kaldı, Karşıyaka maçını izledi. Zira öğrenci harçlıklarından biriktirip gedip geldiği Trabzon’da onun yaptığı takımı için tam bir fedakarlık. Pınar Karşıyaka maçından sonra veda yazısını yazan Zeytin, o yazısından önce Trabzonspor basketbol takımı ile ilgili önemli analizler yaptı, Trabzon Basket’in sorularını yanıtladı.

TESPİT: En fazla dış şut kullanan takımız, bu demek ki takım içeriden fazla sayı üretemiyor

ÖNERİ: Boyalı alandan sayı bulmalıyız, maç kalitesinde hazırlık maçı oynayıp bu açığı kapatmayı denemeliyiz.

TESPİT: Takımın üzerinde baskı var, kaybetmemizin en önemli nedenlerinden biri bu

ÖNERİ: Kazanma alışkanlığı elde etmemiz gerekiyor, bunun için Trabzon’daki maçlar çok önemli.

TESPİT: Maça az sayıda taraftar gelse de onları maça yön verecek şekilde yönlendiremiyoruz

ÖNERİ: Salon anonsçusunu doğru yönlendirmek gerekir, tribünleri doldurmak için özellikle üniversite öğrencilerine yönelik çalışmalar yapılabilir.

TRABZON BASKET: Trabzonspor’un ilk 11 maçını nasıl değerlendiriyorsun?

OĞUZ ZEYTİN: Takım lige çok geç başladı. Avrupa maçları oynayacak olan takımlar 1 Temmuz’da sezon açarken BEKO takımları 15 Temmuz Trabzonspor ise 29 Ağustos’ta sezonu açabildi. Alınan oyuncular o ana kadar genelde başka takım bulamayan isimlerdi, buna rağmen isabetli oyuncu seçimleri oldu. Türkiye Kupası’nda takım iyi başladı ümitlendik, ama ligde bunun tam aksini gösterdik. Mersin ve özellikle Aliağa maçları bizim için başlarda kritikti aşamadık, sabırlı olmak lazım..

TRABZON BASKET: Oyuncuların verimi ne düzeyde?

 OĞUZ ZEYTİN: Genç bir takımız, kritik anlarda maçı çevirecek lider oyuncumuz yok. Gibson, Kaan, Kerem, Polat bu oyuncular iyi isimler; ancak basketbolda kritik anları çevirmek için daha tecrübeli ellere sahip olmanız gerekiyor. En fazla dış şut kullanan takımız, bu demek ki takım içeriden fazla sayı üretemiyor, boyalı alanı etkili kullanamıyoruz. Takımın mücadele gücü çok iyi, aynı şekilde savunmamızda. Zaten en önemli silahımız bu. BEKO’da ayakta kalmak için maçın hiçbir anından kopmamalısınız. Bu kadroda Gibson 20 sayı ortalaması ile ligde 2., ribauntlarda da Elton Brown çok iyi yerde. Oyuncu bazında performansımız olumlu, Salyers’in de tam anlamı ile devreye girmesini umut ediyorum. Takım oturursa bence transfere gerek kalmaz.

TRABZON BASKET: Takım üzerinde baskı mı var?

OĞUZ ZEYTİN: Kazanma alışkanlığı kazanmamız gerekiyor. Bu zamana kadar bunu yapamadık. Geçen sezon yıldız isimlere sahiptik, fark yediğimiz maçlar oluyordu. Bu sezon büyük fark yemedik, Fenerbahçe ve Galatasaray’a karşı başa baş oynadık. Şanssız kaybettiğimiz maçlar da oldu. Kazanamamanın verdiği moral bozukluğu takımı demoralize ediyor. Tofaş maçı daha farklı oldu; skorbord krizi olunca iyi başlanan maçın sonunu getiremedik. İçerde kazansak taraftarın da heyecanı yerine gelecekti. Oyuncular da bunun da ezikliği var.

