• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Doğan Hakyemez Röportajı

"Bu sezon Avrupa, Seneye Şampiyonluk" 14 Haziran 2010 20:56:37

Doğan Hakyemez Röportajı

Basketbol takımımız bu sezon Beko Basketbol Ligi’ne yükselerek tarihi bir başarı elde ederken, bu başarının altında basketbol denilince ilk akla gelen isimlerden olan Doğan Hakyemez’in büyük katkısı vardı. Trabzonspor’da ligin devre arasında görev alan ve hemen çalışmalarına başlayan Hakyemez, önce önemli sponsorluk anlaşmalarına imza attı, ardından teknik heyet ve oyuncuların her sorunuyla yakın ilgilenerek, onların sadece sporla ilgilenmelerine katkı sağladı. Kariyeri başarılarla dolu olan Hakyemez, sorularımıza içtenlikle yanıtlarken, geleceğe yönelik önemli mesajlar da verdi.

Trabzonspor Medical Park Genel Direktörü Doğan Hakyemez'in Trabzonspor Dergisinin Haziran ayı sayısında yayınlanan röportajının tamamı.

Trabzonspor’la yollarınız nasıl kesişti?

Trabzonspor’a gelmek gibi hiçbir niyetim yoktu. Ancak maçlarını takip ediyordum. Antalya’ya da bu şekilde gitmiştim. Sonrasında şampiyonluk yaşadık. Beko Basketbol Ligi’nde Avrupa kupalarına katıldık. Menderes Türel, yerel seçimleri kaybedince tekrar federasyondaki görevime geri döndüm ve bundan sonra asla ikinci lig takımlarında yer almak istemediğimi kendi kendime söyledim.Çünkü ikinci lig çok zor, çok sert ve rakiplerin ne yapacağını bilemiyorsunuz. Aleaaddin hoca benim arkadaşım olduğu için kendisiyle hep iletişim halindeydim. Trabzonspor’un benim sorumluluğumda olan Abdi İpekçi Spor Salonu’nda Pertevniyal’le maçı vardı. Normalde All Star maçı için Kayseri’ye gitmem gerekirdi ancak maça yoğun Trabzonspor taraftarının geleceğini öğrendiğim için mecburen kaldım ve üst düzey güvenlik önlemleri aldırdım. Ancak taraftarlar hiçbir sorun çıkartmadılar. Maçı okul arkadaşım Sadri Şener’de izliyordu. Şeref tribününde birlikte oturduk. Trabzonspor maçı kaybetti. Sonrasında Saner Ayar beyden yemek teklifi aldım. Yemekte Trabzonspor’a gelip gelmeyeceğimi sordu. Mali konuları bildiğim için kendisine bütçe konusunu sordum. Sponsorluğa dayalı bir sistemin olması gerektiğini belirttim. Bu sistemi gerçekleştirirsek gelebileceğimi ifade ettim ancak bu sefer de Federasyon Başkanı Turgay Demirel Trabzonspor’a transfer olmama izin vermedi. Buna rağmen Saner beyle birlikte sponsorluk görüşmelerine gittim. Trabzonspor’a gelmem için baskı artınca ailemle de görüşüp, Saner beye teklifi bir şartla kabul edeceğimi söyledim. Sadri Şener’in de bu işin içinde olması şartıyla evet diyeceğimi vurguladım. Aradan 30 dakika geçmeden Sadri bey geldi ve sözleşmeyi imzaladık. Bu sözleşme töreni sonrası Antalya’ya oranla Trabzonspor’a çok iyi bir teknik heyet ve kadroyla karşılaştım.  

ÖNCE TAKIM RAHAT OLACAK

Trabzonspor’daki ilk işiniz ne oldu?

