• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

A ve Genç Finalleri Öncesi Jimnastik

alkan@trabzonbasket.com


Bu yazı; Karadeniz Gazetesi, BMN Yazı kurulu ve  Medya bölümünde aynı anda yayınlanmaktadır.
A ve Genç Finalleri öncesi jimnastik 05 Mart 2010 13:50:34

Geçmiş yazılarımda Trabzon basketbolunun geleceğini ele alarak gerek eleştirilerimizi, gerek önerilemizi sıralamıştık.

Özellikle bu son 3 serilik yazılarım dolayısıyle aldığım tepkilere baktığım zaman anlıyorum ki; Trabzon basketboluna ilgi duyanların, Trabzonspor basketbol takımı, yeni oluşturulan basketbol kulübü ve Trabzonspor’un basketbolun neresinde olduğu konusunda ciddi anlamda bilgiye aç olduklarını gözlemledim.Genelde çok olumlu tepkiler aldığım gibi, bizleri görmezden gelip tepki koyanlarada rastladık !

Olsun, kıblemiz seyyar olmadığı için dün nasıl ki basketbola yatırım yapanları onure edip destek olduk, her ne kadar sıkıntıların aşılmasıyla ilgili bizim çok basit çözüm önerilerimizi dikkate almayıp yangına körükle gitselerde, bugün de basketbolumuzun geleceği için yanlış gördüklerimizi, yanlışlıkların bertaraf edilebilmesi için de önerilerimizi paylaşmaya  devam edeceğiz.

Basketbol takımımız Finalspor ve Hacettepe deplasmanlarını kayıpsız atlatırken, Eddy ve Serhat’ı sakatlık dolayısıyle kaybetti.Bu talihsiz sakatlıklar, Jamison transferinin ne kadar da yerinde olduğunu bizlere göstermiş oldu.

Hatırlarsanız üst üste alınan mağlubiyetler sonrası basketbol takımımız ciddi anlamda tartışılıp sıkıntı yaşamaya başlamışken, Basketbol kulübü profesyonel bir hamle yaparak Doğan Hakyemez ve akabinde Jamison transferine imza attı.Bu hamlelerin ne kadar doğru olduğunu zamanında yazdığımız yazılarımızda belirtmiştik ama bir kez daha teyid etmekte fayda var.Belki çok çok önemli gibi görülmeyebilir ama bu transferlerden sonra takımın psikolojik olarak rahatlaması saha sonuçlarınada yansımış durumda.

Profesyonellik ve büyük düşünme bu tarz operasyonlarda belli olur ki, bazen çok küçük ve basitçe halledilebilecek problemleri çözmek için küçük bir adım atılmazken, bu girdabı çok güzel bir hamleyle pozitife çevirmeyi başaranları bir kez daha kutlamak gerekir.

Geçmişte beni uğrattıkları hayal kırıklığı dolayısıyle belki hiçbir yerde paylaşmadım ama Hacettepe maçıyla ilgili en ufak bir şüphem yoktu.Çünkü takımın artan performansı ve özellikle savunmaya verdikleri ağırlık bunun göstergesiydi.Takımın son haftalardaki performansı, özellikle hırsı ve sert savunma anlayışı lig öncesi benim “bu takım namağlup BBL’ye çıkacak” iddaama sebep olan performansına yaklaşmış durumda.Bu düzenlerini bozmazsalar bir daha yenilgi yüzü görmeden BBL’ye adım atarlar.Tek karın ağrımız ise alan savunmasına karşı hucumlarda yaşadığımız problemlerdi ki, onu da Jamison transferi nedeniyle topu pota altına indirerek çözmüş durumdalar.

Bundan sonra final serilerine kadar olan maçlarımız antrenman maçlarıdır ki, Alaeddin hoca sanırım finallere yönelik oyun setlerine ve savunma düzenine ağırlık verecektir.

Son yazılarımızda sürekli gündemde tutmaya çalıştığımız Trabzonspor’un altyapı takımlarından yıldız ve genç erkekler takımı Trabzon il birincisi oldular.Genç oyuncularımızın ve teknik heyetimizin şampiyonluklarını kutlarken, bölge şampiyonalarında kendilerine başarılar diliyorum.

Geçen yıl Anadolu şampiyonasında 7.olan genç takımımızın bu seneki hedefi Türkiye şampiyonasına katılabilmek.Mevcut kadro yapılarına, başlarındaki Osman Ekici’ye baktığımız zaman bunu başarabilecek güçteler.

Atyapımızın bağlı olduğu Trabzonspor Futbol kulübüne ve eski basketbolcu Levent beye bir çağrı yapmak istiyorum.Genç takımımız Trabzon’da rakip bulamadığı için lig maçlarını antrenman havasında geçirdi.Bölge ve Anadolu şampiyonalarındaki maçlar ise çok farklıdır.Mevcut şartlarda bu çocukların önleri kapalı olsa da, bu çocuklarımızın ve Trabzonspor altyapısının vitrine çıkabileceği Anadolu ve Türkiye şampiyonalarına hazırlanabilmeleri için bir kamp dönemi ayarlanıp hazırlık maçları yapması gerek.


Yazarın Diğer Yazıları