• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Beko Basketbol Ligi Koç Savaşları

Beko Basketbol Ligi Koç Savaşları 15.08.2012 21:17:57

Basketbol heyecanı yakında başlıyor. Önce hazırlık maçları, ardından Türkiye ve Federasyon kupaları ve nihayetinde yeni sezon ile birlikte yine dolu dolu basketbol ile geçecek bir döneme yaklaşıyoruz.

Bu sene Trabzonlu basketbol severler için zor bir yıl olabilir. Zira bir gözümüz TS Basketbol takımında ve mücadele edeceği TB2L’nde olacak, bir gözümüz de takımların yaptığı çok önemli transferlerle gerçek anlamda Avrupa’nın en iyi 2 liginden biri haline gelen BBL’nde olacak.

Bu bölümde BBL’ne dair analizlerimize yaşanan koç savaşları ile başlamak istedim. BJK ve GS adına heyecan verici, TS ve Bandırma Kırmızı adına hüzün verici bir sezon yaşadık. Sezonun bitmesiyle birlikte önce koç savaşları, ardından da oyuncu savaşları başladı. Geçen sezon playoff oynamış 8 takımdan sadece Banvit ve Aliağa koçlarını korurken, şampiyon BJK dahil Efes, FB, GS, Karşıyaka veTofaş yeni sezona yeni koçlarla giriyorlar. Bu gerçekten ilginç bir durum. İçlerinde en ilginç olanı ise, NBA vari bir takas misali BJK, GS ve Efes (Cholet’i de katabiliriz) arasında gerçekleşen koç değişiklikleriydi. Bu değişiklerden en çok tartışılan hiç kuşkusuz GS’ın Oktay Mahmudi’ye reva gördüğü muamele ve Ergin Ataman’ın BJK ile birlikte tırnaklarıyla kazıyarak elde ettiği Euroleague(EL) hakkını bırakıp GS’a koç olmasıydı.

 Diğer taraftan Siena’da çok önemli başarılar kazanmış kariyerli koç Piaganiani’de FB’ye gelerek, ciddi bir risk üstlenmiş durumda. Risk dedik zira kendisi, Siena dışında koçluk yapmamış. Sponsor krizi yaşayan BJK, Ergin Ataman’ın kendilerini (profesyonelce) yüz üstü bırakmasını çok çabuk atlatarak atılabilecek en doğru adımı attı ve tecrübeli koç Erman Kunter’i takımın başına getirdi. Kunter’in işi çok zor! Anadolu Efes, GS’dan ayrılan eski koçu Oktay Mahmudi’yi takımın başına getirdi. Bir taraftan kulubü tanıması ve geçen sezon GS ile başarılı bir dönem geçirmesi avantaj olarak dururken, yine büyük paralar harcayan Efes’in beklentilerini karşılayabilecek tecrübeye sahip olup olmadığı hala bazı kesimlerin tartışma konusu. Karşıyaka, takımın başına Ufuk Sarıca’yı getirerek doğru bir işe imza attı. Ufuk Sarıca, bana göre erken olan Efes’teki tatsız baş antrenörlük tecrübesinden sonra Karşıyaka’da kendini tekrar ispatlamak isteyecektir. Doğru bir birliktelik olarak görüyorum. Son olarak Tofaş, ligin genç ve yetenekli koçlarından Ahmet Çakı ile anlaşarak yeni bir yapılanmaya gitti. Geçen sezonu Erdemir’de iyi işler yaparak geçiren Ahmet Çakı ile Tofaş birlikteliği, kağıt üstünde doğru gözükse de, pratikte başarı,yeni yapılanmanın getireceği sıkıntılara da bağlı olacaktır.

Bunun dışında ligde Antalya BŞB’nin, eski koçları Altar Tunçkol ile tekrar anlaşması, kesinlikle doğru bir hamle. Antalya, geçen sezon yaşadığı sıkıntıları Altar Tunçkol ile yaşamayacaktır. Erdemirspor, P.Karşıyaka’dan ayrılan Hakan Demir ile, ligin yeni takımı TED Ankara Kolejliler ise, tecrübeli koç Ercüment Sunter ile anlaştı. Mersin, Edirne, Hacettepe Üniversitesi, Gaziantep ve Telekom takımlarında şimdilik bir koç değişikliği haberi duymadık. Takımlar ve beklentiler adına “net” bir resim var ortada.

İşin “koç” kısmı böyle... Oyuncu seviyesi anlamında özellikle üst düzey yabancıların transferi ile level atlayan BBL,ağırlıklı olarak Türk koçlara emanet. Bu da oldukça sevindirici bir durum olsa gerek. Darısı milli takımın başına diyelim!

      

Haber :    EDİTÖR

  
1660 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın