• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

İBB Maçı ve salonlarımzıda küfür.

alkan@trabzonbasket.com


 

İBB Maçı ve Salonlarımızda küfür ! 22 Kasım 2009 21:36:06
 
Arkasında müthiş taraftar desteği olacağını bildiğimiz takımımızın İBB maçını çok rahat geçeceğini düşünmüştük açıkçası.Ama yanılmışız.

  Bize karşı oynayan rakiplerin gösterdikleri müthiş direnç ve mücadele, basketbolun seyir zevkini de arttırıyor.Keşke rakiplerimiz her maçlarını bize karşı oynadıkları gibi oynasalar.

  Basketbol takımımız, BBL hedefine zor da olsa emin adımlarla ileriyor.Zorluğu, TB2L’de marka diye tabir edebileceğimiz Trabzonspor’dan başka bir takım olmamasındandır.

  Ekmeğini bu işten kazanan her basketbolcunun hayalidir Trabzonspor gibi bir takımda basketbol oynamak.Bunu geçen yıllardan beri bize karşı sergiledikleri dirençten gayet net olarak gözlemleyebiliyoruz ki haklılarda.

  Bugün, içinde bulunduğumuz TB2L’de ki takımların çoğuna şöyle bir baktığımızda, bir sürü oyuncunun sırf askerlik probleminden dolayı neredeyse bedava bile oynayabilecek durumda olduğunu görebiliyoruz, öyledirde.

  Hal böyle olunca da, bize karşı artı motivasyon ve dirençle çıkmaları çok normal, bu şekilde direnç göstermeseler anormal olurdu zaten.

  İBB’nin hocası İlker Salman’ın, “ligin en iyi kadrolarından Trabzon’a karşı böyle bir oyun ortaya koymalarının oyuncularının biraz da maç seçmesine bağlayan“ açıklaması sanırım tüm rakiplerimizin ve rakip oyuncuların bize karşı gösterdikleri direncin aynası gibi duruyor.

  Elimizde olan kadro x bir takımda olsaydı emin olun ki her maçı 30’ la bitirirlerdi.

  Bu demek değildir ki bizim basketbolcularımız veya teknik heyetimiz hata yapıyor.Bizim zorlanmamızın yegane sebebi, yukarıda değindiğimiz konulardır.

  Rakiplerimizin az çok taktikleri belli.Hakan Yapar gibi pota altında ki etkili oyunculara karşı sıkıntı yaşamamak için oyunun belli bölümlerinde müthiş alan savunması yapıyorlar.Alan savunmasına karşı delici penetre özelliği olan Fırat’ı da oyundan düşürdün mü, Trabzonspor’u sıkıntıya sokacaklarının hesabını yapıyorlar.Belli bölümlerde hakemler de bu plana ayak uydurduklarında bizim için sıkıntılı dönem başlamış oluyor.Dış şutlarda istediğimiz oranları yakalayamadığımızda ise sıkıntı artarak devam ediyor ki İBB maçında bunu gördük.

  Maç içerisinde 22 kez 3 sayı denerken, 7 isabetli atışla % 32 gibi düşük bir oranda kalmışken, rakibimiz %48’lik bir oran yakalamış 3 sayılık atışlarda.İşte bunun sebebi bizi alan savunmasıyla dış atışlara zorlamaları.

  Bugüne kadar nasıl ki her maç zorlanıyoruz, bundan sonra ki her dönem inanın daha da zor geçecektir.Trabzonspor için rahat maç yoktur.Yeter ki geçen yıl belli sıkıntılar sebebiyle yaşadığımız Bornova hezimeti gibi şoklar yaşamayalım.Böyle şokları da yaşayacağımızı sanmıyorum çünkü bu yıl ki kadro yapısı buna müsait değil en azından.

  Bir önemli nokta da, taraftarlarımızın yoğun ilgi ve desteklerinden gaza gelip hakemlerle uğraşmayalım.Gördük ki ne kadar haklı olup tepki göstersek te karşılığı faydadan çok teknik faul olarak geri dönüyor.Haliyle bunun da takımımıza zarardan başka bir faydası yok.

 İstanbul’da ki maça giden arkadaşlarımızdan aldığımız izlenimler ise, taraftarın artık basketbol takımını sahiplendiğini gösteriyor.Keza Trabzon’da zaten geçen yıldan beri salonlarımız dolup taşıyor.

  Ancak basketbol seyircisi futbol seyircisinden biraz daha farklıdır.En azından salonlara ailelerimiz, hanımlarımız, kızlarımız, çocuklarımız maçlara geliyor ve takımını destekleyip sahipleniyor.Salona gelen ailelerimiz ve kızlarımız, tribünlerden savrulan küfürlere muhatap kalmak zorunda değildir.Bu konuda yönetimin çok ciddi anlamda önlem alması gerekir.Biz Trabzonspor taraftarları salonlarımızda küfür istemediğimiz gibi basketbol camiasına da “küfür” denen adi bir terimle hiç ama hiç malolmak istemeyiz.

  Bize ulaşıp “abi ben eşim ve çocuklarımla maça giderken tribünde küfreden insan görmek istemiyorum, bunu yazar mısın” diyen insanların serzenişlerine kulak verin ve bu insanları salonlardan soğutmayın.Çünkü bizim geleceğimizdir aileleriyle salonlara gelen bu insanlar.

  Salonlar dolsun, sesleri gür çıksın diye küfürlere maruz kalan asıl basketbol kitlesini salondan uzaklaştırırsanız, tırnaklarımızla kazıyarak bir yerlere getirmeye çalıştığımız, sizlerin de gerek maddi gerekse de manevi olarak büyük emek harcadığınız Trabzon basketbolu ciddi anlamda zarar görür, bilginiz olsun.


İsmail ALKAN


Yazarın Önceki Yazıları


Yorumlar - Yorum Yaz