Kadro iyi olduğu için bir yabancı oyuncu transfer ettik. Menajerliğin asıl gayesi teknik heyet ve oyuncuyu sahada sorunsuz bırakmaktır. Mali problemin ortadan kalkması gerekir. Buraya geldiğimde, bir gazeteci arkadaşımız, “Mehdi geldi. Çok büyük paralar alıyor. Oyuncular 3 ay geriden geliyor” diye yazı yazdı. Ben ilk günden itibaren “Önce oyuncuların maaşı verilecek” diye şart koştum. Bu sorunu da aştık. Sponsorlar bulduk. Geldikten sonra forma, vitamin, ulaşım ve ana sponsorla anlaşmaya vararak maddi katkı sağladım. Giyim sponsorunu da buldum ve hizmet sponsorluklarını tamamladım.  Geçmişten çalıştığım firmalarla öyle ilişkilerim var ki, bu sponsorlukları kolayca ayarlayabiliyorum. Onları zarara uğratmayacağımı, benim olduğum yerde başarı olacağını biliyorlar ve aramızdaki güven ilişkisi en üst düzeyde. Yeni sezon öncesi hem iş adamlarından destek alacağız hem de sponsorları arttırıp bütçemizi 5 milyon dolara çıkartacağız. Ardından da net ve samimi bir şekilde söylüyorum; şampiyon olacağız. Antalya’da takımı ikinci ligden çıkartıp Türk Telekom’u, Fenerbahçe’yi yendik. İnsanlar benim söylediklerime inanmaları gerekir. Ne söylesem çıkmıştır. Efes Pilsen’de 7 sene oynadım, ilk çıktığı yıl şampiyon olan takımın kaptanıydım. Fenerbahçe’yi şampiyonluğa taşıdım, Ülkerspor’u kurdum. Bu takımla ilk sene final oynadık, ikinci sene şampiyon olduk. 40 yıllık bir bilgi birikimim var. Çalışmaya hiç ara vermedim. Kimseye yapamayacağım iş için söz vermedim.  

Trabzon’un seyirci avantajı var.

Trabzonspor’da kısa sürede şampiyonluk yaşayacağınızı düşünüyor musunuz?

Bu yıl ilk 6 takım arasında yer alıp, ardından şampiyon olacağız. Trabzonspor’un diğer takımlara oranla taraftar avantajı da var. Her gittiği yerde taraftarı var. Fenerbahçe ve Efes Pilsen euroleague maçlarında 15-20 kişiye oynadı. Ama Trabzonspor eminim şampiyonluk kovalarken salonda 7 bin 500 kişi, dışarıda ise 5 bin kişi yer alacak.

Şuan Pelitli’de yapılacak salon için plan yapıyorsunuz. Peki 19 Mayıs Spor Salonu’yla ilgili bir projeniz var mı?

Eğer 19 Mayıs Spor Salonu yıkılmayacaksa o salonu Antalya’da olduğu gibi 2 ayda mükemmel hale getiririz. Sonrasında küçük maçları 19 Mayıs’ta büyük maçları ise Pelitli’de oynamak isteriz. Bunun doğrusu bu. Sahilde 2011 Gençlik Olimpiyatları için bir salon yapılıyormuş. Oyunlar bittikten sonra parkeyi döşeyelim o salon sizin olsun dendi. Zaten mutlaka bize ait bir salon olması gerekir. 

 

  

BASKETBOLA İLGİ FAZLA

Trabzon bugüne kadar bir futbol şehri olarak biliniyordu. Yapılan bu başarının ardından artık tam anlamıyla bir spor kenti oldu diyebilir miyiz?

Trabzon’a ilk geldiğim anda gördüm ki Trabzon halkı sporla yatıp sporla kalkıyor. Futbol başarılı olduğu için insanlar futbola yönelmiş ama zamanla gördük ki basket maçlarında salon doluyor. Üstelik gelenler de aile olarak geliyor. İstanbul’daki maçlarda da aynı manzarayla karşılaştık. Bordo-Mavili formayı hangi takıma giydirirseniz o takımın maçları taraftar rekorları kırar. Ben de bundan önce renklerinden dolayı Barcelona’ya sempati duyuyordum. Bu renkler insanın içine işliyor. Gelecek sezon forma sponsorumuz bize kulübümüzün klasik çubuklu formasını yapacak. Onunla mücadele edeceğiz.  

