• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Türker Metin Onur
turkermetinonur@gmail.com
Basketbol Tarihimizden Rekorlar
23/01/2015

Basketbol Tarihimizden Rekorlar

Bir basketbol sever güncel haberleri ne kadar takip ediyorsa bence aynı oranda da geriye dönüp bir bakmalı ve tarihin ayak izlerini takip etmeli. Bu sayede, hem söyleyecek daha fazla sözü hem de geleceğe aktarabileceği bilgilere sahip olabilir.

Türk Basketbol tarihimiz içerisine girdikçe gerçekten bizi farklı dünyalara götürüyor. Bu yazımda size iki tane rekortmen basketbolcumuzdan ve kırdıkları rekorlardan bahsetmek istiyorum.

Bir tanesi bugünlerde de ismini sıkça duyduğumuz Fransa’nın Le Mans takımını çalıştıran Erman KUNTER, bir diğeri ise 1956-1958 yılları arasında Beşiktaş’ta kaptanlık yapmış Hüdai BUDANUR.

Basketbola gönlünü vermiş iki koca yürek.

İlk rekor 16 Mart 1957 yılında İstanbul Spor ve Sergi Sarayında oynanan Beşiktaş-Karagücü maçından geliyordu. Maçı Beşiktaş 110-56 kazanırken Beşiktaş’ın 110 sayısını da Hüdai BUDANUR atıyordu. Türk ve dünya basketbol tarihinde inanılmaz bir olay gerçekleşiyor ve efsaneler arasında BUDANUR’da yerini alıyordu.

Bu kez tarih yaprakları 12 Mart 1988’i gösteriyordu. Türk basketbolunun Değerli oyuncularından Erman KUNTER Hilalspor’la yapılan mücadelede ismini tarihe yazdıran bir başka efsane olacaktı. İzmir de ki mücadelede Hilalspor’un rakibi Fenerbahçeydi. Bir NBA mücadelesini andıran maçı Fenerbahçe 175-101 kazanıyordu. Maça Fenerbahçe’nin 153 sayısını atan Erman KUNTER damga vuruyordu. Masa hakemlerinin maç içerisinde yaptığı hata düzeltiliyor ve Erman KUNTER’in 145 olarak gözüken sayısı 153 olarak tescil ediliyordu. KUNTER bu 153 sayıyla Guinness rekorunu eline geçiremese de bir devrede attığı 81 sayıyla Guinness Rekorlar kitabına girmeyi başarıyordu.

Ayrıca KUNTER, 2009-2010 sezonunda Cholet'i Fransa Birinci Basketbol Ligi şampiyonu yaparak, antrenör olarak da bir ilke imza attı ve yabancı bir takımın başında lig şampiyonluğu yaşayan ilk ve tek Türk antrenör oldu.


Bu arada Guinness’e göre bir maçta en çok sayı atma rekoru 1974 yılında henüz 13 yaşındayken rakip potaya 272 sayı bırakan İsveçli Mats Wermelin’e aittir.

Ayrıca NBA tarihinde en çok sayı atma rekoru ise 2 Mart 1962 tarihinde Philadelphia Warriors 169-147 New York Knicks maçında rakip potaya 100 sayı bırakan Philadelphia’lı Wilt Chamberlain’e aittir.

Yazımın başında da belirttiğim gibi basketbol tarihimiz birçok gizemi içerisinde barındırmakta ve kendine has tarzıyla bizleri şaşırtmaya devam etmektedir.  

Şahsımın tek dileği ise gelecekte Trabzonspor’un rekorlarını ve başarılarını yazacağım günlerin gelmesidir… 3145 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Uyuyan Şehir! - 05/04/2016
Dün akşam bir kez daha hakkın gasp edildi ey Trabzon şehri farkında mısın?
İhtilale Giden Yol - 27/05/2015
Haftasonu Karadeniz hiç olmadığı kadar hırçındı, fırtınanın habercisi dalgalar kıyıları amansızca dövüyordu.
Hollywood’un Gözünden Basketbol - 07/05/2015
Ülkemizde 1980’li yıllarda tek kanal dönemleri yaşanıyordu. O dönem TRT’nin (TV1) yayın kuşağında yer alan bir dizi “Beyaz Gölge” ülkede ki insanlara basketbolu sevdiriyor ve yeni bir akımın başlamasına neden oluyordu.
Türk Basketbol Tarihine Bakış - 22/12/2014
Basketbol ülkemizde oynanmaya başlandığı günden bu yana ilginç ve güzel olaylara imza atılmış. Daha önceki yazılarımda Basketbol’un doğuşu ve ülkemize gelişiyle ilgili bilgiler vermiştim, bu yazımda kaldığımız yerden devam edelim istedim.
Gariplikler Ülkesinde Avrupa Basketbol Şampiyonası - 17/12/2014
Tarih yaprakları 1959 yılını gösterdiğinde Türk Basketbolunda yeni bir sayfa açılıyor 11. Avrupa Basketbol Şampiyonası 21-31 Mayıs tarihlerinde 17 ülkenin katılımıyla İstanbul’da düzenleniyordu.
Ayağımıza Gelen Fırsat - 10/12/2014
Geçen sezon Banvit’le Trabzon’da oynanan ve hakemlerin skandal kararlarının damga vurduğu maçtan sonra takım bir ivme kaybetmiş ve playoff’a kalma şansını diğer maçlarda da istenilen performansı sergileyemeyerek kaybetmişti.
Maya’lardan Günümüze Basketbol - 08/12/2014
Her yazı yeni bir heyecandır, insanlara bir şeyler aktarabilmenin ve bilgiyi paylaşmanın güzelliğini barındırır içinde.