• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Final Four 3. Gün Değerlendirmesi

TrabzonBasket.Com / Editör / Final Four 3. Gün  Değerlendirmesi 02 Mayıs 2010 23:46:17

Final Four 3. Gün Değerlendirmesi

Final Four 2. gün yaptığımız yorumda, Selçuk karşılaşmasının Trabzonspor açısından zor geçeceğini, çünkü 2'de 2 yapan Trabzonspor'un rehavete kapılabileceğini, aksine Selçuk takımı ise son şansı olan bu karşılaşmaya ciddi anlamda asılacağını söyleyerek hiç istemediğimiz bir mağlubiyetin bile gelebileceğini belirtmiştik.

Karşılaşma boyunca gördük ki Selçuk takımı beklediğimizden de diri ve karşılaşmaya istekli başladı.Trabzonspor'un hucumlarda yaşadığı sıkıntıya bakarsak ne derece zorlandığını da anlayabiliriz.

İlk 2 günün pota altını karartan kahramanı Jamison belli ki yorulmuş, yorgunluğu yaptığı top kayıpları, ribauntlardaki etkisizliği ve, önceki 2 karşılaşmada çok daha zor pozisyonları sayıya çevirirken, bu karşılaşmada tam aksine kaçırmasıyla kendini gösterdi.Alaeddin hoca uyanarak bu karşılaşmada Jamison'u Hakan Yapar'la değişerek ve hatta Hakan'ın yanına Serhat ve Hadi'yi monte ederek dengeyi bu şekilde kurdu.Bence doğru da yaptı ama bu karşılaşmada Jamison'u dinlendirip Eddy Fobbs'a yer verebilirdi.

Trabzonspor'un sezon başından beri süregelen alan savunmalarına karşı hucüm zaafiyeti Selçuk karşısında da nüksetti.Bu savunma düzenini ilk iki periyot hucüm setlerinde istediği şekilde ve penetrelerle delemeyince sıkıntı da yaşamadık değil.Bu sıkıntıyı rakibe uygulanan müthiş savunma dengelemese işimiz zordu.

3. ve 4. periyot savunmasını daha da sertleştiren Trabzonspor, hucum organizasyonlarında istediği verimi almak için çift oyun kurucuya döndü ama sıkıntıyı bir türlü aşamadı.Bence Alaeddin hocanın en önemli hamlesi, Selçuk takımının yabancısı Demond Meeking'i pota altında Hakan/Serhat ve Hadi sıkıştırmalarıyla savunmasıydı ki, oldukça diri ve etkili olan Meeking bu savunma karşısında 15 sayıda kalarak oyundan düştü.

Pota altında yabancısıyla sayı üretemeyen Selçuk takımı dış atışlara yöneldi, özellikle Volkan'la potamıza gönderdiği 3 sayılık basketlerle Trabzonspor'un bir türlü peşini bırakmadı.Bu üçlüklere Melih ve Umut Tınay'ın kritik üçlükleriyle cevap veren Trabzonspor "kusura bakma bu karşılaşma benim" diyerek Selçuk takımının umutlarını söndürdü.

Bu galibiyetle Final Four Yozgat ayağını üçte üçle double-double yapan Trabzonspor, BBL yolunda da dev bir adım atmış oldu.

Günün en güzel görüntüleri ise karşılaşma sonunda yaşanan taraftar, takım ve yöneticilerin bütünleşerek "Bize Her Yer Trabzon" sloganını bozok spor salonunda inletmeleri ve kolbastıyı Yozgat'a taşımalarıydı.Bu görüntüler, Final Four İstanbul ayağının Trabzonspor ve Trabzonspor taraftarlarının gövde gösterisine dönüşeceğinin de sinyalini vermiş oldu.

Günün İlk Karşılaşması olan Hacettepe-Olin karşılaşmasına kısaca değinecek olursak ;

Final Four 2. gün değerlendirmemizde Olin takımının Hacettepe'ye karşı daha şanslı olduğunu belirtmiştik.

Karşılıklı şanslar eşit gibi gözüse de, Olin'in Derya Yannier gibi bir oyun kurucusu olunca karşılaşmaya bir adım önde başlıyor.Nitekim öyle de oldu.Kağıt üzerinde skor olarak çok katkısı gözükmese de Derya Yannier bugün galibiyetin mimamırydı.Özellikle son saniyelerde Hacettepe'nin taktik faullerini sayılara çevirerek umutlarını tüketmesine neden olması da tecrübesini ve kalitesini gösteriyor.

Sonuç olarak baktığımız zaman Final Four öncesi yaptığımız değerlendirmelerde Trabzonspor ve Olin takımları beklediğimiz gibi yoluna devam ederken, Hacettepe takımı, bizlerde olmasa da sanırım kamuoyunda biraz hayal kırıklığı yaratmış gibi gözüküyor.

Final Four öncesi yaptığımız "Trabzonspor ve Olin BBL'ye çıkar" tahminimiz güncelliğini kaybetmeden geçerliliğini koruyor.

TrabzonBasket.Com1645 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın