• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Türker Metin Onur
turkermetinonur@gmail.com
İhtilale Giden Yol
27/05/2015
 
İhtilale Giden Yol 
 
Haftasonu Karadeniz hiç olmadığı kadar hırçındı, fırtınanın habercisi dalgalar kıyıları amansızca dövüyordu. Tıp ki 1976 yılında olduğu gibi şehrin dik yokuşlarından denize doğru koşan çocuklar Anadolu’da yeni bir ihtilalin başladığını müjdeliyorlardı.

2008 yılında esmeye başlayan rüzgâr 2015 yılında dev bir fırtınaya dönüşmüştü ve önüne çıkan her şeyi yerle bir ediyordu.
 
1976 ruhu bu sefer Hayri Gür Spor Salonunda görülüyordu. Sanki Efsane parkede can bulmuştu.
 
Sizlere tutkulu, hırslı, inançlı, özverili ve cesur yürekli gençlerden bahsetmek istiyorum. Karşılarındaki ciddi yatırımlar yapmış, geniş rotasyona sahip ve hedefini Euro League olarak belirlemiş İstanbul takımına parkeyi dar eden, maçın hemen başında taraftar desteğini arkasına alarak dalga dalga rakibinin üstüne gidip, dalgaların kıyıya her vurduğunda aşındırdığı kayalar gibi rakibini aşındırıp eriten bir takım.  Bir İngiliz atasözünde söylendiği gibi; “Sakin bir deniz hiçbir zaman usta bir denizci yaratmadı.” İşte Trabzonspor MP basketbolcular hırçın bir denizde usta birer denizci oluyordu.
 
Bir şehir düşünün hangi spor dalına elini atsa başarı elde ediyor, işte biz bu şehrin çocuklarıyız. Dik yokuşlarında, dar sokaklarında, yaylada, denizde verdiğimiz hayat mücadelesini sporun her dalında da sahaya yansıtmasını iyi biliyoruz.

Bu Trabzon’a özgü bir ruh.
 
O ruhun oluşmasında ki baş aktöre taraftara bir parantez açmak istiyorum; şehirde basketbol bilinci oluşmuş ve her maç gördüğüm kemik bir kitle var, dileğim bu kitlenin giderek büyümesi ve salonda oturacak yer kalmamasıdır.
 
Taraftara vurgu yaparken Vira’ya değinmeden olmaz. Bu sezon basketbola güzel bir renk getirdiler, Darüşşafaka maçından önce yayınladıkları bildiriyle de basketbol bilincinin ne kadar yüksek olduğunu kanıtlamış oldular, maçın başından sonuna dek maçın içindeydiler ve hangi noktada ne yapmaları gerektiğini artık iyice biliyorlardı, bu sayede takımın en büyük itici gücü oldular. Bu sezon Trabzonspor’un geldiği noktada kesinlikle önemli bir paya sahipler. Salonda topyekün bir bilinç oluşması adına Avrupa’daki benzer örnekleri gibi Vira’nın öncü olması gerektiğini ve Türkiye’nin hatta dünyanın gelmiş geçmiş Basketbol da söz sahibi en büyük gurubuna dönüşmesini canı gönülden temenni etmekteyim.
 
Bu ateş sönmemeli ve giderek büyümeli, Trabzonspor MP her sene üstüne koyarak yürümeli ve başladığı ihtilali tamamlamalıdır.
 
Trabzon şehrine çağrımızdır finale çıktıktan sonra herkes gelip destekler önemli olan finale giden yolda takımın itici gücü olabilmektir, bu sebeple sizleri finale giden yolda Efes serisinde takımımızın yanında görmeyi istiyoruz.
 
Bizler bu takıma inanıyoruz.
 
Nazım Hikmet RAN’ın şiirinde de dediği gibi;
 
Güzel günler göreceğiz çocuklar
 
Motorları maviliklere süreceğiz
 
Çocuklar inanın, inanın çocuklar
 
Güzel günler göreceğiz, güneşli günler 


2924 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Uyuyan Şehir! - 05/04/2016
Dün akşam bir kez daha hakkın gasp edildi ey Trabzon şehri farkında mısın?
Hollywood’un Gözünden Basketbol - 07/05/2015
Ülkemizde 1980’li yıllarda tek kanal dönemleri yaşanıyordu. O dönem TRT’nin (TV1) yayın kuşağında yer alan bir dizi “Beyaz Gölge” ülkede ki insanlara basketbolu sevdiriyor ve yeni bir akımın başlamasına neden oluyordu.
Basketbol Tarihimizden Rekorlar - 23/01/2015
Bir basketbol sever güncel haberleri ne kadar takip ediyorsa bence aynı oranda da geriye dönüp bir bakmalı ve tarihin ayak izlerini takip etmeli. Bu sayede, hem söyleyecek daha fazla sözü hem de geleceğe aktarabileceği bilgilere sahip olabilir.
Türk Basketbol Tarihine Bakış - 22/12/2014
Basketbol ülkemizde oynanmaya başlandığı günden bu yana ilginç ve güzel olaylara imza atılmış. Daha önceki yazılarımda Basketbol’un doğuşu ve ülkemize gelişiyle ilgili bilgiler vermiştim, bu yazımda kaldığımız yerden devam edelim istedim.
Gariplikler Ülkesinde Avrupa Basketbol Şampiyonası - 17/12/2014
Tarih yaprakları 1959 yılını gösterdiğinde Türk Basketbolunda yeni bir sayfa açılıyor 11. Avrupa Basketbol Şampiyonası 21-31 Mayıs tarihlerinde 17 ülkenin katılımıyla İstanbul’da düzenleniyordu.
Ayağımıza Gelen Fırsat - 10/12/2014
Geçen sezon Banvit’le Trabzon’da oynanan ve hakemlerin skandal kararlarının damga vurduğu maçtan sonra takım bir ivme kaybetmiş ve playoff’a kalma şansını diğer maçlarda da istenilen performansı sergileyemeyerek kaybetmişti.
Maya’lardan Günümüze Basketbol - 08/12/2014
Her yazı yeni bir heyecandır, insanlara bir şeyler aktarabilmenin ve bilgiyi paylaşmanın güzelliğini barındırır içinde.