• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Burak Yılmaz

Burak Yılmaz
byilmaz@trabzonbasket.com

  tc_burak@hotmail.com


 
YENİ SEZONA MERHABA    

Geçen sezon hem futbolda hem de basketbolda facia bir sezon geçirdik. Geç kalınmış hamleler yüzünden geçen sene maalesef takımımız BBL’den düştü. Detayları geçen sene hem pota arkasında hem de yazılarımda belirtmiştim. Basketbol yazısı yazmanın ne kadar zor olduğunu, üzerine bir de kaybeden takımın yazısını yazmanın ise tarif edilemez bir işkenceye dönüştüğünü tecrübe ettim. Örneğin bir yazım 4-5 saat zamanımı alıyordu. Trabzon ‘da yaşayan bir kişinin en büyük sosyal aktivitesi Trabzonspordur.  2 tarafta da kaybedince bunalım kaçınılmaz oluyor hayata küsüyorduk.

   Geçen sezon emeği geçen herkese teşekkür edip yeni sezonda yeni takımlarında başarılar dilerim. Tekrar seçilen Başkan Mehmet Yiğit Alp ve Ekibine görevlerinde başarılar dilerim. Bu sene artık mazeretleri yok. Geçmişten ders alıp yeni sezonlara daha bilinçli daha programlı hazırlanmaları gerekiyor.  Bu takımı hep beraber tekrar olması gereken yere, yani BBL’ye çıkartacağız.

   Bu  takımın önemini, vizyonunu bilen Halil hoca ile devam kararı yeni sezon için önemli bir karar oldu. Oyuncuları kendisinin belirlediğini, 2. Ligin üzerinde bir kadro kurduğunu ifade etti. Özellikle Rasim Başak, Zuza ve  Erdem  Türetken transferleri ses getirdi. Rasim Başak’ın agresiflikleri takıma hem yarar hem zarar getirebiliyor. 2 senede Tofaş’ta  etkili pota altı performansı gösteren Zuza, profesyonelliği ile de takımımıza önemli bir katkı sağlayacaktır. Kaptanlığının da doğru bir tercih olduğunu düşünüyorum.   Emre Ekim önemli bir tecrübesi olmasına rağmen geçen sene Erdemir’de  Ahmet Çakı hocanın daha genç oyuncuları tercih etmesiyle kısa süreler aldı. Bu durum Emre’nin maç kondisyonunun azaldığını gösteriyor, form tutması zaman alabilir. Erdem Türetken geçen seneki kadromuzda ilk 5 başlayabilecek tecrübe ve potansiyele sahip bir oyuncudur. Orçun ve Fırat daha önce de takımımızda forma giymiş oyunculardır. Yukarıda belirtilen oyuncular 32 ve üzerinde yaşa sahip olmaları tecrübe açısından avantaj, alacakları dakikalar açısından dezavantaj olacaktır. Bu durumda genç oyuncularımız Kadir Çıpa’nın,  Umutcan Özyıldırım’ın, Kaan Üner’in, Sercan Topçu’nun ve Ali Can  Güney’in ( Barış Güney’in kardeşi) performansları takımımızın  ligdeki pozisyonunu belirleyecektir. Ayrıca bu oyunculardan iyi performans gösterenler BBL’ye çıkmamız halinde takımımız geleceğini de oluşturacaktır. Yeni transferimiz Murry’nin  şehirimize ve takımımıza nasıl adapte olacağını zaman bize gösterecek. Açıkçası kapalı bir kutu. Özellikle benim için önemli olan bir konu da Oğuzhan Turan ve takımımın alt yapısından yetişen İsmet Alkan’ın  bu sene ellerine geçen  fırsatı nasıl değerlendirecekleridir. Hocamızın 2-3 yerli transferi yapabileceğini belirtmişti. Geçen seneki yerli kadromuzdan Polat Kaya’nın ve Umut Yenice ‘nin takımda kalmasını istiyordum. Polat Kaya Hacettepe Üniversitesi ile anlaştı. Umut Yenice hala bir takımla anlaşamadı. Yeniden bünyeye katılması takımımızın yararına olacağını düşünüyorum. Pota altımızı daha da kuvvetlendirecektir.

    Takımımıza  katkılar sağlamış Murat Polat hocamızın  takımımızdan ayrılmış olup yeni görevinde başarılar dilerim. İTÜ’de hem oyunculuk hem de menejerlik yapan Cömert Küce’nin gelmesi de önemli katkı sağlayacaktır takıma.  Trabzon’u dışarıdan gören bir gözün organizasyonel hataları daha iyi göreceğini düşünüyorum. Beko tecrübesine sahip olan Küce’nin  Halil hoca ve yönetimle koordineli çalışarak takımımızı yukarılara taşıması en büyük temennilerimizden biri olacaktır. Takımımızın milli kondisyoneri olan Gürbüz hocanın takımdan ayrılması (?) önemli bir kayıp olarak gözüküyor. Antrenör olarak tanıdığımız Can Çuvalcıoğlu’nun kondisyoner olarak nasıl bir performans göstereceği de ayrı bir merak konusu?  Can hocanın çalışkanlığı ve iyi niyeti ile antrenörlükte daha iyi ilerleyebileceğini düşünüyorum.

   Takımımız, ilk ciddi sınavlarında, lig başlamadan önce Federasyon Kupasında rakiplerimiz olan Pertevniyal ve Gelişim Koleji ile karşılaşacak. 6-7 Ekim’de ise yeni sezona Balıkesir deplasmanında merhaba diyeceğiz. Fikstürde Bandırma Kırmızı’yı takip edeceğiz.  Kadrolara bakıldığında kağıt üzerinde bizle beraber Selçuk Üniversitesi, Akhisar Belediyesi, Vestel, Uşak Üniversitesi ve Maliye Milli Piyango favori gözüküyor. Bandırma Kırmızı’nın genç yeteneklerinin göstereceği performans ile sürpriz yapabilir. Takımların kimyaları ve yabancı oyuncuların performansı konumlarını belirleyecektir.


Yazarın diğer yazıları

GİBSON, ROBİNSON OUT POLAT, KEREM, BROWN IN - 13/02/2012
Grundy’ye ve Scales’e DİKKAT ! - 03/02/2012
BÜTÜNLEŞME VE İYİ MÜCADELE - 30/01/2012
Bir Avuç Yürek Ve Baklavanın Kerameti - 15/01/2012

Yorumlar - Yorum Yaz