TRABZON BASKET: Burada en zor durumda olan yönetim sanırım

OĞUZ ZEYTİN: Trabzonspor’un borçları iyi bir takım kurulması önünde engeldi. Bu kadro 1 trilyonluk bir kadro buna rağmen en iyisini veriyor. Geçmişte kulübün imajı zedelendiği için bir çok oyuncu gelmek istemedi. Bizim alamadığımız ama Lübnan Ligi’ne giden basketbolcular oldu. Oysa BEKO Ligi Avrupa’nın ilk 4 ligi arasında. “Trabzon’da paramı alamazsam” korkusu oldu. Şimdi bu değişiyor, borçlar temizleniyor. Bu geleceğe yapılan bir yatırımdır. Trabzonspor’un basketbolda yeniden imaj kazanmaya ihtiyacı vardı.

TRABZON BASKET: Senin kendine özel görmüş olduğun ve düzeltilmesini istediğin şeyler var mı?

OĞUZ ZEYTİN: Benim gördüğüm çokca eksiklikler var. Salon anonsçusunu doğru yönlendirmek gerekiyor. Oyuna doğru zamanda müdahalede kritik anlarda devreye girip seyirciyi coşturmalı. Taraftarı maçın içine çekmeyi başarmalıyız. Mola aralarında müzik yayını, devrede kolbastı ekibinin gösterileri olabilir. Edirne bunu yapıyor. Biz maçlarımıza çeşitlilik katamıyoruz. Basketbol sitesi güncellenmiyor. Profesyonel ve kurumsal anlayışta eksiğiz. Haber işi sanki bizlere havale edilmiş.

Herkes bize soruyor ne olacak diye? Ben 2-3 saatimi rakibi incelemeye ayırabiliyorum. Oysa basketbol sitesinde oyuncularla röportajlara, takımın işleyişine yönelik sürekli bilgilendirme yapılmalı. Basketbola ilgi uyandırmak için isteyen taraf siz olacaksınız. Futboldan sonra en popüler spor basketbol. Trabzon’un BEKO gibi bir ligde takımı var; ama biz bunun hak ettiği şekilde değerini bilemiyoruz. Taraftarlarımız da her şeye rağmen maçlara gelmeliler, seyircisi olmayan bir takıma yönetim neden yatırım yapma gereği duysun.

TRABZON BASKET:  Peki bu yönde senin önerin nedir?

 OĞUZ ZEYTİN: Fransa’da 2. Lig maçlarına 40 bin kişilik salona 10 bin kişi gelirken biz Hayri Gür’de boş salona oynuyoruz. Dersaneler, liseler ve her şeyden önemlisi üniversite öğrencilerini maçlara çekmek gerekiyor. Öğrenciler Trabzonspor’u izlemeyecekse bile rakipten oyuncuları izlesin. Trabzonsporlu olmaları gerekmiyor. Sinema bileti 7-10 lira iken 1 TL verip 2 haftada bir maça gelmiyoruz. Öğrencilere yönelik organizasyonlara ağırlık vermeliyiz.

Maçlarda forma hediyesi düşünülebilir. Yine Edirne’den örnek verirsek orada forma fiyatlar sembolik tutulurken bizde çok pahalı. Kombine alana forma hediye ediliyor, maç günü 4 sayfalık da olsa bilgilendirme gazetesi dağıtılıyor. Basketbol için özel taraftarlar grubu oluşturulmalı. Almanya’dan kalkıp maça gelenler var. Ben İstanbul’da eğitimime ara verip maç sevgimden 1 hafta burada kalabiliyorum. İlgili kişileri ortak bir zeminde buluşturmamız gerekiyor.

TRABZON BASKET:  Trabzonspor futbol yönetimine çağrın olacak mı?

OĞUZ ZEYTİN: Çok cüzi bir kadro ile ligde kalma mücadelesi veriyoruz. Büyük takımlar basketbol takımlarına yatırım yapıyor. Trabzonspor bu takıma göğüs reklamı bularak yardımcı olabilir. TS Club’ın reklamı bile işi çözebilir. Sahip çıkma anlayışı, bakış çok önemli. Karadeniz’de Ulusoylar, Albayraklar, Çaykur reklam desteği verebilirler. Bu takım Trabzon’un dışa açılan kapısı, az biraz yatırımla Trabzonspor Avrupa sahnesinde de neden olmasın.

TrabzonBasket.Com


Yorumlar - Yorum Yaz