• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

2012'de Neler Oldu

Trabzonspor'un 2012 Yılı Karnesi 03.01.2013 00:48:11

TrabzonBasket, Yakan dönemiyle başlayıp profesyonel anlamda basketbol yatırımı yapan Trabzonspor’un tek ciddi takipçisi, destekçisi,aynı zamanda da arşivcisi.

Sayfa ve arşivlerimizde Trabzonspor Basketbolunun tüm geçmişi mevcut olmasına rağmen, aşağıda göreceğiniz dönem gibi derleme yapılmış hali pek fazla yoktu. Bizler de 2012’den başlayarak bundan sonra her yılın değerlendirmesini yapacağız.

İşte Trabzonspor’un 2012 yılında hafızalarımızda kalan ve unutulmaması gereken arşiv niteliğindeki basketbol serüveni.

-  4 Ocak 2012: Trabzonspor, Öngören sonrası takımın başına geçen Halil Üner yönetiminde ilk kez çıktığı karşılaşmada Bandırma Kırmızı’yı Hayri Gür’de 74-64 mağlup ederek kendi evindeki ilk galibiyeti aldı.          

-  28 Ocak 2012: Hayri Gür’ü dolduran binlerce Trabzonspor taraftarı, Halil Üner yönetiminde oynadığı ve normal süresi 68-68 berabere bitip  uzatmada 74-84 mağlup olmasına rağmen uzun süre hafızalardan silinmeyecek olan Trabzonspor-Fenerbahçe Ülker karşılaşmasını izledi.           

-  30 Ocak 2012: Sezon öncesi ve sonrası yapılan hatalı transferlerle yabancı hakkını dolduran Trabzonspor, takımın kümede kalabilmesi adına kalan tek transfer hakkını Üner zamanında Ernest Kalve ile kullanarak hayal kırıklığı yarattığı gibi, kulübün yaklaşık 350.000 TL’si de havaya uçtu.           

-  3 Mart 2012: Trabzonspor, küme düşme potasındaki en önemli rakibi olan Olin Edirne’ye karşı, final periyoduna kadar 10 sayı geriden geldiği karşılaşmanın son 30 saniyesinde 69-69 beraberliğe getirip, Gibson’un 2 serbest atışıyla 71-69 mağlup ederek efsane bir galibiyet almıştı.        

 -  7 Mart 2012: Küme düşmeme mücadelesi veren Trabzonspor’un uzun süre hafızalardan çıkmayacak olan bir karşılaşması da; karşılaşmanın son 2 saniyesinde 78-80 öndeyken, rakibin kullandığı 2. serbest atış sonrası TS boyalı alana erken giren rakip oyuncuların çemberden seken topu sayı yapmasıyla uzatmaya giden ve uzatma sonunda 95-85 mağlup olduğu Banvit karşılaşması idi.        

-  31 Mart 2012: Mutlak galibiyet parolasıyla Tofaş deplasmanına giden Trabzonspor, son dakikada Elton Brawn’ın sakatlanması sonucu karşılaşmayı 1 sayı farkla 84-83 kaybedip,  küme düşme umutlarına acı bir darbe indiriyordu.-           

-  15 Nisan 2012: Küme düşme potasından bir türlü kurtulamayan Trabzonspor’un sinirlerinin gerildiği ve hatalı hakem kararları sonucu patladığı karşılaşmaydı deplasmandaki  72-67 mağlubiyetle sonuçlanan Bandırma Kırmızı karşılaşması. Bu karşılaşmada 2. Teknik faulü alan Üner, hayati önemdeki Beşiktaş Milangaz karşılaşmasında takımın başında çıkamazken, karşılaşmanın son dakikalarında sinirlerin patlama yapmasıyla protokol tribünü karışmış, Başkan Yiğit Alp ceza alırken, dönemin Asbaşkanı Levent Erkuloğlu uzun süre spor salonlarına giremeyecek derecede cezaya maruz kalmıştı.-           

22 NİSAN 2012. TRABZONSPOR KÜME DÜŞTÜ: Trabzonspor’un tarihine kara bir leke olarak yazılacak olan tarihtir 22 Nisan 2012. Halil Üner’in Kırmızı maçında aldığı ceza nedeniyle Yrd. Antrenör Murat Polat’ın oldukça iyi yönettiği Trabzonspor, 3 kupa şampiyonu Beşiktaş Milangaz’ı ağırlamış, ölüm kalım savaşının verildiği karşılaşmanın son dakikası 77-77 beraberlikle geçilmesine rağmen karşılaşmayı 77-81 kaybetmişti. Trabzonspor bu mağlubiyet sonrası, küme düşme potasındaki rakibi Olin Edirne’nin deplasmanda garip bir şekilde Pınar Karşıyaka’yı farklı yenmesiyle TB2L’ye düşmüştü.  Karşılaşma sonunda Hayri Gür’de duygusal anlar yaşanmış, Trabzonspor’un küme düşmesini kabullenemeyen Başkan, yönetimdekiler, teknik ekip, oyuncular, çalışanlar ve basketbol sevdalılarının her biri bir köşede hüngür hüngür ağlamıştı.     

