• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Pertevniyal Şok'u ve Almamız Gereken Dersler

alkan@trabzonbasket.com


 

Pertevniyal Şok’u ve Almamız Gereken Dersler 11 Ocak 2010 13:30:07

İlk devreyi Gelişim mağlubiyeti ile kapatan basketbol takımımız için devre arası aslında ilaç gibi gelmişti.

Bu kısa arayı iyi değerlendirip toparlanandığını sandığımız basketbol takımımız, ikinci devreye 11 galibiyetlik yeni bir seri hedefiyle çıktığı Pertevniyal maçında bizleri de şok eden bir mağlubiyet alarak 11 maçlık galibiyet serisi hedefini ilk devrenin ilk maçında revize etmek durumunda kaldı.

Aslında bu mağlubiyetin haberini Pertevniyal takımı bize Trabzonda’ki ilk maçta vermişti de, biz yeni takımımızın daha ilk maçı olduğundan pek önemsememiş, ileriki maçlarda ligde fırtına gibi esecek diyerek “bu takım namağlup lige çıkacak” gibi de iddialı bir yorum yapmıştık.

Sen misin o yorumu yapan.Bize inat, takım yenilgi üzerine yenilgi alıyor.Tamam iddiamızdan vazgeçtik, bari bundan sonra mağlubiyetler olmasın.

Pertevniyal maçını, Trabzonspor futbol takımının bir final maçını seyreder gibi açık havada ki bir TV’den onlarca kişiyle beraber Kadırga TV’den seyretmeye çalıştık.Lafı geçmişken Kadırga TV’ye de canlı yayın gibi zor bir yayını ve Basketbol takımımızın maçlarını evlerimize kadar ulaştırdığı için de ayrıca teşekkür edelim.

Maçın yorumuna gelecek olursak; Pertevniyal takımı bilindiği üzere Efes’in altyapısı.Bünyesinde genelde gelecek vadeden genç basketbolcuları barındırıyor.Bu gençlerin hedefi de ileride Efes’in formasını giyebilmek.Hal böyle olunca başarıya aç olan bu çocukların mücadele azimleri de en üst seviyede oluyor.Üstüne de Trabzonspor gibi bir rakibi yenmek gibi bir hedefe de kilitlenince onlar için aslında çok da zor olmadı.

İşte en önemli nokta; bir tarafta başarıya aç ileriyi hedefleyen genç bir takım, diğer tarafta ise, tecrübeli oyunculardan oluşup, yeterli karıyer doyumuna ulaşmış “bu çocuklar bize rakip olamaz” diyen bir takım.Maçın sonucuna ise, genç ve ileriyi hedefleyen azmin bir zaferi de diyebiliriz.

Bizim takımın en önemli sıkıntısı, alan savunmasına karşı ciddi problem yaşaması.Pertevniyal takımı da alan savunmasını takımımıza karşı çok başarılı bir şekilde uyguladı.

Yaptıkları akıllı alan savunması ile, yanlış zaman da yanlış şütörleri atışlara zorladıkları gibi, takımımızın zaman zaman uyguladığı adam adama savunmamızı da genç ve pire gibi oyuncularıyla rahatlıkla ekarte ettiler.

Bu tarz genç takımların en büyük özellikleri, çok hızlı ve iyi mücadele etmeleridir.Eğer sen de aynı şekilde karşılık verebilirsen çok rahatlıkla geçebilirsin.Ama bizim oyuncu kadromuza baktığımız zaman genç oyuncularımızın olmadığı gibi, aynı pratikliği ve çabukluğu gösterebilecek bir kadro yapısı da maalesef yok.

Potamıza 22 sayı bırakan 1992 doğumlu Can Korkmaz’ı durdurmamadık.Neden peki.Çünkü başarıya aç olup, hedefi büyük olan 1.60’lık pire gibi bir çocuğu BBL tecrübesi olan 2 metrelik adamlarla durdurnak zor.Eğer senin de aynı özelliklerde bir oyuncun varsa durdurabilirsin.Kaldı ki Can Korkmaz, Hacettepe’ye 20 sayı, vestel’e 23 sayı ve orman’a da 20 sayı atmış.Öyle basit bir oyuncu da değil, önlem alınmalıydı.

Bir başka üzüldüğümüz nokta da, Trabzonspor Kulübü Başkanı Sadri Şener’in, daha önce izlediği Bornova, TED ve Hacettepe maçlarında ki gibi bu maçtan da hüzünle ayrılıp, salonlarda ki kolbastı keyfini görememesiydi.Abdi İpekçi’de Trabzonspor’una destek vermeye gelen yüzlerce taraftarının yaşadığı ikinci hayal kırıklığı ise cabası.

Bu mağlubiyet, Trabzon ve Trabzon dışında ki Trabzonspor taraftarlarında ciddi homurdanmalara sebep olduğu gibi, yarın öbürgün kulüpte (futbol) basketbol şubesinin daim olması noktasında karar verebilecek konumda olan insanların da artık basketbola şüpheyle bakmaya başlamaları ise tehlike sinyallerinin çalmasına sebep oldu.

Olan oldu.Bazı yazar ve yerel medya organlarının yaptığı gibi acımasız eleştiri noktasına gitmeyeceğiz.Çünkü bizi BBL’ye çıkaracak olan yine bu kadro.Ama takımda ciddi anlamda önlem de alınması gerekiyor.Artık krediler tükenmek üzere.

Bizler geçici galibiyet ve mağlubiyetin hesaplarından ziyade, Trabzon ve Karadeniz basketbolunun daim olması ve ileri noktalara çıkmasının hesaplarını yapıyoruz.Bu hesabın da formülü, Pertevniyal yenilgisi sonrası görüldü ki çok basit.Altyapı, altyapı, altyapı.

Açıkça yazmak gerekirse, bu mağlubiyet sonrası edindiğimiz izlenimler bizi çok ciddi şekilde endişelendiriyor.Artık bu noktadan sonra BBL hedefinin bile revize edilerek mutlak olmazsa olmaz noktasından da feragat edilmesi gerekiyor.

Bence yönetimin Trabzon Basketbolunun kalıcı olabilmesi için yapabileceği en büyük iyilik, akşamdan sabaha altyapı için çok ciddi bir yapılanmanın hesaplarını yaparak kamuoyuyla paylaşması olur.

Bazı şok yenilgiler belki bizleri de bir rüyadan uyandırıp, geleceği görmemize vesile olur.Pertevniyal takımının 90, 91, 92 ve 93 doğumlu oyuncularının mağlubiyetten ziyade bize verdikleri en büyük ders, kendi insanına, kendi oyuncuna değer verilmesi olduğunun görülmesi gerektiğini düşünüyorum.Tabii görebilirsek.


Yazarın Diğer Yazıları


Yorumlar - Yorum Yaz