• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

El-Amin Efsanesi

 EL AMİN EFSANESİ/Röportaj 25.03.2013

Hedefini BEKO Basketbol Ligi'ne yükselmek olarak belirleyen Trabzonspor Basketbol takımı, devre arasında kadrosunu kariyeri başarılarla dolu olan ABD'li oyun kurucu Khalid El Amin'le güçlendirdi. Daha önce giydiği Beşiktaş ve Türk Telekom formalarıyla basketbol severlerin hafızasına kazınan yıldız oyuncu Trabzonspor basketbol takımıyla birlikte çıktığı ilk maçtan itibaren kalitesini ortaya koyarak ve kazanılan zaferlerde büyük rol oynadı. Özellikle Bordo-Mavili ekibin Darüşşafaka'yı 19 Mayıs Spor Salonu'nda mağlup ettiği maçta etkili bir oyun ortaya koyan El Amin'in attığı her şut sonrası taraftarların "Amin" diye bağırması dikkat çekti.

Trabzonspor'a transferin nasıl gerçekleşti?

Türkiye'ye gelmeyi çok istiyordum ve menajerime de bunu söyledim. O da buradaki durumdan beni haberdar etti. Trabzonspor'un guard baktığını, ciddi yatırımlar yaptığını ve lige çıkmak için çok istekli olduklarını öğrendim. Ben de bu derece yatırım yapan istekli bir kulübün beni transfer etmek istediğini öğrenince tereddüt etmeden teklifi kabul ettim.

 İmza sonrası düşüncelerin neler?

Gerçekten çok mutluyum. Burada oyuncu olarak hala çok değerli olduğumu tüm Avrupa'ya kanıtlayabileceğimi biliyorum ve bütün tecrübemle bu takıma çok yararlı olacağıma inanıyorum.

Takımın yapısı ve kalitesi hakkında neler söylersin?

Takım gerçekten çok kaliteli oyunculardan kurulmuş ve eminim ki çok yakında takım kimyası daha da oturacak ve istediğimiz düzeyde basketbol oynamaya başlayabileceğiz. Hepimizin aynı şeyleri düşünmesi ve bunu sahaya yansıtması biraz zaman alıyor. Takım arkadaşlarım beni, ben onları daha çok iyi tanımıyorum. Birbirimizin sahada neler yapabileceğini henüz tam olarak bilmiyoruz. Buna rağmen ciddi ilerleme kaydettik. Zamanla da çok daha iyi olacak.

Beko Basketbol Ligi'ne yükselebilmek için takımın şansını nasıl görüyorsun? Takımla birlikte çıktığın ilk maç senin açından nasıl geçti?

Çıktığım ilk maç sonrası sezon sonunda başarıyı yakabileceğimizi gördüm. Maç içinde birçok inişler ve çıkışlar yaşadık ama bu son derece normaldi. Takımın hücum ve savunma sistemine tam olarak hakim olmadığım için çok rahat oynadığımı söyleyemem. Buna rağmen kazanmak için ben de takım arkadaşlarım da ellerinden gelenin en iyisini yaptı ve kazanmayı başardık. Önemli olan da buydu. Şu anda sisteme çok daha hakimim ve kendimi daha rahat hissediyorum. Önümüzdeki maçlarda bu sahaya olumlu olarak yansıyacaktır.

Trabzon'u nasıl buldun?

Trabzon'u çok öğrenemedim. Henüz pek bilmiyorum açıkçası ama şu ana kadar hiçbir sorun yok. Kendi evime geçtiğim zaman etrafı gezecek ve Trabzon'u daha yakından tanıyacağım ama o zamana kadar diyebileceklerim bunlar.

Hedeflerin neler?

Şu anda tek bir hedefim var. O da Trabzonspor basketbol takımının olması gereken yere yani 1. Lig'e çıkmasını sağlamak.

Türkiye'nin sendeki yeri ve önemi nedir?

Türkiye benim için gerçekten çok özel bir ülke. Hatta Avrupa'da basketbol oynamak için en çok sevdiğim yer diyebilirim. İnsanlar her zaman çok sıcak, yemekler çok güzel. Gerçekten mükemmel bir ülke benim için.

Trabzonspor Kulübünü ve taraftar yapısını önceden biliyor muydun?

Benim Türkiye'de oynadığım zamanlarda Trabzonspor basketbol takımı birinci ligde değildi. Futbolu çok takip etmememe rağmen Ankara'da Telekom'da oynarken Trabzonspor sezona çok iyi bir başlangıç yapmıştı ve herkes bunu konuşuyordu takımda. Ben de o vesileyle öğrenmiştim Trabzonspor'u.

Türk basketbolunun kalitesi hakkında neler söylersin?

Türkiye, Avrupa'daki en üst düzey liglerden biri konumunda. Her maçta kazanmak için sahaya en iyi oyununuzu koymanız lazım. Hayatımda ilk defa ikinci ligde oynuyorum ve buradaki oyuncuların kalitesi de açıkçası beni şaşırttı. Bu da Türkiye'deki basketbolun gelişiminin en önemli göstergelerinden biri bence.

KAYNAK: Trabzonspor dergisiYorumlar - Yorum Yaz