• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Genç Erkekler Bölge Şampiyonasının Ardından

alkan@trabzonbasket.com


 

Bu yazı; Karadeniz Gazetesi, BMN Yazı kurulu ve  Medya bölümünde aynı anda yayınlanmaktadır.
Genç Erkekler Bölge Şampiyonasının Ardından 06 Nisan 2010 09:49:53

Basketbol severler için en bereketli günleri yaşadık, yaşamaya da devam edeceğiz Mayıs ortalarına kadar.

A takımımız BBL hedefinden en ufak bir taviz vermeden yoluna emin adımlarla devam ederken, arkadan gelen gençlerimiz ise ağabeylerinin yolunda yürüyorlar.

31 Mart günü başlayan Genç Erkekler Bölge şampiyonasında Trabzonspor Genç takımımız, rakiplerine karşı ezici üstünlükle bölge şampiyonluğu ipini göğüsleyip, 14-18 Nisan tarihlerinde Balıkesir’de yapılacak olan Anadolu Şampiyonası biletini cebine koydu.

Trabzonspor’un rakipleri kısmen güçsüz olsada, bölge şampiyonaları turnuva düzeninde oynandığından takımımızın ve oyuncularımızın performansı gelecek adına fikir sahibi olabilmemiz açısından bizim için önemliydi.

Erzurum maçının tamamında ve Sivas maçının son iki periyotunda genç basketbolcularımızın oynadığı mükemmel basketbol beni çok sevindirdi.Teknik olarak çok detaya girmeyeceğim ama gerek oyun setleri, gerek savunmaları vs ağabeylerinden hiçbir farkları yoktu.Enteresandır, oyunun belli bölümlerinde ağabeyleri gibi kopuyorlar ama sıkıştıklarında tekrar ciddi anlamda oyunun kontrolünü ele geçirmesini de biliyorlar.Nede olsa her ikisinin sırtında da bordo mavi forma var.Birbirlerine çekmeseler şaşardım zaten.

A Antrenör belgesine sahip Osman Ekici bu işi biliyor.Kendisini özellikle tebrik etmek gerekiyor.Takımını mükemmel idare ettiği gibi, oyunun her saniyesini okuyor ve gerekli müdahaleleri de yapma yeteneği var.Alaeddin Hocanın seminerlerinden en yüksek notu almak her babayiğidin hakkı değil.Demek ki Alaeddin hocanın varmış bir bildiği.

Kısacası genç takımımız basketbol oynuyor, bildiğimiz basketbol !

İşin üzücü tarafı ise; mevcut genç takım kadrosundaki 4-5 oyuncunun önümüzdeki sezon artık forma şansı bulamayacak olmaları.Belki pilot takım gibi bir ara çözümü hayata geçirebilirlerse önleri açılabilir.

Yine mevcut kadroda yetenekli ve A takım potansiyeli bulunan 2 isim ön plana çıkıyor.İsimleri burada zikredip diğer çocuklarımızdan ayırmak istemiyorum ama söz konusu çocukların her ikisi de 92 doğumlu.Yani seneye genç takımda olacaklarsa kontenjan hakkından birinin faydalanabilme şansı var, diğeri ise elimizden uçup gidecek.

Yaz döneminde A takım hocaları Trabzon’da kalırlar mı, kalırlarsa bu çocukları filan özel antrenmanlara tabi tutup A takım için düşünürler mi bilinmez ama bir şekilde bu çocuklarımızın elinden tutmak gerek diye düşünüyorum.
 
Bir başka anekdot ise; Her ne kadar tribünde görünce çocukların heyecandan ayakları birbirine dolansa da Doğan Hakyemez ve Alaeddin Yakan’ın, gençlerimizin birkaç maçını gelip izlemeleriydi.

Şimdi 14-18 Nisan tarihleri arasında Balıkesir’de yapılacak olan Anadolu şampiyonasında ilk 2’ye girme, ardından da Türkiye şampiyonasına katılma hedefleri var.Bu yolda gençlerimize başarılar diliyoruz.Ben inanıyorum ki, eğer bir şanssızlık yaşamazlarsa Anadolu şampiyonasında bu takım ilk 2’ye girecektir.

Sözümüzü bitirmeden gözlümüzden geçeni de söylemeden yapamayacağız.Anadolu şampiyonası öncesi Alaeddin hocamızın genç takımımızın bir veya iki idmanında başlarında bulunmasını çok arzularım.Bu jest, hem çocuklarımızın eksiklerini görme açısından bir fırsat olurken, motivasyon açısından ise paha biçilemez değeri olacaktır.


Yazarın Diğer Yazıları