• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Bi Haber(siz) Basketbol ! Yaşam Savaşı Veren Voleybol !


Bi Haber(siz) Basketbol ! Yaşam Savaşı Veren Voleybol !  26 Kasım 2009 14:20:58

Çarşamba günü Basketbol Kulübünde Zeyyat KAFKAS"ın basın toplantısı vardı.Bizde toplantıya gidip kendimize göre notlarımızı alıp, haberimizi yaptık.
Diğer gazeteci arkadaşlar da basın toplantısıyla ilgili haberleri geçtiler.Buraya kadar her şey normal.
Bu bilgilendirme toplantısının, diğer bilgilendirme toplantısından bir farkı yoktu.Ama köşemize taşımamızı gerektiren haber değeri ise, bana göre Zeyyat bey"in ve dolayısıyle Basketbol Kulübünün kamuoyuna vermek istediği “KTÜ"nün ilgisi ve Alaeddin Hocanın eğitimle alakalı” en önemli 2 mesajın es geçilmesiydi.
Burada her hangi bir art niyet yok, sadece basketbol kültürümüzün ne kadar zayıf olduğunun bir göstergesi sadece.
Bu tarz basın toplantılarının ana başlıkları ve haber yorumları  tüm ajanslarda genelde tek dilde yapılmış gibi dağıtılır.Yani haberi hangi haber sitesinde okusanız, içeriği değişmeden aynı haberi görürsünüz.
Basketbol gibi, yöremizde daha emekleme aşamasında olan bu önemli branşın çok daha ilgi ve dikkatle takip edilip yorumlanması gerekir ki, kalıcı olabilsin.Verilen bunca emek bunu hak ediyor.Ama maalesef basketbolumuzu dikkatlice takip edip, bu branşın daha da üst seviyelere ulaşması için “gönüllü” olarak mücadele veren insan sayısı iki değil, bir elin bile parmaklarını dolduramayacak kadar az.Üzülmemek elde değil.
Medya tarafından es geçilen kulübün asıl vermek istediği mesajlara gelince.
Trabzon"un en önemli vizyonu olan KTÜ"nün kesinlikle basketbolun içine çekilmesi lazım. Gerek seyircisiyle, gerekse de sporcu potansıyeliyle bir kültür sporu diye tabir ettiğimiz basketbolumuzun gelişebilmesi, kurumsallaşabilmesi ve tabana yayılabilmesi için üniversitemizle işbirliği şart.Bu işbirliğinin en önemli ayağı ise, yıllardır ellerimizle yetiştirip emek harcadığımız sporcularımızın üniversite eğitimi için elimizden uçup gitmesidir ki, yılların emeği bir anda heba olup gidiyor.Bir önemli nokta ise, üniversite çağında olup gelecek vadeden bir sporcuyu ilimize getiremiyoruz.Bu sorunlar, Beden Eğitimi bölümünde braş bölümlerinin açılması ve Trabzonspor"a belirli bir kontenjan ayrılması ile çözülebilir.Zeyyat beyin üzerinde durduğu ve asıl vermek istediği önemli mesaj bu idi.
Bir diğer önemli mesaj ise ; Alaeddin hocanın, Trabzon basketboluna seminerler vasıtasıyla verebileceği eğitimdi.
Bu konuda kulüp olarak beden terbiyesine ve tüm okullara yazılar yazmışlar.Ama bugüne kadar bir geri dönüş olmamış.
Basketbolumuz bugün itibariyle ilimizde ve bölgemizde uzun soluklu ve sabır isteyerek yapılacak olan çalışmalarla kurumsal bir yapıya kavuşup kök salacaktır.Bunun bana göre en önemli ayağı, okullarımızda ki beden eğitimi öğretmenlerinin daha bilinçli ve bilgili olmasıyla mümkündür.Çünkü minicik öğrencilerimiz, sporla ilk tanışmalarını okullarında ki beden eğitimi öğretmenleri vasıtasıyla görüyorlar.Onun içindir ki, beden eğitimi öğretmenlerimiz basketbol konusunda ne kadar çok bilgili olurlarsa, geleceğimiz çok daha parlak olacaktır.