Final Grubu müsabakalarının bu kadar rahat geçeceğini düşünebiliyor muydunuz?

Final Grubu başlamadan önce Taner hoca yanıma gelerek takımı nasıl gördüğümü sordu. Cevap olarak, “Savunma mükemmel, eze eze yeneriz” dedim. Yapmazsak da yeniliriz diye düşünüyordum. Final Grubu’nda Hacettepe’yle oynadığımız maçta herkes bunu gayet net gördü . Yaptığımız savunma oldukça zor. Ama bunu iyi uyguladığımızı düşünüyorum.  

Gelecek sezon nasıl bir oyuncu kadrosu oluşturacaksınız?

Türk yada yabancı oyun kurucu alacağız. Çünkü bir basketbol takımı kurarken oyun kurucu ve pivotunu iyi belirleyip, ondan sonra diğer oyuncuları belirlemek gerekir. Kilit nokta burasıdır. Takımımız yeni sezonda hem savunma hem de iyi hücum yapacak.  

BU İŞİN RAKAMLARLA   

İLGİSİ YOK

2 yıl sonra şampiyon olmaktan bahsettiniz. Lige baktığımızda Efes Pilsen takımının 25 milyon Avro para harcayıp, büyük bir başarı yapamadığını görüyoruz. Biraz iddialı bir söz olmadı mı?

Bu işin rakamlarla alakası yok. 25 milyon Avro’yla iki kez Eurolig’de şampiyon olmanız gerekir. Partizan’ın bütçesi 5 milyon Avro. Biz bu takımların hepsini yeneriz. Yeter ki az ama sağlam bir bütçeniz olacak. Yani Efes Pilsen’in beşte biri bütçeniz olacak. Sonrasında başarılı olacağız. Efes Pilsen kötü yönetildiği için başarılı olamıyor. Her sene teknik heyet ve oyuncularını değiştiriyorlar. Böyle olunca takım da çöktü.

ALTYAPI ÇOK ÖNEMLİ

Altyapı konusunda nasıl bir çalışma içerisinde olacaksınız?

Türkiye’de altyapı konusunda büyük yanlışlar yapılıyor. Bu konuda Milli takımda güzel bir projemizi hayata geçirdik. 12 Dev Adam Basketbol Okulları’nı kurduk. Ayrıca bazı pilot noktalarda milli takım için seçmeler yaptık. Oyuncuları tıbbi testlerden geçirdik. Ardından kadromuza dahil ettik. Kadroya katıldıktan sonra sporcuların mevkilerini belirledik. Bu uygulamayı burada da hayata geçireceğiz. 3-4 yıl içinde A takıma oyuncu kazandırmaya başlayacağız. Antalya’da bunu başardık. Şuan A takımda 3 oyuncu oynuyor. 

Baş Antrenör Aleaddin Yakan hakkında neler söylersiniz?

Aleaddin hoca altyapılardan yetişmiş, deneyimli, Alpella gibi birinci lig takımlarını çalıştırmış, Ömer Aşık, Ersan İlyasova ve Oğuz Savaş gibi yıldızların ortaya çıkmasında en büyük pay sahiplerinden birisidir. Trabzonspor’da önemli işlere imza atıp takımı Beko Basketbol Ligi’ne taşımıştır. O kendisini fazla ön plana çıkarmaz ama onun değerli bir antrenör olduğunu benim söylemem gerekir. Yeni sezonda mevcut teknik heyetle yola devam edeceğiz. Altyapımız mükemmel olacak. Bu nedenle bütün yaz Trabzon’da olacağım.  

