• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Trabzon Basketbolunun Geleceği-1

alkan@trabzonbasket.com

Trabzon basketbolunun geleceği-1 17 Şubat 2010 21:17:59

Son yazımda Trabzon basketbolunun gelişimi açısından en önemli konunun tesisleşme olduğunu belirterek bu yazımda konuyu ele alacağımı belirtmiştim.

Tesisleşme, Basketbol hamlesi ve yatırımlarının sadece bir ayağıdır.

Bu işi ciddi anlamda yapan kulüplerin nasıl ki antrenman salonları, kondisyon salonları, sporcularının gerektiğinde yatıp kalkacakları ve sosyal yaşamlarını idame ettirecekleri komple tesisleri var, Trabzonsor ismini taşıyan bu oluşumun da bu kriterleri en ince ayrıntısına kadar düşünüp hayata geçirmesi gerekir.

Gerekir de, ne durumdayız acaba ?

Kulüp kiralık bir binada.Antrenman salonu ve maç salonu tüm salon sporlarıyla uğraşan kulüplerin ortak kullanımında ve antrenman saati için neredeyse bir birlerini boğazlayacak durumdalar.Ağırlık ve kondisyon salonu olmadığı gibi sporcularımızın ve teknik heyetimizin dinlenip zaman geçirebilecekleri bir mekanları da yok.

Bir Pamukspor’un tesislerini, bir Final Koleji’nin, Hacettepe’nin basketbol ve amatör branşlara yaptıkları yatırımları görünce açıkçası imreniyoruz.

Transfer etmek için teklif götürdüğümüz basketbolcular, Trabzon’a Trabzonspor markası varolduğu için heyecanla geliyorlar.Geliyorlar ama geldiklerinde kafalarında oluşan Trabzonspor imajı bu olumsuzluklar karşısında bir anda yokolup gidiyor.Bu olumsuzluk ise doğal olarak sahaya ve saha sonuçlarına yansıdığı gibi, birbirleriyle et ve tırnak gibi olan ülke basketbol camiasında da bize karşı negatif bir düşünce ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Yabancı oyuncular için ise durum çok daha vahim durumda.Son örneği Eddy, dodo gelmeden önceki gittikçe düşen performansı ve parkede neredeyse uyurgezer görüntüsü.

Sıfırdan bir bina inşa etmeye çalışırken ne gibi hamleler yapılmış ve hangi projeler üretilmiş diye baktığımızda ise devletin pelitlide yaptığı spor salonunu saymazsak maalesef kocaman bir sıfırla karşı karşıyayız.

Basketbol sevda işidir, basketbol gönül işidir.Basketbolun içinden gelmeyen insanların bu işe yatırım yapması oldukça zordur.Saner Ayar eğer basketbolun içinden gelmeyen biri olsaydı biz bugün basketbolu ileri derecede hedeflerle konuşuyor olmazdık.

Saner Ayar’ı da bugün yok saydığımız Trabzon basketbolu ortaya çıkarmış ve bugün basketbol sevgisiyle kendi memleketine katkı yapmaya başlamıştır.Bunun devamı da gerek altyapı hamlesi olarak gerekse de tesisleşme hamleleri olarak muhakkak gelmelidir.

Peki nasıl ?

Saner bey gibi jenerasyonların altyapılardan çıkıp ilerde Trabzon basketboluna hizmet edebilmesi için uzun vadeli master planlarının yapılıp, mevcut bütçelerden altyapılara bütçe ayrılarak geleceğimiz olan çocuklarımıza yatırım yapılması lazım.Bunlar yapılmadığı müddetçe euroligde oynasanız dahi yarını garanti edemezsiniz.

Mevcut yapılanmada bu mümkünmü derseniz, mümkün değil.Bugün Saner Ayar ve Celil Hekimoğlu bu işten elini çeksin arkasından tüm sistem çöker.Sistemin çökmeden devam edebilmesi için Trabzonspor bu işe kesinlikle sahip çıkmalıdır.

Trabzonspor’la ilgili bölüm ve derinlemesine analizi yazımın devamında paylaşacağım.


Yazarın Diğer Yazıları