-  24 Ağustos 2012: İkinci Üner dönemi ile yola çıkan Trabzonspor, Halil Üner’in, aldığı başarısız sonuçlarla kendi sonunu hazırlamasına sebep olacak olan “Bu takım 2. Ligin üstündedir” söylemiyle oluşturulan kadro ve teknik heyetin Başkan ve yönetimin huzurunda basına tanıtıldığı tarihtir 24 Ağustos. 2007-2008 Sezonunda profesyonel anlamda basketbola yönelen Trabzonspor, 2012-2013 sezonuna yeni yapılanmasıyla girerken; oyuncu olarak 66, teknik ve idari olarak da 30 kişilik arşiv rakamına ulaşıyordu.

 -  25 Ağustos 2012: Bu tarih, Trabzonspor Basketbol Kulübü’nün kongreye giderek yeni yönetimini belirlediği tarihtir.  Kısaca bakacak olursak;  Kongre öncesi  Başkan Yiğit Alp, Asbaşkanlık makamı için Levent Erkuloğlu ve Celil Hekimoğlu tercihi arasından; Hekimoğlu yerine, sonradan yolların ayrılmasıyla son bulacak olan Erkuloğlu tercihini yapmıştı. Yerel bir gazetenin spor müdürüne ikili sohbet sırasında söylediği “Bu takım ileriye gidemez”beyanatı kamuoyuna haber olarak servis edilince kulüpten ayrılmak zorunda kalan Osman Arz, kongrede yaptığı konuşmada yıllardır ihmal ettiğimiz bir konuya değinerek; “ bugüne kadar çok sayıda oyuncu, antrenör, teknik adam, menajer getirildiğini vurguladı ve bunun sürdürülebilir olmadığını ifade etti. Trabzon’dan oyuncu çıkarmanın hem gurur vesilesi olacağını, hem de maliyetleri aşağıya çekeceğini vurgulayan Arz, alt yapı konusunda kulübün sağlıklı bir yapıya kavuşturulmasını temenni etti. 

Kongreden öne çıkan önemli notlara gelirsek; 1. Yiğit Alp döneminde 2 milyon TL borç ödeyen Basketbol Kulübü, 1.850 bin TL eski, 350 bin TL’de güncel olmak üzere yeni döneme toplam 1.850 bin TL borçla girdi. Ayrıca Tamamını Trabzonspor (Futbol) kulübünün üstlendiği 2012-2013 sezonunun bütçesini de 2.500 bin TL olarak açıkladı. (ARŞİV)

-  13 Eylül 2012: Üner ve Küce ikilisnin eliyle kurulan yeni kadrosuyla Torku Selçuk, Maliye Milli Piyango ve İstanbul BŞB’nin katıldığı Ankara’daki ilk ciddi turnuvasına katılan Trabzonspor,  oynadığı 3 karşılaşmanın ikisini kazanmış, bir karşılaşmada ise mağlup olmuştu. Bu turnuvanın hatırda kalmasına ve hatta bu satırlara taşımamıza sebep olan bir garip karşılaşması vardı ki, paylaşmadan yapamazdık, bu da; TB2L’nin şampiyon adayları arasında gösterilen Torku Selçuk Üniversitesi’ni 87-48 gibi anormal bir skorla mağlup etmesiydi. Ki, aynı Selçuk’a, Federasyon Kupası ve sonrasında kendi evimizde oynadığımız ligin ilk karşılaşmasında as diye tabir ettiğimiz takımla yenilmiştik. Ayrıca karşılaşmanın başında Zuza ve Hadi arasında yaşanan problem nedeniyle genç ağırlıklı kadrosuyla oynayan Trabzonspor’da 16 sayı 9 ribaund ile sahanın en skorer oyuncusu kendi altyapısından yetiştirdiği İsmet olurken; bugün savunma, ribaund ve skor yönünden belki de en büyük sıkıntıyı yaşadığımız bu bölgede Umutcan 15 sayı 9 ribaund , Orçun ise 13 sayı 12 ribaund ile double double yapan 3 (SF) pozisyonunda oynayan oyuncularımız oluyordu (ARŞİV)

26 Eylül 2012: Hazırlık sonrası ilk resmi karşılaşmalarına İzmir’deki Federasyon kupası karşılaşmaları ile başlayan Trabzonspor, İzmir ayağını 2 galibiyetle geçip, kupanın final karşılaşmaları için Bursa’da çıktığı parkede Torku Selçuk ve Darüşşafaka’ya mağlup olarak Federasyon Kupası’nı alma hayaliyle başladığı turnuvayı fiyaskoyla bitirip Trabzon’a dönüyordu.

