• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Bartuğ Kemal Akgül
bartugkemalakgul@gmail.com
KREDİ TÜKENDİ
04/02/2016

  

bartugkemalakgul@gmail.com 

twitter: @sincejanuary4


KREDİ TÜKENDİ
 
İlk yarı değerlendirmesinde, takımın Kinsey-Odom neşteri vurulana kadar oyuncu bireyselliğine dayalı oynadığını, hamle sonrasında ise geçen sezondaki düzenine döndüğünden bahsetmiştik. Bu hamle ile coach’a kredi verilirken, takıma da kısa vadede ivme kazandırılmıştı.
 
Ancak ikinci yarı başlangıcıyla beraber daha fazla ön plana çıkması gereken takım düzenini, sahaya yansıtmakta zorlandığımız gibi saha içinde çok kırılgan bir yapıya büründük. 3 oyuncuya dayalı oyun sisteminin zaafları tekrardan karşımıza çıkmaya başladı. 
 
Hardy-Stipanoviç-Veliçkoviç üçlüsü oyunun sadece hücum kısmında oynayan tipte oyuncular. Özellikle uzunların savunmayı ikinci plana almaları, takım savunmasının da tamamen dağılmasına sebep oluyor. Hardy’nin de savunmada rakibin en iyi skoreriyle eşleşmesi ile, bu 3lüye karşı oyunu iki tarafta daha dengeli oynayan her ekip avantaj sağlıyor.
 
Geçen sezon kenardan gelenlerle kapatılan Veliçkoviç’in savunma zaafı, bu sezonki formsuzluğu ile birleşince sahadaki varlığı kabul edilemez bir hal alıyor.
 
Son transferle gelen isimlerin hücum tehdidinin olmaması göz önüne alnınca, Hardy rakiplerin savunma konusunda önlem alacağı ilk isim. Onun penetre ve dış şut tehdidi olmadığında Trabzonspor M.P hücumu tamamen tıkanıyor. Takımın artık ezberlenen bu sistemine karşı rakipler kolaylıkla önlem almaya başladı. Bu durumda takım içinden başka isimlerin rol alması ve alternatif oyun planı ihtiyacı ön plana çıkıyor. Ancak bu konuda en ufak bir hamle gözlemleyemedik.
 
Takımın yapısını bir kenara bırakıp da coach konusuna dönersek, coach oyuncuların hepsinden daha formsuz. Sezon başından beri Veliçkoviç konusundaki takıntısı ve rotasyondaki hatalarıyla takıma ciddi zarar veriyordu. Yaptığı transfer hamlesi sonrasında da kendisine verilen krediyi çok çabuk tüketti.  
 
Başarılı olduğu sisteme döndüğünde takımın kontrolünü almak yerine daha fazla kaybetti. Bunun temel sebebi, herşeyin ilk geldiği andaki duruma geleceğini zannedip “nasılsa oynarlar” havasına bürünmesi. Böylece önceki hataların üzerine, oyuna müdahale etmemesi de eklenmiş oldu. 
 
Geçtiğimiz hafta Ergin Ataman maçı elinden alıp giderken arkasından bakan Markoviç, Karşıyaka’ya karşı Hardy’nin yokluğunda da herhangi bir alternatif üretemedi. Sonuçta, bu sezon pek çok maçta olduğu gibi yine sınıfta kaldı. Takımımız tarihinin en ağır yenilgisini alırken, işin daha kötü yanı Karşıyaka’nın bu sonuca kendisini hiç zorlamadan ulaşmasıydı.
 
Avrupa’da son maçlar öncesi mevcut durumda, evimizde farklı yendiğimiz Trento grubu lider bitirmeyi garantiledi. Takımımız ise Emilia ve Karşıyaka karşısında son iki maçta ortaya koyduğu performans ile yalnızca grupta liderliğini kaptırmakla kalmadı ayrıca Avrupa’ya da veda etti. Bu avantajı kaybedip, Avrupa’dan elenirken sahada gösterilen performansın da izahı olamaz.
 
Coach’un tarafından bakarsak; kazanılan maçlar oyuncularının performansına, kaybedilen maçlar da rakip antrenörlerin sana karşı üstünlüğüne bağlanırsa ortada büyük bir sorun vardır. Coach olarak takıma daha fazla bir şey katamadığını farkettiğinde ayrılık zamanı geldi demektir.
 
Ne yazık ki , yerli-yabancı ayırt etmeden Türkiye ve özellikle Trabzon’da istifa mekanizması sağlıklı çalışmıyor. Yönetimin tanıdığı fırsatlara rağmen, “sistemli başarısızlık içinde olanlar” sorumluluk almazlarsa gereken hamle yönetimden gelmeli. 


1959 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

NİHAYET - 04/02/2018
Son 9 haftada yalnızca 1 galibiyet alabilmiş ve ligin dibine demirlemiş Trabzonspor, takımın generali Green’in yokluğunda haftalar sonra seyircisinin önüne çıktı.
SAĞLIKSIZ ORTAM - 16/12/2017
Maç öncesinde haftalardır süregelen mali sıkıntılar üstüne son mağlubiyetler eklenince tablo katran karasıydı.
MUCİZEYLE KAYBETTİK - 28/10/2017
Ligde ilk galibiyetini geçen hafta mükemmel bir hücum performansıyla alan Trabzonspor, Banvit deplasmanına moralli çıktı.
NEFES BASKETBOLDAN GELDİ - 22/10/2017
Trabzonspor sahasında İBB’yi az sayıda taraftarı önünde ağırladı. Bu sebeple yazıya da Trabzon şehrinin spordan bu derece soğumasına sebep olan herkese sitemlerimizi ileterek başlayalım.
KARA DÜZEN - 15/10/2017
Sponsor sıkıntıları, bütçede küçülmeye gidilmesi ve Avrupa’da hüsran derken lige de kötü başlayan bir Trabzonspor. Basketbol Süper Lig’e merhaba diyen Sakarya B.Ş.B deplasmanına bu görüntüde çıkıldı.
SAKAT TAKIM - 09/04/2017
İkinci yarıda sakatlıklardan çok çeken Trabzonspor M.P., Caleb Green’in yanına Kadji ve Duşan’ın da yokluğu eklenince uzun oyuncusu olmadaN ligin en formda takımlarından Gaziantep Basketbol’a konuk oldu.
SEZON BİTSİN ARTIK - 01/04/2017
Geçen hafta Tofaş karşısında moral kazanan Trabzonspor M.P., hafta arasında FIBA Şampiyonlar Ligi’nde son 4 takım arasına kalarak ülkeyi gururlandıran Banvit’i konuk etti.
COACH’UN SABOTAJI - 18/03/2017
Geçtiğimiz hafta İBB karşısında yakışıksız bir mağlubiyet alan Trabzonspor M.P., kümede kalma umutlarını sürdürmek isteyen Best Balıkesir’i konuk etti.
TRAJİKOMİK TERCİHLER - 13/03/2017
Eksiklerine bu hafta takımın saha içi organizasyonunda en önemli ismi olan Green’i de ekleyen Trabzonspor M.P., playoff yarışındaki rakibi İBB’nin konuğu oldu.
 Devamı