• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Hayaller ve Gerçekler-1

alkan@trabzonbasket.com


 

Bu yazı; Karadeniz Gazetesi ve BMN Yazı kurulu medya  bölümünde aynı anda yayınlanmaktadır.

Hayaller ve Gerçekler-1 03 Haziran 2010 12:52:01

Tarih 10 Ekim 2009, bordomavi.net’in taraftar ödülleri töreninde basketbol kulübüne, basketbola yaptıkları yatırımlar için verilen plaketi almak üzere kürsüye gelen asbaşkan Celil Hekimoğlu konuşmasında “Biz bu takımı şampiyon yapıp Beko Basketbol Ligine çıkaracağız, ondan sonraki hedefimiz Barselona gibi takımlarla Trabzon’da eurolige karşılaşmaları oynamak” demişti ve bu konuşmasının ardından salonda bulunan protokolden tebessümler nüksetmişti.

Yıl 1996, Efes koraç kupası finalinde Bogdan Tanjevic’in çalıştırdığı İtalyan ekibi Stefanel Milano’yu nefesleri kesen karşılaşma sonunda ekarte ederek ülkemize koraç kupasını kazandıran tek takım olma başarısını gösterirken, bu takımın koçu ise basketbol denince akla gelen ilk isim olan Aydın Örs’tü.O Aydın Örs’ki, kaderin cilvesine bakın 2006-2007 sezonunda Efes’i 4-0’lık seriyle geçerek Fenerbahçe’ye 16 yıl sonra lig şampiyonluğunu kazandırırken, daha ligler bitmeden koraç kupasındaki rakibi olan Bogdan Tanjevic’e koltuğunu kaptırarak coach’lık karıyerine nokta koymuştu.
 
25 Aralık 2009, basketbol takımımız Gelişim deplasmanında aldığı 85-79 mağlubiyetin ardından BBL hayallerinin 2. kez suya düşme rizikosu belirince yönetim kademesinde Doğan Hakyemez ismi konuşulmaya başlanıyor.Akabinde devre arasında takım toparlanır denilirken 2. yarı başında Efes’in altyapısı olan Pertevniyal’ın genç çocuklarına karşı alınan mağlubiyetle Doğan Hakyemez operasyonunun da (bu bölümle ilgili çok ilginç bir anekdot var, bu anekdotu başka bir yazımda paylaşacağım) düğmesine basılıyor.

Doğan Hakyemez organizasyonun başına getirilince sponsor konusu da çözülerek kulüpte nükseden ve belkide mağlubiyetlerin sorumlusu olan maddi sıkıntılarda ortadan kaldırılmış, ikinci bir hamleyle Jamison transferine imza atılarak basketbol yönetiminin BBL ve Avrupa hayallerinden asla taviz vermeyeceğini de bize göstermişti.

Ve bugün, taraftar ödül töreninde hayalini açık yüreklilikle beyan ederken içten içe “hadi canım sende” dercesine tebessüm edilen Hekimoğlu ve arkadaşlarının hayali olan BBL hedefleri gerçekleşmiş, bu ekiple Aydın Örs’ün yolu, bir başka duayen Dodo (Doğan Hakyemez) sayesinde kesişmiş durumda.Nereden nereye.

Aydın Örs gelirmi gelmezmi bilemem ama büyük bir ihtimal gelecek (Örs’le yaptığım görüşmede geleceği izlenimini aldım) isminin telafüz edilmesi dahi “hadi canın sizde” denilecek kadar muazzam bir olay.Belki Aydın Örs artık geçmişte kalmış bir isim diyenler çıkacaktır.Ama Aydın Örs ismi buram buram tecrübe ve başarı kokuyor.Örs isminin telafüz edilmesi demek, Trabzon basketbolundaki hedeflerin ve ileriye yönelik planlamaların ne kadar ciddi noktalarda olduğunu gösteriyor. Kaldı ki Örs ismi Trabzonspor taraftarlarının basketboldaki tek takımları olan Efes’le ismi özdeşleşen ve “bizden biri” diyebileceğimiz kadar da bize yakın olan birisi.

Gelinen bu noktayı başlığın ana temasına göre toparlamak gerekirse; basketbol yönetiminin BBL  hayalleri şimdilik gerçeğe dönüşürken, tapu gibi önümüzde duran  altyapı, organizasyon, kurumsallaşma, tesisleşme vs gibi problem gibi gerçeklere ise yazımızın 2. bölümünde değineceğiz.

( Karadeniz Gazetesi Linki )


Yazarın Diğer Yazıları

Yorumlar - Yorum Yaz