-  6-13 Ekim 2012: Federasyon Kupası’nda hayal kırıklığı yaratan Trabzonspor, 6 Ekim günü TB2L ilk karşılaşmasında deplasmanda Best Balıkesir’e 75-54 gibi farklı skorla, sonrasındaki hafta ise evindeki ilk karşılaşmasında da Torku Selçuk’a uzatma sonunda 96-97 mağlup olunca “neler oluyor” denip, koç değişikliğine gidecek olan süreç başlayarak takım ve Halil Üner sorgulanmaya başlandı. Özellikle içerideki Torku mağlubiyetinin yarattığı öncü deprem, Halil Üner ve sonrasında Levent Erkuloğlu ile yolların ayrılmasına yol açacak olan asıl depremin de öncüsüydü. Çünkü Halil Üner’in kaba tabirle fişi bu karşılaşma sonrası çekilmiş, “bir şans”daha denilerek Kırmızı mağlubiyetine kadar beklenmişti. Keza Cömert Küce ile bir türlü yıldızları barışmayan Erkuloğlu’da Torku Selçuk mağlubiyeti sonrası Üner’in istifasını, sonrasında ise bir türlü yıldızları barışmayan Küce’nin ayrılmasını istemiş, kabul görmeyince de Asbaşkanlıktan ve Yönetim Kurulu üyeliğinden istifa etmek zorunda kalacağı süreç başlamıştı.

-  26 Kasım 2012: Bu tarih, Tolga Öngören sonrası başlayan Halil Üner döneminin sona erdiği tarihtir. BBL’de küme düşme potasında olan Trabzonspor’u ligde tutamayan Üner’e bir şans daha verilerek BBL’ye çıkacak takımı kurması sağlanmış, Federasyon Kupası ve ligde aldığı başarısız sonuçlarla limiti doldurarak, deplasmanda kaybettiği Bandırma Kırmızı maçı sonrası ise istifa etmek zorunda kalmıştı. Ne tesadüftür ki, geçtiğimiz sezon Bandırma Kımızı karşılaşmasında BBL’de son kez  takımın başında olan Halil Üner, bir başka Bandırma kırmızı deplasmanında son kez TB2L’de takımın başında olup Trabzonspor’dan ayrılmak zorunda kalıyordu.

-  30 Kasım2012: Daha önce sinyelleri gelen bir gelişme de bu tarihte yaşanarak, geçtiğimiz sezon Yiğit Alp ile yola çıkan Asbaşkan Levent Erkuloğlu, hem Asbaşkanlık görevinden hem de yönetim kurulu üyeliğinden istifa ediyordu.

-  7 Aralık 2012: Özmeriç Dönemi; Trabzonspor, Üner’in istifası sonrası takımın başına gelen Özmeriç döneminde sırasıyla İzmir BŞB, Pertevniyal (D), Yeşilgiresun ve Akhisar (D) karşılaşmalarını kazanıp, 2012’nin son karşılaşmasında ise en önemli rakiplerimizden biri olan Uşak Üniversitesi’ne Hayri Gür’de kaybederek  2013’e girdi.

SONUÇ BÖLÜMÜNE GELECEK OLURSAK;

2012’de küme düşen Trabzonspor Basketbol, neredeyse tamamını Trabzonspor Kulübü’nün (Futbol) üstlendiği bütçeyle 2012-2013 sezonuna Üner ve Küce ikilisinin kurduğu kadroyla Beko Basketbol Ligi hedefiyle yola çıkmış, sezon öncesi hedefler tutmayınca Halil Üner’le yollar ayrılarak Özmeriç dönemi başlamıştı.

Özmeriç’in gelmesiyle takım silkelenerek ilk 4 karşılaşmasını kazanmayı başarmış, 2012’nin son karşılaşmasında ise BBL yolundaki en önemli rakiplerimizden biri olan Uşak Üniversitesi’ne mağlup olarak taraftarlarını tekrar endişeye sevk etmişti.

Uşak mağlubiyeti sıradan bir mağlubiyet gibi gözükse de; diğer BBL hedefi olan takımlara karşı daha önce kaybedilen Torku Selçuk, Darüşşafaka ve Maliye Milli Piyango karşılaşmalarını da hesaba kattığımızda Trabzonspor’un işi oldukça zor. Bu kadro rahatlıkla play off yapabilir, yapar da. Fakat Beko Basketbol Ligi’ne giden yolun play off eşleşmelerinden sonra geçtiğini, bu eşleşmelerinde daha önce kaybettiğimiz rakiplerle olacağını düşünürsek, Trabzonspor’un işinin pek de kolay olmadığını söyleyebiliriz.

Bunlar bizim 2012 yılındaki tespitlerimiz.  2012 yılı değerlendirmemizin sonunu“Gönül, 2013 yılında Beko Basketbol Ligi’ne çıkmış bir Trabzonspor’un değerlendirmesini yapmak ister” notuyla bitirelim.

TrbzonBasket.Com