• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Alptekin İpek
quash_5@hotmail.com
TRABZONSPOR MEDİCAL PARK VE YÖNETİMDE ŞEFFAFLIK
22/01/2015

   twitter: @24_Alptekin
TRABZONSPOR MEDİCAL PARK VE YÖNETİMDE ŞEFFAFLIK

     Yazımı okumadan önce, linklerini vereceğim şu iki yazıyı okumanızı öneririm:

http://spor.haberturk.com/yazarlar/atilla-turker/1030751-komisyon-alan-antrenorler

http://spor.haberturk.com/yazarlar/atilla-turker/1033478-avanta-veren-menajerler

     Evet, bu iki yazıda genel olarak futbol piyasasında transferlerde dönen usûlsüzlüklerden, komisyoncu ve avantacı antrenörlerden, menajerlerden söz ediliyor. Ne yazık ki durum, sadece futbolda da değil, her branşta Türk sporunun içinde bulunduğu acı gerçeğin basına yansımasıdır.  İkinci yazıda bahsedilen oyuncunun kim olduğunu konuşmaya iştirak eden Trabzonsporlu foto muhabiri Cem Akyüz’e sormak lazım ama ben bu futbolcunun geçenlerde ‘NASA’ya da bildirseler o kulübe gitmem.’ dedikten sonra;  kulüp başkanı, teknik direktör ve kulüp CEO’sunu ayağına kadar getirtip değerinin oldukça üstünde bir rakama imza atan futbolcu olduğundan adım kadar eminim. Bahsi geçen kulübü (!) ve futbolcuyu hepiniz üç aşağı beş yukarı tahmin etmişsinizdir!

     Diyeceksiniz ki, bu durumun Trabzonspor Medical Park’la ne alakası var? Geçtiğimiz günlerde, Dee Bost ve Gani Lawal transferleriyle ilgili olarak basında ilginç ve hoş olmayan iddialar ortaya atılmıştı. Bu iddialar kulüp tarafından yalanlansa da, bu durumdan kuşku duyan ve Trabzonspor MP’yi karşılıksız seven ‘klavye silahşörleri’ nin içini rahatlatacak bir açıklama yapılamamıştı. 21 Ocak’ta İsmail Alkan’ın hazırlayıp sunduğu ‘Pota Arkası’ programına bu klavye silahşörü olarak adlandırılan gruptan 5 arkadaşımız katıldı ve bu programda arkadaşlar takım hakkındaki düşüncelerini iyi niyetli bir biçimde düzgünce açıkladılar. Sonrasında Sayın Muharrem Usta yayına bağlandı. Programın konuklarından Burak Yılmaz (aynı zamanda trabzonbasket.com yazarıdır), Sn. Usta’ya menajer oyunları ve kulüpte  denetim mekanizmasındaki eksiklere değinen bir soru sordu. Sn. Usta da bu soru karşısında, Misko’dan da bahsettiği bir cevap verdi, olaya kendi bakışını açıkça ortaya koydu ve genel menajerimiz Nihat Mala’ya sahip çıktı. Kulüpte çok iyi bir organizasyonun meydana getirildiğini ve bu organizasyonun mimarının Nihat Mala olduğunu beyan etti. (Koçumuz Markovic’in Sn. Usta’ya dediğine göre kulübümüzün organizasyonu Euroleague seviyesindeymiş.)

     Twitter’da her geçen gün Trabzonspor MP ile ilgili sahte hesaplar açılıyor ve bu hesaplar Trabzonspor yöneticilerine ve bazen de taraftarlara karalamaya varan ithamlarda bulunuyor, iftiralar ve hatta hakaretler ediyor. Bu hesaplardan bazıları da genel menajer Nihat Mala ve kulüpten gönderilen yardımcısı Ulaş Sağ hakkındaki iddiaları değişik ifadelerle ispatlamaya gayret gösteriyor. Sn. Usta’nın sözleri bizim için teminattır, elbette ismi ve gerçek kimliği belli olmayan kaynaklardan gelen bilgilere değil Sn. Usta’nın bizlere sunduğu bilgilere itimat edeceğiz. Fakat genel menajer Nihat Mala’nın işleri kapalı kapılar ardında yürütmeye çalışması ve taraftara yeterli bilgi verilmemesi, takım hakkında ortaya atılan spekülasyonların yaygınlaşmasına fırsat veriyor.  Mesela hangi yabancı oyuncumuzun aylık ne kadar ücret kazandığını bilen var mı? Başka kulüplerde hangi oyuncuların ne kadar kazandığını kolaylıkla öğrenebilirken Trabzonspor Medical Park’ta bu bilgiler adeta devlet sırrıymış gibi saklanıyor. Futbolda bile, oyuncuların ücretleri KAP’a bildirilmesine rağmen inanılmaz transfer şaibeleri vuku bulurken, oyuncu ücretlerinin gizli saklı kalması taraftarlarda kuşkuya yol açıyor. Bundan dolayı da kulüp yönetimine (özellikle de Nihat Mala’ya) eleştiriler kaçınılmaz oluyor. Bu arada bir parantez açayım, Trabzonspor MP'yi yapıcı biçimde eleştirmek her taraftarın hakkıdır, fakat Sn. Usta'yı basketbola küstürmenin takıma hayrı olmaz.  Twitter’da  Sn. Usta’nın şahsına yönelik yakışıksız eleştirileri kesinlikle doğru bulmuyorum ve kınıyorum.  Ayrıca bu tür programlara Sn. Usta’dan ziyade genel menajerimizin katılması daha iyi olacaktır, zira kulüp organizasyonunu yöneten ve bu organizasyonun işleyişini taraftara açıklaması gereken kişi Nihat Mala’dır.

     Yayına bağlanıp kendisine yöneltilen sorulara net cevaplar veren Sn. Usta’ya, yayına katılan arkadaşlarımıza ve yıllardır 'Pota Arkası' programını yapıp böylesine verimli bir basketbol ortamının oluşmasına katkı sağlayan İsmail Alkan'a teşekkür ederek yazımı bitiriyor, Trabzonspor MP’nin şeffaf yönetileceği günleri dört gözle bekliyorum.1996 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BÜYÜK İSİM, DOĞRU HAMLE - 27/07/2015
Takımımız, uzun uğraşlardan sonra Tarence Kinsey gibi önemli bir ismi renklerine kattı.
TOURE MURRY - 06/01/2015
Dee Bost’un yeteneksizliği basketbolla az çok ilgilenen tüm Trabzonspor taraftarını çileden çıkarınca, yeni oyun kurucu isteği sosyal medyada sık sık dillendirilmeye başlandı.