• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Alptekin İpek
quash_5@hotmail.com
TOURE MURRY
06/01/2015
   twitter: @24_Alptekin


TOURE MURRY

        Dee Bost’un yeteneksizliği basketbolla az çok ilgilenen tüm Trabzonspor taraftarını çileden çıkarınca, yeni oyun kurucu isteği sosyal medyada sık sık dillendirilmeye başlandı. Transfer edilmesi istenen isimlerin başında da, daha önce kulübümüzle denemeleri çıkan, fakat lisansı yurt dışında olan oyuncuları transfer etme yasağını kaldıramadığımız için transfer edemediğimiz Toure Murry geliyor. Hatırlarsanız, yerine o dönemki koçumuz Halil Üner’in tabiriyle ‘1-2-3 hepsini oynar, eve getir bulaşıkları bile yıkar.’ dediği Henry Antwan Dobie’yi transfer etmiştik. O dönem, biraz mecburiyetten biraz da Halil hocanın tanıdığı ve sevdiği bir isim olmasından dolayı Dobie’yle sezona başlamıştık, fakat sonraları Dobie Beko ligi hedefi için yetersiz kalınca Khalid El-Amin gibi bir üstadı kadromuza katmıştık.

Neyse, geçmişi fazla kurcalamayalım. Koç Halil Üner’in Dobie için kullandığı ‘1-2-3 oynar’ tabiri, aslında Dobie’den çok Murry’e uyuyor. El hassasiyeti oldukça yüksek olan, bu sayede adrese teslim paslarla hem uzunları besleyen, hem de ekstra paslarla takım arkadaşlarına boş şut imkanı hazırlayan bir oyuncu Murry.  Ayrıca hızlı bir oyuncu ve bu sayede içeri penetre ettiğinde skor üretebiliyor ya da faul aldırabiliyor. Atletik yetenekleri üst düzeyde olan oyuncu zaman zaman estetik smaçlar vurup taraftarı da coşturabilir. Geçtiğimiz sezon Justin Carter, Manny Harris, Scotty Hopson gibi oyunculara imrenerek bakan Trabzonspor taraftarını heyecanlandıracağını tahmin ediyorum.  Zayıf yönlerine gelirsek, net bir üçlükçü olmayışından söz edebiliriz. Ayrıca Avrupa deneyiminin olmayışı ve (NBA’de genellikle maçın koptuğu sürelerde şans bulmasından dolayı)  zor anlarda baskıyı kaldırıp kaldıramayacağını test edecek bir mücadelede bulunmaması da handikapları arasında. Fakat sezonu yarıladığımız şu dönemde aradığımız bütün kriterleri karşılayacak dört dörtlük bir transfer yapmamız pek olası değil.  Çünkü maddi açıdan da sıkıntıya girmeye başladık. Üstüne üstlük çok daha fazla oyuncunun boşta olduğu bir dönemde, çok daha iyisini daha uygun ücrete alabilecekken iç detayları oldukça karanlık olan Dee Bost transferine imza attık. Dee Bost’un parkede ortaya koyduğu vasatın altındaki performans ortada ve bir an önce elimizi çabuk tutmamız gerekiyor.

Hem ligde hem de Eurochallenge’da rekabet gitgide artarken, her geçen gün transfer yapmamız biraz daha zorlaşıyor. Kendi liglerinde play-off veya kümede kalma hedefi olan takımların ellerindeki değerli oyuncuları serbest bırakacağını pek sanmıyorum, bu yüzden Avrupa piyasasında Trabzonspor’un hedeflerine ulaşmasını sağlayacak kalitede bir oyun kurucu bulması kolay olmayacaktır. Toure Murry, Avrupa deneyimi olmamasına karşın üstün meziyetleri olan, Türkiye 1.Lig ve Eurochallenge standartlarının üzerinde bir oyuncu. Son olarak, Murry’i istatistikleri üzerinden inceleyelim:

        Bu sezon NBA geliştirme liginde Idaho Stampede takımında 7 maçta forma giyen Murry, zaman zaman Utah Jazz kadrosuna çağrıldı fakat süre bulamadı. En son birkaç gün önce de Utah ile olan sözleşmesi feshedildi. (Bu arada Utah’ın sezon başında, yedek oyun kurucu pozisyonu için Murry ile Bost arasında tercih yapıp Murry’i seçtiğini de hatırlatalım. Utah’ta tutunamayan Dee Bost da takımımıza transfer olmuştu.) Geliştirme liginde 7 maçta ortalama 30.9 dakika oynayan Murry, 13.6 sayı, 5.6 ribaund ve 4.4 asistle oynadı. Ribaund ortalamasının yüksek olmasında mevkisine göre uzun olan 1.95’ lik boyunun ve atletizminin de katkısı var. Ayrıca (sayı+asist + top çalma) / (top kaybı+faul) istatistiği de 3.65 . Bu istatistiği Dee Bost’un Trabzonspor’daki perfomansı için yaparsak 2.79 sonucu çıkıyor. Geçen sezon takımımızda forma giyen Paul Stoll’un istatistiği 2.92, yani bu alanda Bost’un birazcık üzerinde olmasına rağmen Murry’nin gerisinde kalıyor. Bundan yola çıkarak, Murry’nin top kullanma & savunma konusunda istatistiksel olarak hem Bost’un hem de Stoll’un üzerinde olduğunu söyleyebiliriz.

        Sözün kısası, Murry hem takıma yapacağı katkı bakımından, hem de taraftarın gözüne hoş gelecek oyun tarzıyla önemli bir takviye olacaktır. Ligde play-off, Eurochallenge’da ise final – four hedefine ulaşmamız için kaliteli bir oyun kurucuyu mutlaka kadromuza katmamız gerekiyor. Bu illa Murry olmak zorunda değil, fakat oyuncu boşa çıkmışken ve basketbolla ilgilenen Trabzonspor taraftarının bu konudaki istekliliği ortadayken Murry transferinin uygun olacağını düşünüyorum.


1726 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BÜYÜK İSİM, DOĞRU HAMLE - 27/07/2015
Takımımız, uzun uğraşlardan sonra Tarence Kinsey gibi önemli bir ismi renklerine kattı.
TRABZONSPOR MEDİCAL PARK VE YÖNETİMDE ŞEFFAFLIK - 22/01/2015
TRABZONSPOR MEDİCAL PARK VE YÖNETİMDE ŞEFFAFLIK