• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Yerde Sürünen Milliler

alkan@trabzonbasket.com


 

Bu yazı; TrabzonBasket.Com ve Karadeniz Gazetesinde  aynı anda yayınlanmaktadır.

YERDE SÜRÜNEN MİLLİLER ! 16 Temmuz 2010 16:23:14

Yanlış okumadınız, yerlerde sürünen milli sporcularımızdan bahsediyoruz.

Gerçi uzun zamandır sıkıntılarını takip etmeye çalışıyorduk ama 40 yıllık mazisi olan Trabzonspor Atıcılık Takımımızın bu derece vahim durumda olduğunu tahmin etmiyorduk.

Düşünebiliyormusunuz? Milli takıma en fazla oyuncu veren, Türkiye’de en fazla madalya alıp en fazla rekor kıran ülkemizin en iyi atıcılık branşımızı bünyemizde barındırıyorduk!

Bu sporcularımızın toplamı 20 civarındaydı.Dönüp Trabzonspor’un resmi sitesine baktım, 21 faal sporcumuz gözüküyor.Çocukları dinliyoruz, imkansızlıklardan dolayı kala kala 7 sporcuya kadar inmişler.

Ve bu takım, kısıtlı imkanlarına rağmen almış olduğu başarılardan dolayı halen daha Türkiye ve Avrupa şampiyonalarındaki rekorlarını ellerinde tutuyor.

Gerçi sporcuları dağılmış, malzemeleri poligon yıkılınca Avni Akerin altında çürümeye terkedilmiş, antrenman yapacakları poligon yıkılıp yenisi yapılmamış, antrenmanlarını evlerinin bodrumunda yapar duruma gelmişler.

Bunların tek sebebi atış poligonunun yıkılarak yerine nedendir bilinmez yeni poligonun yapılmaması.Ve biz, belki kafa olarak diyemiyeceğim ama şehir olarak 2011 gençlik olimpiyatlarına hazırlanıyoruz.Yazık !

Sayın belediye başkanımız, geçen yıl bordomavi.net taraftar ödülleri töreninde ödül alan kızımızın “poligonumuzu yıktılar” serzenişinden sonra kürsüye çıkıp “yıktık ama yenisini en kısa sürede yapacağız” dediğini dün gibi hatırlıyorum.Şimdi bir başka ödül töreni geldi çattı, e başkanım, bakalım şimdi ne diyeceksin !

Yazıktır günahtır.Avrupa’da bir sporcuyu 3 hoca çalıştırırken, bizim 20 sporcumuzu bir antrenör çalıştırıyordu ve bu kadar başarı elde edildi.Üstelik yıllık 15 bin liralık bütçelerle.

Ve bu takım, kasım ayında yapılan Türkiye şampiyonasına antrenörsüz ve antrenmansız gidip 1. ve 2.olarak milli takım baraj puanını geçmiş. Bu başarıdan sonra bile antrenman yapmaları için bu çocuklara yer gösterilmedi. Bu sebeple 2010 yılında yapılan 2 müsabakada genel olarak sporcularımızın puanları gerilemiş. Olimpik sporcu kadrosunda bulunan sporcularımız kadrodan çıkarılmış, maaşları kesilmiş, milli takım kadrosundan da çıkarılmışlardır. Haliyle Temmuz ayında yapılacak olan Atıcılık Dünya Şampiyonasına da katılamayacaklardır. Bu sebeble 2012 Olimpiyat Oyunlarına katılma şansları da kalmamıştır.

Türkiye’nin Atıcılıktaki kalesi Trabzon ve Trabzonspor’dur. Atıcılık Takımı böyle giderse tamamen dağılacaktır.

Bu kadar düşük bütçelerle büyük başarılar yakalayan bir takımın yüz üstü bırakılması kocaman bir ayıptır. Sadece Trabzonspor'un değil, Trabzon Belediyesinin, Atıcılık Federasyonunun, Olimpiyat Komitesinin koskocaman ayıbıdır bu.

Sporcu yetiştiremeyip devşirme sporcularla milli başarıyı yakalamaya çalışanların, ülkemizi en iyi şekilde temsil eden yetişmiş sporcularımıza karşı duyarsız kalmaları ise ayıptan da ötedir.

( Karadeniz Gazetesi Linki )


Yazarın Tüm Yazıları


Yorumlar - Yorum Yaz