• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İdmanocağı/Mehmet Öz

İdmanocağı Başkanı Öz İle Çok Özel

Finansbank Trabzon Şube Müdürü ve Trabzon İdmanocağı Spor Kulübü Başkanı Mehmet Öz, kulübün geçmişi ve gelecek planlarına yönelik olarak Medyatrabzon.com’a özel açıklamalarda bulundu.

İdmanocağı’nın Başkanlığını yapan Öz, aynı zamanda Finansbank’ın Trabzon Şube Müdürü. Bankacı kimliğini bir kenara bırakarak İdmanocağı’nın Başkanı olarak açıklamalarda bulunan Öz, İdmanocağı spor kulübünün, 1921 tarihli kuruluş yıldönümünün bazı kaynaklara göre 1915 yılında İzmir'in Yunanlılar tarafından işgal edildiğinde onlara karşı koyan kişiler arasında idman ocaklı cemiyet üyelerinin olduğunu yazan tarih kitaplarının varlığını hatırlatarak, “Bu da aslında kuruluş tarihimizin o yıllara gittiğini söylüyor. İdmanocağı aslında bir spor kulübü olarak değil aslında Trabzon kültürüne de yön veren bir kuruluş olmuştur. Bir sosyal cemiyette diyebiliriz buna. Futbol, basketbol, tenis, jimnastik, voleybol gibi branşların faaliyet gösterdiği ve Trabzon kültür hayatına yön veren bir kulüptür İdmanocağı. 1923 yılında kurulan idmangücüyle birlikte başlayan rekabet aslında Trabzon'da futbolun gelişmesini büyük katkı sağlamıştır” dedi.

İDMANOCAĞI’NIN YERİ…

“1966 yılına kadar aslında bu mücadele ve rekabet Trabzon hayatına can verdi” diyen Öz, “Trabzon'un canlı kalmasının en büyük nedenidir, İdmanocağı ve İdmangücü. Ozamanın önde gelen insanlarının bilgili ve zengin insanlarının oluşturduğu bir kulüptü.  Kulübümüz Trabzon insanın canlı kalmasına neden olmuştur. Taki bu olay 1966 yılına kadar sürdü. Ozaman 1. Lig oluşturulurken Trabzon'da da birçok takımın İstanbul gibi temsil edilmesi gerektiğini belirttiler. 1967 yılında da da Trabzon Gençlik ile İdmanocağı Trabzonspor'u kurdu" ifadelerini kullandı.

1.20130122195423.jpg

Öz, "İdmanocağı yerel bir takımdı ama Türkiye'ye hitap ediyordu. Trabzonspor kurulduktan sonra İdmanocağı futbol branşını Trabzonspor'a devretti. Taki 1971 yılında İdmangücü takımı Bahçecik'teki Yeşispor'la birleşip adını da İdmangücü olarak tescil ettikten sonra İdmanocağı Atletizm İhtisas, Karadeniz Teknik Üniversitesi kulübüne iltihat etti. Onlarda rengini ve ismini İdmanocağı yaparak futbol branşını da İdmanocağına devretti. Ondan sonra bu rekabet ogünden bugüne kadar sürmekte"

2.20130122195552.jpg

TÜM BRANŞLARDA VARIZ AMA…

Öz, “Bazı kesimlerin bu nostaljiye sahip çıkması gerekiyor. Bazen bireysel çıkarlar kurumsal çıkarların önüne geçiyor. Biz bir futbol kulübü değiliz. Öyle anılıyoruz ama futbol dışında tüm branşlarda Trabzon'u temsil ettik, edeceğiz de. Ama baktığınızda bize destek mi Trabzon değil tabi ki. Bir kaç destekleyici var ama yetersiz. Trabzon'da Basketbol, Voleybol da gerekli. Sadece futbolla olmuyor. Bu stresin enerjinin kötü yönde deşarzı oluyor. O nedenle basketbolu, hentbolu, voleybolu yaşatmalıyız ki bunu büyütmeliyiz. Trabzon'da çok genç insanlar var. Sokaklarda geziyor çoğu" ifadelerini kullandı.

3.20130122195605.jpg

EVET DOĞRU GALATASARAY VE FENER SEVDASI VARDI…

Öz, Trabzonspor kurulmadığından önce renklerden gelen bir sevda sonucu İdmanocaklılarda Galatasaray sempatisi olduğunu İdmangüçlülerde de Fenerbahçe sevdası olduğunu itiraf ederek, “Evet eskiden Trabzonspor kurulmadan önce İdmanocaklılarda sarı-kırmızı renklerinden ötürü Galatasaray sevdası vardı. Ama benim gördüğüm bugün itibariyle Trabzonspor kurulduktan sonra Galatasaraylılığını ön plana çıkartan bir tane İdmanocaklı görmedim, görmüyorum. İdmanocağının rakibi de İdmangücüler di. Onlar da ozaman Fenerbahçe'ye sempati duymuşlardı. Çünkü Galatasaray’ın en büyük rakibi Fenerbahçe idi. Ama onlar da elbette Trabzonsporlular. Ayrıca İdmanocağı’ndan bugün mevcut Trabzonspor’umuzda Tolga Zengin, Mustafa Yumlu, Abdulkadir Özdemir gibi altyapısdan yetişen oyuncular var" dedi.

Öz, “Bugün Amatör kulüplerin alanları yetersiz. Çarşıbaşı'ndan oyuncum geliyor mesela bazen biz kendimiz getiriyoruz. Beşikdüzü'ne salon yapılmış, Yomra, Arsin ve Of'ta var ama ne oldu gayri faal” diye konuştu.

 92. YILIMIZDA AYNI ŞEVK VE HEYECANLA...

Öz, "Biz 92. yılımızda aynı arzu ve şevkle devam ediyoruz. Trabzonlu gençlere hizmet ediyoruz bedenlerine ve beyinlerine bir katkı sağlayabiliyorsak ne mutlu bizlere. Çünkü gençliğin desteğe ve yönlendirilmeye ihtiyacı var. Eğer biz bunları doğru yönlendirmezsek bize silah olarak dönerler. Dolayısıyla sporun her dalına bu amaçla yüklendik yükleniyoruz. 650 oyuncuyla birlikte yerel ligde mücadele etmek istiyoruz. Elimde olsa daha fazla oyuncum olacak ama yeterli alanım yok, çalışma sahamız yok. Ama yinede bugün itibariyle oyuncularımızı yetiştirip çeşitli 2. ve 3. lig ekiplerine bedavaya veriyoruz ve bir diğer transferden pay almak şartıyla sözleşme yapıyoruz”

KİMSE CEBİNDEN PARA VERMİYOR

Öz bilinçli yönetici olmadığını bunun eksiklik olduğunu vurgulayarak, “Malesef bilinçli yöneticilerimiz yok. Aslında yarışan yönetici ve oyuncularımız olduğu için genç oyuncularımızı yetiştiremiyoruz. Heba olup gidiyorlar çocuklarımız. Bir saham ve kulübem olsun nizami şartlarda 3. ligde olmayı isterim. Ama çok mücadele ettik olmadı malesef. Şuana kadar bu kulüp hüsnü iyi niyetimizle yürüyor. Bugün ben kimsenin cebinden para vererek yöneticilik yaptığını düşünmüyorum. Amatör hariç” dedi. Öz, “Trabzon'da yöneticilik yapan kimseleride yüzde 95'i etiket için yöneticilik yapıyor. Ya siyasi rant peşinde koşuyor yada iş dünyasında bir yere gelmek istiyor" ifadelerini kullandı.

