• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Trabzon Basketbolunun Geleceği-3

alkan@trabzonbasket.com


 

Bu yazı; Karadeniz Gazetesi, BMN Yazı kurulu ve  Medya bölümünde aynı anda yayınlanmaktadır.

Trabzon Basketbolunun Geleceği-3 25 Şubat 2010 10:24:03

Amatör branşlara yatırım yapan kulüpleri incelediğimizde; altyapıları sağlam olan ve  Banvit örneğinde olduğu gibi sürekli kendi geleceği olan gençlere yatırım yapanların ayakta kalarak başarıyı yakaladıklarını rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz.

Karadeniz insanının tipik özelliği olan mücadele ve inatçılığı, basketbol gibi güce ve sertliğe dayalı olan spor dalına oldukça yatkındır.Bölgemizin fizik yapısını incelediğimizde ise, basketbolcu diye tanımladığımız fiziki yapıya uygun gençlerimizi bulmak kolay değil ama özellikle 1, 2 ve 3 numara pozisyonlarına uygun, hırslı ve inatçı müthiş yetenekleri birazcık sabır ve altyapıya ait ciddi bir planlamayla ortaya çıkabiliriz.

Peki, mevcut basketbol kulübüne baktığımız zaman altyapıyla ilgili profesyonel bir çalışma, istek ve yatırım planları varmı dersek kocaman bir hayırla karşı karşıyayız.

Şöyle ki ;

Alpella’nın satın alınışı sonrasında altyapıyla ilgili müthiş hayaller ortaya atılırken bir zaman sonra gördük ki, altyapı uzmanı olarak gelen insanların ve yanına aldıkları dostlarının gözü başka yerlerdeymiş! Çeşitli bahanelerle geçen yıl “seneye el atacağız” diyerek altyapı planları dondurulduğu gibi, bu yıl esamesi dahi okunmuyor.Deniliyor ki, “öncelik BBL, sonrasında altyapı”.Yani biz tersinden binayı kurmaya çalışıyoruz.

Mevcut altyapımıza baktığımız zaman ise sağolsun önceki yazımızda eleştirdiğimiz Trabzonspor kulübünü görüyoruz ; geçen yıl basketbol kulübüne ciddi anlamda maddi destek sağlayan Trabzonspor kulübü, Trabzon’da basketbolun yokolmaması için bu sene de kendi basketbol altyapısına yatırım yapıp destek olmaya devam ediyor.İl dışından getirilen oyuncuların ikame, öğrenim gibi ihtiyaçları karşılanırken, idman salonları ve spor okulları dahil yaklaşık 300’e yakın sporcunun tüm ihtiyaçları karşılanıyor.

Trabzonspor kulübünün denetiminde olan altyapımızı mevcut basketbol yönetimi birkaç kez alma girişiminde bulundu ama, mevcut basketbol yönetiminin futbol kulübüyle olan serinliği ve Trabzonspor’un denetiminde olup basketbolu var eden altyapı hocalarını istememesi dolayısıyle Trabzonspor kulübü de haklı olarak buna sıcak bakmadı.

Velhasıl karşımızda altyapısız bir basketbol kulübü, A takımsız ise Trabzonspor kulübü, aralarında ise kocaman bir Berlin duvarı var.Bundan zararı görecek olan ise, Saner Ayar gibi basketbol sevdalısı jenerasyonları yetiştiren altyapımız ve altyapıdaki geleceği olmayan çocuklarımız, yetenekli genç hocalarımız ve Trabzon basketbolu olacaktır.

Bu acayip yapılanma ve yatırımlar ise; İstanbul basketbol camiasına yol, su, elektrik olarak dönmeye devam edecektir.Nasıl olsa adamlarının adamı bi dolu basketbolcular var piyasada.Cüneyt gibi, İsmet gibi, Mehmet gibi, Tolgahan gibi kendi çocuklarımızın kendi memleketlerinde basketbol oynayıp, kendi takımlarına yürekten hizmet etme şansı yok.

3 serilik yazıdan sonra çözüm nedir derseniz, şaka gibi ama çözüm çok basit !

Çözüm; Saner bey’e bile gerek kalmadan, Celil bey ve “Altyapıyla ilgili hemen kolları sıvayacağız” diyen tecrübeli Dodo’nun, geçmişi bir kenara itip A ve altyapı hocalarıyla bir toplantı yaparak iyi niyetle geleceği planlamalarıdır.Ne kadar da zormuş değimli !

Bugüne kadar ne olduysa oldu.Hazır takımda potaya girmişken şimdi sıkıntıları aşma ve ileriye bakma zamanı.Sevgili Celil Hekimoğlu ve Dodo, tecrübenizle şu işe bir el atarak basketbolumuzun önünü açın.

Bu yapılmadığı müddetçe; ribaund, penetre gibi terimlerin yanına, kozmik oda, kediler ve fareler, derin basketbol gibi kendimize has yeni terimler eklemeye devam ederiz.


YAZARIN TÜM YAZILARI