• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

"Cemil Usta Hatıra Ormanı" (İsmail Alkan)

alkan@trabzonbasket.com


“Cemil Usta Hatıra Ormanı”


Siz hiç ağaçlarla konuştunuzmu ?

Ağaç yapraklarının size hışırtılarıyla cevap verdiğine şahit oldunuzmu hiç ?

Şaka gibi değimli.Ama değil, gerçeğin ta kendisi.Sizin eğer ki içinizde insan sevgivi, ağaç ve doğa sevgisi var ise, ağaçlarla da konuşursunuz, yapraklarla da konuşursunuz.

Geçtiğimiz cumartesi günü, projenin sorumluluğunu üstlendiğim ve bordomavi.net’in, Trabzon Orman Bölge müdürlüğü ile yaptığı işbirliği sonucu toprakla buluşturduğumuz “Her Yıl Her İlde Bir Hatıra Ormanı” projemizin ilk ayağı olan zigana yolu üzerindeki “bordomavi.net-Cemil usta hatıra ormanı” nın açılışını gerçekleştirdik.

Karlı bir havada gerçekleşen açılış, bizim istediğimiz gibi sade ve özel oldu.

Yaklaşık bir hektarlık( 10 dönüm) bir alanı kapsayan ormanımız da, 1000 fidan hedefinden yola çıkıp, 1300 civarı fidanı toprakla buluşturduk.Yaklaşık 200 adet fidanımız da, geçen yıl çığ altında kalan dağcılarımızın anısına yapılan anıt civarına dikildi, bu özel bilgiyi de paylaşayım.

Fidan çeşitlerimiz ise ; sarıçam ağırlıklı olmak üzere, kayın, doğu ladini, huş, üvez, sedir, ve akasya’dır.

Hatıra ormanımıza verdikleri desteklerinden dolayı Trabzon Orman Bölge Müdürü Sayın Dr.Ahmet İpek bey ve Maçka İşletme Müdürü Sayın Fazlı Karakaş’la, fidanlarımızın toprakla buluşması için canla başla çalışan Maçka ve Hamsiköy Orman İşletmelerine bağlı orman memurlarımıza buradan kucak dolusu teşekkürlerimizi gönderelim.Sağolun, varolun.

Açılıştan 2 gün önce alana son kez kontrol amacıyla gittik.Fidanlarımızın çoğu toprakla buluşmuş, sadece tören için biraz fidan bırakılmıştı.

Selazur’da yapılan traşlama kesim sonucu kesilen yüzlerce kayın fidanları gözümden gitmediği için özellikle benim çok sevdiğim ve fidanlıktaki memurdan rica ederek aldığımız yaklaşık 1,5-2 metre boylarındaki kayın fidanlarını görünce gözümden yaş süzüldü.Ellerimle şöyle bir okşadım, sanki bir şeyler söyler gibiydi minik fidanlar.İşte o an selazur’da ki 2 yıl süren müthiş mücadelem sonunda kurtarmayı başardığım 200-300 yıllık koca kayın ağaçları aklıma geldi.Onlarla bir çocuk gibi konuştuğum, sanki beni usulca dinlediklerini algıladığım günler geldi aklıma.

Bu sevgiyi anlatmak mümkün değil.Hele ki, yalakalığın masumiyet olduğu günümüzde hiç değil.Bu sevgi, ne parayla, ne pulla, ne makamla, ne de karıyerle ölçülür.Tarifi yoktur bu sevginin.

İşte onun içindir ki; kiminin sanal, kiminin internet çocukları dediği, yani gönlü zengin, koca yürekli insanların bir arada olduğu bordomavi.net’in yüreği sevgiyle dolu insanları bir araya gelip, dün şırnakta yaklaşık 50 bin TL’lik yatırımla kurduğumuz “Trabzonspor Kütüphanesi” nde yaşadığımız mutluluğu yaşayabildik.

Buradaki amaç: gençlerimize doğa sevgisini, insan sevgisini, çevre sevgisini aşılayabilmekti.Bir kişinin çok fidanla iştirak etmesinden ziyade, çok kişinin az fidanla iştirak etmesi daha tabana yayılmasını sağlayacaktı.

Bir başka amaç ise, totalda 32 binlere dayanan ve 15 bin civarında aktif üyesi bulunan bordomavi.net gibi bana göre bir sivil toplum örgütünün bu gücünü, bu tarz sosyal projelerle toplum yararına harekete geçirmekti.Bunu da kısmen başarmış durumdayız.

Mart ayına kadar bin fidan hedefini bir hafta gibi bir zamanda aşarak, kasım ayında yaklaşık 1500 fidanı toprakla buluşturabilen yüreği kocaman bu insanlar, ben eminim ki ikinci, hatta üçüncü ormanlarını da 2010 yılı içerisinde hayata geçireceklerdir.

Kendilerine nacizane önerim, asla ama asla yılmayın ve “Her Yıl Her İlde Bir Hatıra Ormanı” projemizin takipçisi olun.

Söz uçar yazı kalır derler.Bundan on yıl sonra “benimde cemil usta ormanında bir fidanım vardı” diyecek olan bir arkadaşımız, ziganada ki “Cemil Usta Hatıra Ormanı” na gittiğinde göreceği kendi fidanının muhteşemliği karşısında gözyaşlarını tutamayacak ve işte o an kendi fidanıyla konuşmaya başlayacaktır.

Bundan öte mutluluk var mıdır ?

İsmail ALKAN


Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlar - Yorum Yaz