• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Miraç Atalay Çiftçi

Sonrası Fırtına…
18/10/2010

 

Miraç Atalay Çitfçi - CV mciftci@trabzonbasket.com


 Sonrası Fırtına…

Beko Basketbol Ligine yükselen Trabzonspor’un ligdeki ilk maçıydı. Türkiye’nin Batıya açılan penceresinde, deplasmanda hem de seyirci avantajıyla… “Bize Her Yer Trabzon” sözünün bir tribün sloganı olmadığını aksine bir yaşam şekli olduğunun en iyi ispatlarındandı. BordoMavi.Net, Üniversiteli Trabzonsporlular, Gurbetçi Gençler hepsi oradaydı… Sonucunda bir ilçe takımına karşı, hem de o takımın kendi evinde sesi daha çok çıkan ve kalabalık olan Trabzonspor’du ve son 6 dakikaya kadar izlediğimiz en güzel görüntüler bunlardı.

Ligin yeni takımı Trabzonspor dar rotasyonla devam ettiği mücadelede son çeyreğe kadar inanılmaz zorlanarak geldi. Pota altında her seferde rakibin yüzünü potaya döndürmesine izin veren Trabzonspor dış atışlarda isabet bulamayınca fark açılmaya başladı. Savunmadaki yanlışlara, Rasic ve Obosohan’ın top kayıpları ve skor üretmesini beklediğimiz Obosohan’ın etkisizliğide eklenince istenilen Trabzonspor bir türlü izlenemedi. Trabzonspor, Hakan Yapar’ın pota altında bulduğu sayılarla ara ara ritm tutmaya çalışsa da özellikle Francis’in hem bulduğu sayılar hem de kendi pota altlarındaki etkinliği maç boyu Bornova’nın rahat oynamansın en büyük sebebiydi. Bench’te her seferinde oyuncularına direktifler veren ve yanlışlarını anında aktaran Alaeddin hoca ne denediyse olmadı. Sonunda açılan farka güvenen Bornova bench’i Francis’i kenara alarak Trabzonspor’u rahatlattı. Bu dakikadan sonra Alin Snow’un eski şehrinde dirilişini ve hızlı hücümlarını izledik Trabzonspor’un. Rasic ve Snow’un hızla kat ederek bıraktıkları turnikeler farkı eritti. Faul taktiği ile rakibi durdurmaya çalışan Trabzonspor, faul çizgisinden kaçırmasını bekledi Bornova’nın ama olmadı. Son 5 dakikası inanılmaz heyecana sahip olan maç 5 sayı farkla sona erdi…

Maç içinde bunlar yaşanırken dışarıda olanlara da değinmek gerek. İlk göze çarpan konu tribün adaletsizliğiydi, Trabzonspor’lu taraftarlar için belirlenen bir bölüm yoktu. Hatta salon görevlileri bile anlamsızca birbirleriyle çelişiyordu yer göstermekte. Bu zorlukları nasıl aşarız diye düşünürken Saner Ayar ve ekibinin tribünde olduklarını gördük. Yönetimin protokol’de olmadığını görünce bir sorun var diye düşündük. Saner Bey ile yaptığımız küçük sohbette, bize ufak tefek sorunların olduğunu ama bunların büyütülecek şeyler olmadığını, “Biz Trabzonspor’uz arkadaşlar biz güzelce maçımızı izler, desteğimizi veririz.” dedi ve öyle de oldu. Önce Bornova Belediye yetkilileri ve sonrasında yöneticiler gelerek defalarca özür dilediler bu da küçük bir anekdot.

Böyle geçti Trabzonspor’un ilk maçı ve ilk deplasmanı Beko Basketbol Ligi’nde. Gördüğümüz o ki, Ali Karadeniz’in takıma katılması büyük oranda sorunları çözecek. Zira Doğan Hakyemez; “En büyük transferimiz Ali, bugün kendisi süre alamadı. Oynasa kesinlikle kazanırdık. Tofaş maçında takımdaki yerini alacak” diyerek düşüncelerimizi doğruladı. Bu maçta Rasic’in akıllı oyununu izledik, Snow’un ara ara Rasic’e desteği oldukça, Obosohan’ın kafasını maça vererek oynadığı her mücadelede Bordo-Mavi fırtınayı izleriz… Başlıkta da dediğimiz gibi başlangıcı durgun oldu ama bu takımın sonrası, “Fırtına”

- Yazarın tüm yazıları


Yorumlar - Yorum Yaz