Peki nasıl olacak ? Tabiî ki profesyonel eğitmenlerle bu öğretmenlerimizi eğiteceğiz.Elimizde Alaeddin hoca gibi, Taner Hoca gibi basketbol birikimi üst seviyede olan insanlar var.Ben eminim ki bu hocalarımız gerek seminer olsun, gerek eğitim olsun her türlü bilgilerini paylaşmaktan memnun kalacaklardır.Basketbol kulübü yöneticilerinin bu işe kesinlikle eğilmeleri ve peşini bırakmamaları gerekir.
İnsanlar bilgiye ulaşabilmek için bir sürü külfete katlanarak il dışına giderken, biz elimizin altındaki bu değerlerden istifade edemezsek eğer, bu bizim ayıbımız olur başkasının değil.
Aman Dikkat !
Cumartesi günü kendi evimizde, bekli de bugüne kadar oynadığımız takımların en tehlikelisi olan Final takımı ile oynayacağız.Puan durumuna baktığımızda da bunu görebiliyoruz.
Bir kolej takımı olup, BBL gibi bir hedefleri olmayan bu tarz takımların oyuncularının en büyük hedefleri, Trabzonspor gibi bir devi alaşağı etmek için mücadele etmek olacaktır.Bazıları kendilerini beğendirilebilmek için, bazıları da ileride ki karıyerli yaşamlarında anlatacakları bir anıları olacağından.
Aman dikkat.Mübarek günde  bir kazaya kurban gitmeyelim !
İdmanocağı Bayan Voleybol Takımı.
Bayanlar Voleybol ikinci ligde mücadele edip galibiyeti bulunmayan İdmanocağı Bayan Voleybol Takımımız, kendi evinde oynadığı son Vakıfbank maçını da set dahi alamadan 3-0 gibi net bir skorla kaybetti.
Kadrosunda A milli olmuş tecrübeli oyuncusu bile bulunan takımımız, her ne hikmetse bir türlü galibiyet hasretine son verip üzerindeki baskıyı atamadı.Son Vakıfbank maçı hariç tüm maçlarını seyrettim.Voleybol branşında Basketbol gibi bilgim olmadığı için teknik yorum yapamıyacağım.Ama gördüğümüz kadarıyla takımın, her ne kadar tecrübeli birkaç oyuncusu olsa da genç oyuncuları çok tecrübesiz.İnanılmaz hatalar yapıp, almaları gereken setleri veriyorlar.Hiç bir maçta kopmadıkları halde tecrübesizliklerinden haliyle mağlubiyet kaçınılmaz oluyor.
Özellikle bayan voleybolu ilimiz için çok önemli.Oldukça iyi potansıyelimiz de var.Kulüp ve başkanları Mehmet ÖZ, türlü imkansızlıklara rağmen bu işi götürmeye çalışıyorlar.Ama futbolun beşiğinde basketbolu bile daha oturtamamışken, voleybolu bu şehre sevdirmek oldukça zor.Şehrin bayan voleybolunu sahiplenmesi ve destek olması lazım ki kalıcı olabilsin.
Salon sporlarının ilimizde gelişmesi ve sahiplenilmesi, genç nesillerimizin gelişimi açısından çok önemlidir.Yatırımın olmadığı ilimizde, çocuklarımızı ve gençlerimizi sokaklardan korumanın tek yoludur gençleri salonlara çekebilmek.
Onun içindir ki, İdmanocağı Bayan Voleybol Takımına lütfen destek olup, sahip çıkalım.
Önümüz kurban bayramı.Ülkemizin ve tüm İslam aleminin mübarek kurban bayramını kutluyorum.Yorumlar - Yorum Yaz