4.20130122195618.jpg

VALİ BEYİ, BAŞKANI VE EMNİYET MÜDÜRÜNÜ BEKLİYORUM…

Öz, Trabzon’da İdmanocağı gibi önemli bir kulübünün bulunduğunu hatırlatarak, “Bugün çok başarılı işler yapıyoruz. Eğer böyle gidersek yakında birinci lige çıkacağız Voleybol’da. Ben Valimiz, Belediye Başkanımız, Emniyet Müdürümüz de dahil maçlarımıza bekliyoruz. Kendilerini bir gün görmedim maçlarımızda” diye konuştu. Öz, ayrıca geçen yıl kendilerine Trabzonlu iş adamı Celil Hekimoğlu tarafından destek verildiğini açıklayarak, kendisine teşekkür etti.

BASKETBOL... ATAY AKTUĞ ARADI VE…

İdmanocağı Kulübü Başkanı Mehmet Öz, "Trabzon'da basketbolun uzun yıllardan beri yegana alt yapısını biz oluşturduk. Atay Aktuğ döneminde bizi aradılar ve bize basketbol da da mücadele etmek istiyoruz takımınızı bize verirmisiniz dediler. Başımızla gözümüzle dedik ve verdik ozamanki takımımızı. Yıldız takım seviyesindeki oyuncularla birlikte devam ettik. Bugün, bölgesel ligde oynuyoruz ve çok gurur duyduğumuz bir organizasyon. Kendi çocuklarımızla başa baş dişe diş milyonluk takımlarla mücadele ediyoruz. Ve misyonumuza uygun şekilde de hedeflerimize koşuyoruz.

O çocukları, o heyecanla gördükçe gurur duyuyorum. Arkadaşlarımızı cani gönülden kutluyorum. Bizim tek amacımız alt yapıyı oluşturup tekrar Trabzonspor'a oyuncu vermektir. Trabzonspor alt yapısına verilen oyunculardan da şuanda bizlerde oynayanlar var. Ama onları alıştırıp ısındırıp yeniden takıma vermek hedefimiz. Bölgesel ligde kendi çocuklarımızın gelişmesine katkı sağlamaktır amacımız"

 VOLEYBOL...

"Bundan 7 yıl önce müracaatımızı yaptık. Aslında kendi isteğimizle değildi. Birgün yine bankada otururken birisi geldi ve başkan sizin branşınız adı altında Voleybol oynamak istiyoruz dedi” diyen Öz,  “6 ay sonra antrenmanlarına gittik. Atladılar boğazımıza başkanım bir eşortman, bir forma dediler biz de aldık. Şuan lideriz. 1 mağlubiyet 10 galibiyet. 30 puan. İkinci Lig B grubu bayanlarda lideriz. Buradan play-of'a çıkacağız. Yüzde 50 oranda 1. lige çıkabilme ihtimalimiz var. Tabi bu ekonomik güçle ilgili. 1-2  takviye yapabilirsem bu oranı yüzde 90'lara çıkartabilirim. Aslında Trabzon'da futboldan heyecanı başka alana taşıyabilecek bir alan voleybol. 25 tane heyecan anı var çünkü. Minimum bir sette 25 sayı almak gerekiyor. 25 tane heyecan demek, adrenalin demek. Bir de bunun 3-1 veya 3-2 bittiğini sayarsanız. Diğer sporların aksine süre kavramının olmadığı ama skor kavramının olduğu bir spor. Dolayısıyla çok dikkat gerektiren ve zekayı en yüksek noktada kullandıran bir spor"

 ATLETİZM...

Öz: “Atletimizde de varız, masa tenisinde de varız ekskrimde de varız. Spora bakış açımız gençliğin bedenine ve beynine hükmedebiliyorsak ne mutlu bize. Bizim amacımız budur. Hükmedemediğimiz beyinler bize silah olarak dönecektir. Yaklaşık 1000 kişilik sporcuya görev yaptırıyoruz biz. Merkezde 10-15 tane takımın oluşturulup sahalarla faaliyetlerle daha iyi olur. İlçelere tesis yaymak iyi değil yarışmacı sporcular için civar ilçeler yaymak başarı getirmez”

KAYNAK: medyatrabzon