• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Oğuz Zeytin
oguz.zeytin@gmail.com
BİR ÖNERİ
10/05/2011

Oğuz Zeytin - CV ( Yazarın Önceki Yazıları ) zeytin@trabzonbasket.com


BİR ÖNERİ

MP Trabzonspor Basketbol takımının daha sağlıklı bir yapıya kavuşması üzerine düşünmeliyiz, tartışmalıyız. Görülmüştür ki Sayın Saner Ayar’ın düşündüğü model Trabzonspor’u birinci lige taşısa da yükseklerde esen sert rüzgârlara karşı dayanmak zordur.

Öncelikle iki başlılık sona ermeli, kulüp içinde kulüp olma garipliği son bulmalıdır. Yani yuva, çatı… vs. ne derseniz deyin ayrı bir basketbol takımı değil Trabzon”SPOR” Kulübü’ne ait basketbol şubesi oluşturulmalıdır. Burada hukuki devir gibi kavramlar karşımıza çıkmaktadır. Bunlar kısa sürede çözülebilir. İşte bu şube, Trabzonspor yönetim kurulunda yer alan bir idareci tarafından temsil edilmelidir. Fakat sportif işler teknik ve idari yetkileri belirlenmiş, basketbolu bilen bir profesyonel tarafından yürütülmelidir. Bu şubenin sponsorluk ve diğer gelirleri basketbola aktarılmalı, basketbol için harcanmalı.

*

Son yaşanan takım içi ödeme krizi sonrasında basına yansıyan haberlere göre sponsor firma bu yükü karşılayacak fakat sistemde daha fazla söz hakkına sahip olacak. Aynı sponsor firma Galatasaray bayan basketbol takımına da destek veriyor. Benzer bir aksaklıkta aynı kararları alabilir mi, hatta düşünmeye cesaret edebilir mi?

Ne demek bu? Trabzonspor’un sadece adını taşıyan bu takım gitgide Medical Park Spor olacak!

Hâlbuki Trabzonspor, basketbola inansa, sahip çıksa, bu takımla ilgilenecek bir yönetici atasa böyle mi olurdu? Trabzonspor’un büyüklüğü, ağırlığı ne yazık ki basketbolda hissedilememektedir.

Benim önerdiğim modelde Trabzonspor Başkanı aynı zamanda basketbol takımının da doğal olarak başkanı oluyor. Basketbol Şube Sorumlusu ise temsil ve denetim noktasında. Ayrıca profesyonel basketbol yöneticisini (idari, teknik, genel menajeri) o seçer. Basketbol Şube Sorumlusu ve profesyonel menajer tarafından hedef belirlenir ve bütçe planlaması yapılır. Teknik kadroyu menajer oluşturur, yaptığı işe karışılmaz, süreç ve sonuçlar değerlendirilir.

Merkezi Trabzonspor desteği dışında ana ve yan sponsorlar edinilir. Ayrıca TV yayın gelirleri, Spor Toto Teşkilatı’ndan gelen paylar, doğru yönetilebilirse yeni salondan sağlanacak bilet gelirlerle de kaynak yaratılabilir.

Yine de ana sponsorun önemini biliyoruz. Fakat sponsor olmak demek kulüp üzerinde büyük hak sahibi olmak değildir. Bu anlaşmanın şartları yeniden gözden geçirilmelidir.

Her şeyin olduğu gibi bu modelin de eksik tarafları olabilir. İsteğimiz, daha iyisini bulmak için fikir alış-verişinde bulunmak.Paylaş | | Yorum Yaz
1751 kez okundu. Yazarlar

Yazarın diğer yazıları

TRABZON’DAN BİR KUPA GEÇTİ - 28/04/2015
KARNE ZAMANI - 12/01/2015
VEDA - 25/12/2011
CUMARTESİ YAZ – PAZAR KIŞ - 19/12/2011
 Devamı

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın