• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Basketbolda Dodo Açılımı

alkan@trabzonbasket.com

Basketbolda Dodo Açılımı 02 Şubat 2010 07:59:07


Trabzon basketbolunun çok geçmişine gitmeden yakın planına baktığımız zaman, bölgeselde başlayan ivme, geçen yıl Saner beyin bu işe el atmasıyla kamuoyunun da yakinen takip ettiği gibi çok farklı bir boyut kazanmıştı.


Bu farklı boyut, Doğan Hakyemez gibi bir basketbol duayeninin Trabzon basketboluna kazandırılmasıyla da tavan yapmış durumda.


Bu aşamaları ben 3 bölüme ayırıyorum.


Birinci bölüm, bölgeseldeki maceramız.


İkinci bölüm, Saner beyin el atmasıyla önümüze konulan vizyon ve heyecan.
Üçüncü bölüm ise, basketbolun Dodo’su, yani namı değer Doğan Hakyemez’in, Trabzonspor’a kazandırılmasıyla çıtanın tavana yükseltilmesi.


Bu kazanım ve çıtanın yükseltilmesi, Saner beyin ortaya koyduğu hedeflerin gerçekliğini, vizyonunun genişliğini ve bu işe gerçekten ne kadar gönül verdiğinin de bir göstergesi.


Artık çıtayı kendi kendilerine tavana çekmiş durumdalar.Çünkü hedeflerine baktığımız zaman, aslında ciddi anlamda bir yükümlülüğünde altına imzalarını attılar.


Bu hedefler aslında geçen yıl devralınan Alpella’nın sunumunda ve zaman zaman basına verilen açıklamalarda zaten vardı.Ancak, geçen yıl BBL hedefinin son maçta kaçırılması ve bu yıl kurulan takımın son zamanlarda aldığı başarısız sonuçlar, bir futbol şehrinde çok ciddi emeklerle oluşturulan basketbol havasını ve heyecanının kaybolmasına sebebiyet vermek üzereydi.


İşte tam da “acaba” demek üzereyken, yeni ve ciddi bir hamle ile bir anda tüm kara bulutlar dağıtılıp, basketbolumuza ve dolayısı ile şehrimize çok ciddi anlamda yeni bir heyecan ve umut aşılandı.


Doğan Hakyemez’in kariyerini zaten tüm basketbol kamuoyu biliyor.Bir başka bilinmeyen özelliği ise, kendi bireysel kariyeri sayesinde kulübümüze sağlayacağı ciddi sponsor destekleri olacaktır.


Dodo bunun işaretlerini, “yöneticilerimiz maddi külfetlerle uğraşmak zorunda kalmayacaklar, kulübün giderlerini karşılayacak sponsorları biz bulacağız” diyerek vermiştir.


Yani, namı değer Dodo’muz, bereketiyle gelmiş oldu.


Çünkü Dodo gibi bir markayı yanınıza aldığınız zaman ülke basketbol camiasına  “ben bu işe çok ciddi bakıyorum” mesajını vermiş oluyorsunuz.İsminizde Trabzonspor ise eğer, basketbolda sponsor bulmanız haliyle bir belediye takımının sponsor bulmasından kat be kat fazladır.Bununda yansımalarını çok yakında görürüz.


Yani kısaca Alaeddin Yakan’la başlayan markalaşma hamlesi, Doğan Hakyemez’le taçlandırıldı da diyebiliriz.


Doğan Hakyemez’in basketbolun başına getirilmesi; yardımcılığını yapacak olan bizim çocuğumuz olan Mehmet Alemdağ, ayrıca da hak edenin emeğinin karşılığını alabilmesi açısından altyapıdaki genç hocalarımız içinde büyük bir şanstır.


Bir başka ve çok önemli nokta ise; Doğan Hakyemez’in basına tanıtımının Saner Bey’le beraber Sadri Bey tarafından yapılmış olmasıdır ki, Trabzonspor gibi bir markanın “ben basketbolun arkasındayım” demesi bence çok ciddi bir açılım ve tek olma yolunda atılmış bir adımdır.


Yukarıda yazdığımız gibi çıta artık yükseklerde, geri dönüş yok.Gerekli sponsor desteklerinin sağlanması ve az da olsa kulüpteki maddi sıkıntının bu açılımla bertaraf edilmesi Trabzonspor ve Trabzon basketbolunun da önünü açmıştır.


Doğan Hakyemez’in beni en çok heyecanlandıran kısmı ise “Altyapıyla ilgili hemen kolları sıvayacağız” açıklaması olmuştur ki biz bu açıklamayı 2 yıldır bekliyorduk.İnşallah bu açıklama da diğerleri gibi havada kalmaz ve kolları gerçekten sıvarız diyecemde, nasıl olacak orası muamma !


İnşallah Dodo’muz A takım ve altyapı arasında yaşanan sıkıntılara tecrübesiyle yaklaşıp bir neşter vurur.Biz bu sözün ve altyapının takipçisi olacağız.Çünkü altyapıya yatırım yapmayıp görmezden gelinen bir organizasyonun uzun vadede başarı şansının olamayacağını, olsa olsa yapılacak olan bunca yatırımın İstanbul basketbol camiasının ekmek teknesi olacağını hepimiz gayet net olarak biliyoruz.

Bekleyip görmekte fayda var.


Şimdi yapılacak olan şey, büyük bir özveriyle yakalanan bu yeni heyecanın devamını sağlamak için Trabzon’da ki tüm basketbol camiasının  kenetlenmesi ve bu oluşuma destek vermesidir.Yönetimde bu anlamda gereken açılımı yaparak, ayrı gibi duran A takım ve Altyapıyı bir araya getirerek piramidin son parçalarını da birleştirmelidir.

Yazarın Diğer Yazıları


Yorumlar - Yorum Yaz