Dünya Basketbol Şampiyonası İstanbul’da yapılacak. Bu organizasyonu ve Türk Milli Takımı’nın buradaki şansını değerlendirirmisiniz?

Türk Milli Takımı’nın buradaki şansı azaldı diye düşünüyorum. Çünkü Antrenör Tanyeviç bu turnuva için getirilmişti. Yıllardır bu organizasyon için hazırlık yapılıyordu. Ancak rahatsızlığı nedeniyle takımın başında olup olmayacağı belli değil. İkinci neden de NBA’deki oyuncular Mehmet Okur’un sakatlığı, Hidayet Türkoğlu’nun moralsizliği. Takas mı olacak yoksa takımda mı kalacak diye düşünüyor. Bunları birleştirdiğiniz zaman teknik anlamda olumsuzluklar göze çarpıyor. Tesis ve organizasyon anlamında hiçbir sorun olmayacağını düşünüyorum. Ancak biraz önce de söylediğim gibi milli takımımızdan büyük başarı beklemek çok zor.  

İspanya öne çıkabilir.

Size göre şampiyonanın favorisi yine Amerika olur mu?

Sadece Amerika diyemeyiz. Bu ülke eski gücünde değil. Avrupa basketbolu da oldukça gelişti. İyi organize olup, sert savunma yapıyorlar. Böyle takımlar karşısında Kobe Bryant gibi süper yetenekleri oynatırsanız kazanırsınız. Bu süper yetenekler olmazsa İspanya’nın ön plana çıkacağını düşünüyorum. 

Türkiye’de uzun oyuncu problemi yaşandığını düşünüyormusunuz?

Bu sorunu aştığımızı düşünüyorum. Eskiden sadece Zeki Tosun vardı. Şimdi Semih, Oğuz, Kaya, Kerem ve Fatih Solak gibi oyuncularımız var. 

Siz Trabzon’a uyum sağlayabildiniz mi?

Trabzon’da çok mutluyum. Ailem şuan İstanbul’da ancak orada yaşanmayacağını düşünüyorum. Benim hayalim Antalya’ya yerleşmekti. Olmadı. Burayı seviyorum. Belki ileride buraya da yerleşebilirim. Zaten takımı başarıya ulaştırmadan buradan ayrılma niyetinde değilim. Trabzon insanı çok sevecen ve sıcak. Taksiye biniyorum, taksici hemen takımı soruyor. Takımlarına çok ilgililer.  

Trabzonspor futbol takımı için ne düşünüyorsunuz?

Trabzonspor’un şampiyonluk yaşadığı yılları çok iyi hatırlıyorum. Şenol Güneş’i kaleci olarak izledim. O takımı çok sevmiştik. Bana göre takıma dışarıdan oyuncu alınmaya başlayınca yapı bozuldu. Böylelikle kaybetmeye başladı. Şuan Şenol hocanın gelmesiyle birlikte bir toparlanma göze çarpıyor. İnşallah böyle devam eder.  

Sporun yanı sıra fotoğraf çekme merakınız olduğunu da öğrendik. Hatta Jordan’ın aktif sporculuk döneminden son fotoğrafını çekenlerden biriymişsiniz.

Hidayt’in NBA’ye transfer olmasının ardından biz de Amerika’ya gittik. Hidayet, Jordan’a karşı mücadele ediyordu. Tüm maç boyunca toplam 1 dakika yan yana geldiler. Elimdeki çok iyi olmayan makineyle birlikte tribünün 3. katından fotoğraflarını çektim. O fotoğraf Hürriyet Gazetesi’nde yarım sayfa kullanıldı. Ardından yine Amerika’da oynan All-Star maçında Jordan’ı izlemeye gittim. Aynı makineyle Jordan’ın son üçlüğünü çektim. O çok önemli bir fotoğraf. Bir efsanenin son fotoğrafı bende.

Kaynak : Trabzonspor Dergisi Haziran Sayısı

Dergi Aboneliği İçin Tıklayınız1202 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın