• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Alptekin İpek
quash_5@hotmail.com
BÜYÜK İSİM, DOĞRU HAMLE
27/07/2015

   twitter: @24_Alptekin


BÜYÜK İSİM, DOĞRU HAMLE

     Takımımız, uzun uğraşlardan sonra Tarence Kinsey gibi önemli bir ismi renklerine kattı. Bu transferde emeği geçen sayın Muharrem Usta'ya, Abiş Hopikoğlu'na, Kinsey'in dahi imzadan sonra attığı tweette "olağanüstü" bulduğunu söylediği taraftar ilgisini, sosyal medya üzerinden örgütleyen arkadaşıma, Nihat Mala’ya ve transferde emeği geçen diğer kişilere teşekkürlerimi sunuyorum. Türkiye'de FB ve Efes formalarıyla izlediğimiz, bugüne kadar hep NBA ve Euroleague seviyesinde mücadele etmiş önemli bir oyuncu olan Tarence Kinsey, Trabzonspor MP'yi Eurocup'ta rakiplerin daha çok çekindiği bir takım yapacak kuşkuşuz. Fakat bundan da önemlisi, Kinsey'in sadece istatistik anlamında ya da isim olarak değil, kadro yapısına da gayet uygun bir oyuncu olması.

     Kulübümüz ilk başta, oldukça atletik bir bitirici olan fakat teknik yeterliliği ve oyun aklı zayıf oRakim Sanders'a yöneldi. Sanders önemli bir skorer, bu sezon gideceği takımda ya da kalırsa Sassari'de önemli işler yaparsa şaşırmayın, zaten takımını İtalya'da şampiyonluğa taşıyıp finallerin MVP'si olmuş bir oyuncudan söz ediyoruz. Fakat eğer takımınızda saf oyun kurucu olmayan PG'nizi destekleyen ikinci bir guardınız yoksa  Sanders'tan verim almakta zorlanabilirsiniz. Hardy Sassari'deki Logan gibi topu yönlendirebilen bir oyuncu değil. Logan takip edebildiğim kadarıyla Dyson'ın baskı gördüğü anlarda sorumluluk üstlenip hücumları yönlendiren isim oldu. Bizde Odom baskı gördüğünde, Hardy ve Sanders topu yönlendirecek oyuncular olmadığı için sıkıntı yaşarız ki, bu durumu Efes serisinde Bost-Hardy-Marshall üçlüsüyle yaşadık. Nenad'ın taktiği uzunları pas istasyonu olarak kullanıp hücumu onlar üzerinden yönlendirmekti fakat Ivkovic buna önlem alınca kısalarımızın hiçbiri bu sorumluluğu alamadı, çünkü bu özellikte oyuncular değillerdi.

     Kinsey ise tecrübesi ve en önemlisi oyun aklıyla Trabzonspor MP'nin geçen sezon yaşadığı bu sıkıntıya ilaç gibi gelecek bir oyuncu. Bunun yan sıra, parkedeki diğer 4 takım arkadaşı oyundan düşmüşken tek başına maçı döndürüp takımı ayağa kaldıracak patlayıcılığa sahip. Çok skorer bir oyuncu sayılmasa da, FB, Efes ve Partizan günlerinde takımını ateşlediği birçok maçı biliyoruz. Geçen sezon zaman zaman Hardy ve Stipanovic bu görevi üstlenseler de, Kinsey takımı ayağa kaldırma noktasında bu iki isimden çok daha patlayıcı bir güce sahip. Kısacası Kinsey 'maç kazandıran' bir oyuncu. İşin savunma kısmında ise geçen sezon savunmada oldukça pasif kalan Marshall’dan sonra gerçek anlamda bir savunmacı izleyeceğiz. Kinsey, rakibin en etkili hücum silahlarını adeta kilitleyen, yıllar boyunca yıldırıcı savunmasıyla ön plana çıkan bir isim. Atletik bir oyuncu olması sayesinde de bu sezon bol bol smaç basıp tribünleri hareketlendirebilir. Tüm bu özellikleri birleştirdiğimizde Kinsey için 'kilit oyuncu' tabirini kullanabiliriz.

     Kinsey'in değerlendirmesini yapmışken, bir parantez de Dwight Hardy için açmak istiyorum. Geçen sezon yetenekleri sınırlı olan Bost ve vasat bir sezon geçiren Marshall'dan dolayı omuzlarında ciddi bir yük vardı. Efes serisinde ve bazı maçlarda yeterli olamasa da hücumda penetreleriyle ve istikrarlı şutuyla çok önemli bir katkı sağlarken, savunmada da mevkisi için küçük (undersized) cüssesine rağmen iyi sayılabilecek bir performans gösterdi. Bost ve Marshall yerine Odom ve Kinsey alındığından geçen sezonki kadar top kullanmayacaktır. Geçen sezon çok top kullandığı için genelde eli sıcak olan Hardy, bu sezon kendini her an kritik şutları sokmaya hazır tutabilecek mi? Bu sezon takımla ilgili en çok merak ettiğim noktalardan biri bu. Hardy İtalya 2.Ligi'nden Eurochallenge seviyesine kadar basamakları adım adım çıkan çalışkan ve istikrarlı bir oyuncu. Gördüğümüz kadarıyla da takıma bağlı ve oldukça düzgün karakterli birisi. İnşallah bu sezon tıpkı geçen sezonki gibi yüklendiği sorumluluğun altından kalkacaktır.

     Oyuncular hakkındaki bireysel yorumlar haricinde genel durumdan da biraz bahsedelim. Trabzonspor MP'nin oyuncu profiline baktığımız zaman, kadronun duygusal ve taraftarların desteğini almaktan hoşlanan oyunculardan oluştuğunu görüyoruz. Bu oyuncuları, daha iyi bir takım oluşturmak için gecesini gündüzüne katan yöneticileri ve en önemlisi de Trabzonspor armasını boş tribünlere mahkum etmemek için maçlara gidelim. Geçen sezon taraftar sayımız ortalama 2000'in üzerine çıksa da, bu sayı tribünlerin yarısını doldurmaya yetmiyor. Bu sezon bu rakamı 4000'e çıkarmak için bütün taraftarların ilgisi ve gayreti büyük önem arz ediyor. Bunun yanında, bugüne kadar işin organizasyon kısmında yetersiz kalan kulübün, yeni yönetimle birlikte taraftar ilgisini ve kulüp itibarını yükseltecek organizasyonlar düzenlemesi gerekir. Ayrıca basketbol forması Trabzon dışındaki illerde de mutlaka satışa sunulmalıdır.

Yönetime seçilen kişilere hayırlı olsun diyor, Trabzonspor Medical Park'a yeni yönetimiyle yeni sezonda başarılar diliyorum.2359 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

TRABZONSPOR MEDİCAL PARK VE YÖNETİMDE ŞEFFAFLIK - 22/01/2015
TRABZONSPOR MEDİCAL PARK VE YÖNETİMDE ŞEFFAFLIK
TOURE MURRY - 06/01/2015
Dee Bost’un yeteneksizliği basketbolla az çok ilgilenen tüm Trabzonspor taraftarını çileden çıkarınca, yeni oyun kurucu isteği sosyal medyada sık sık dillendirilmeye başlandı.