• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Türker Metin Onur
turkermetinonur@gmail.com
Hollywood’un Gözünden Basketbol
07/05/2015

Hollywood’un Gözünden Basketbol

Ülkemizde 1980’li yıllarda tek kanal dönemleri yaşanıyordu. O dönem TRT’nin (TV1) yayın kuşağında yer alan bir dizi “Beyaz Gölge” ülkede ki insanlara basketbolu sevdiriyor ve yeni bir akımın başlamasına neden oluyordu.

Beyaz Gölge dizisini takiben Hollywood basketbolla alakalı birçok film yapıyor ve Amerikan toplumunda basketbol’un yerini tüm dünyaya tanıtıyordu.

Sizlere bu yazımda basketbol üzerine çekilmiş filmlerden ve “Beyaz Gölge” dizisinden bahsetmek istiyorum. Fırsatınız olursa bu filmleri seyretmenizi tavsiye ederim.

Umarım ilerleyen yıllarda Türkiye’de de basketbola yönelik benzer yapımlar hayata geçirilir.

Beyaz Gölge

  

Dizide başrolde Ken Howard, Ken Reeves isminde beyaz bir profesyonel basketbol oyuncusunu canlandırır. NBA’de oynayan Reeves dizindeki sakatlıktan dolayı basketbolu bırakmak zorunda kalır. Üniversitedeki sınıf arkadaşı ve aynı zamanda Los Angeles şehrindeki Carver Lisesi Müdürü olan Jim Willis tarafından çoğunlukla Siyah ve İspanyol gençlerin okuduğu liseye basketbol koçu olarak davet edilince daveti kabul eder. Okuldaki bayan müdür yardımcısı Sybil Buchanan’ı aktris Joan Pringle canlandırmıştır. Buchanan ilk başta Reeves’in işe alınmasına karşı çıkmıştır. Öğrencilerin derslerine daha fazla zaman ayırmaları için birçok kez koçla tartışırlar.

Senaryoya göre Reeves ile Willis Boston Üniversitesindeki öğrencilik yıllarında oda arkadaşlarıdır. Reeves basketbol oynamış ve daha sonra seçilerek NBA’de Chicago Bulls’da oynamıştır. Dizi MTM şirketi için Bruce Paltrow tarafından yapılmıştır. 2005 Kasımında 1. sezon, 2006 yılında da 2. sezon DVD olarak piyasaya sürülmüştür. Beyaz Gölge, oyuncularının çoğunluğu Afrika-Amerikalı olan ilk televizyon dizisidir. Toplam 54 adet bölümle Amerika'da yayınlanan ve ağırlıklı olarak Afrikalı-Amerikalı oyuncuların bulunduğu yayında kalan en uzun dizidir. Dizinin adı ise ilk bölümün sonunda Reeves’in oyuncularının her zaman ve her yerde arkalarında olacağını söylemesinin ardından Thorpe’un verdiği cevaptan gelir; …beyaz bir gölge gibi.

Coach Carter


Yönetmen : Thomas Carter

Oyuncular : Samuel L. Jackson ,  Channing Tatum ,  Ashanti ,  Antwon Tanner ,  Octavia Spencer

Senaryo : Mark Schwahn ,  John Gatins

Yapımcı : Brian Robbins ,  Michael Tollin

Özet: Ken Carter, çok başarılı eski bir basketçidir. Richmond Lisesinden mezun olalı yıllar olmasına rağmen aldığı koçluk teklifi ile eski lise dönemindeki duyguları bir anda gözünde canlanır. Hiç düşünmeden gelen koçluk teklifini kabul eder. Koç Carter kendisi çok başarılı bir basketçi olduğu için ekibindeki bütün öğrencilerinden de aynı şeyi beklemektedir. Basketbolun yanı sıra derslerinde de aynı başarıyı istemektedir. Bundan dolayı tüm oyuncularını, ortalamalarını 2.3'ün üzerinde tutacaklarına, sınıfta en ön sırada oturacaklarına ve tüm derslere gireceklerine dair bir sözleşme imzalamalarını ister. Söz konusu disiplin olduğu zaman koç Carter oldukça acımasızdır. Kondisyonun ve defansın her zaman hücumdan önemli olduğunu iddia etmiş ve bu düşüncesinin ardında da daima durmuştur. Carter takımını da bu yönde çalıştırmaya başlamıştır. Programı çok iyi işlemiştir, takım sezona müthiş bir başlangıç yapar ve her şey oldukça iyi gitmektedir. Fakat oyuncuların akademik ortalamaları gelmeye başladığında her şey alt üst olacaktır. 

Space Jam


Yönetmen : Joe Pytka

Oyuncular : Bill Murray ,  Michael Jordan ,  Thom Barry ,  Patrick Ewing ,  Larry Bird

Senaryo : Herschel Weingrod ,  Timothy Harris ,  Steve Rudnick ,  Leo Benvenuti

Yapımcı : Ivan Reitman ,  Allison Abbate

Özet: Charles Barkley ve Patrick Ewing gibi NBA yıldızlarının yeteneklerini ele geçiren kötü yaratıklarla Looney Tunes kahramanları bir basketbol maçında karşı karşıya gelirler. Kahramanlarımız ünlü NBA oyuncusu Michael Jordan'dan yardım isterler. Dünyanın hatta evrenin bu en büyük basketbol devinin yardımıyla bakalım bu maçı alabilecekler mi? Bugs Bunny, bu yeni ve pahalı macerasında Nerdluck'lara karşı bir maçta mücadele etmek için dostlarını biraraya topluyor. Nerdluck'lar, dünyaya uzaydan gelmiş olan garip yaratıklar ve elebaşları Swackhammer karanlık düşüncelere sahip. Swackhammer'ın amacı, Looney Tune'ları, kendi eski yerleşim merkezleri olan Moron dağına yollayarak dünyada egemenlik kurmak.. Bu yarı çizgi/yarı gerçek filmde Bugs Bunny ve NBA'li arkadaşlarının Nerdlucklara karşı olan mücadelesini izliyoruz. Özellikle basket karşılaşması sahnelerinin heyecanıyla dikkat çeken yapımda Michael Jordan ve Stan Podolak başrolleri paylaşıyorlar. 

The Basketball Diaries

  

Yönetmen : Scott Kalvert

Oyuncular : Leonardo DiCaprio ,  Mark Wahlberg ,  Juliette Lewis ,  Ernie Hudson ,  Michael Imperioli

Senaryo : Bryan Goluboff ,  Jim Carroll

Yapımcı : Dan Genetti ,  Liz Heller

Özet : Jim, lise basketbol takımının başarılı oyuncularından biridir. Milli takımda oynama ve bir basketbol yıldızı olma hayalleri, uyuşturucu ile tanışınca yerini, New York sokaklarının acı gerçeklerine bırakır. Annesi tarafından evden atılması ile birlikte para bulup hayatta kalabilmek için her türlü suçu işlemekten çekinmeyen bir insana dönüşür. Suç, sefalet, çarpık ilişkiler ve ölüm gibi kötü tecrübelerle dolu bir yaşamla karşı karşıya kalmıştır. Ta ki, kendini kurtaracak şeyi, yazı yazmayı keşfedene kadar...

GLORY ROAD


Yönetmen : James Gartner

Oyuncular : Josh Lucas ,  Jon Voight ,  Austin Nichols ,  Emily Deschanel ,  Derek Luke

Senaryo : Chris Cleveland ,  Bettina Gilois

Yapımcı : Jerry Bruckheimer

Özet: Don Haskins’in liselerdeki kız takımlarını çalıştırarak başladığı koçluk kariyerine, Texas Western üniversitesinin başına geçerek devam etmesi isteniyor.Bir çok şeyden fedakarlık ederek ailesi ile Texas’a yerleşiyor ve burada kendisinden basketbol oyuncularını hizaya sokması isteniyor. Haskins ise takımına yedi tane yıldız olabilecek derecede yetenekli siyahi oyuncuyu kadrosuna katarak şampiyonluğa oynamak istiyor.Siyahlara karşı ırkçılığın had safhada olduğu dönemler de Kimsenin takımına almaya cesaret edemediği oyuncuları takımına alan ve onlarla üniversiteler arası şampiyonalara(NCAA) sokan Don Haskins (Josh Lucas) hikayesi anlatılıyor.

Hoosiers

  

Yönetmen: David Anspaugh

Oyuncular: Gene Hackman  Dennis Hopper  Barbara Hershey Gloria Dorson  Chelcie Ross

Senaryo: Angelo Pizzo

Yapımcı: Angelo Pizzo  Carter Dehaven

Özet: Türkiye’de “Kazanma Arzusu” adıyla gösterime giren film hırslı bir basketbol Koçu’nun hayatını konu almaktadır. Bir basketbol koçu olan Norman Dale (Gene Hackman) hırslı yapısı ve oyunculara olan sert davranışlarıyla kariyerinde sonlara yaklaşan bir spor adamıdır. Son şans olarak geldiği kasabada onu bekleyen birçok zorluk vardır. Ama o kararlı yapısı ve kazanma hırsıyla başarılı olmak için elinden geleni yapacaktır.

Like Mike

  

Yönetmen: John Schultz

Oyuncular: Eugene Levy  Brenda Song  Crispin Glover  Jonathan Lipnicki  Robert Forster

Senaryo: Michael Elliot  Jordan Moffet

Yapımcı: Barry Josephson  Peter Heller

Özet: Yetimhanede yaşayan Calvin (Bow Wow) ve arkadaşları, günün birinde efsane basketbolcu Michael Jordan’ın isminin baş harflerinin yazılı olduğu eski bir çift spor ayakkabısı bulurlar. Fırtınalı bir gecede ayakkabıları giyen Calvin’i yıldırım çarpar ve bir mucize gerçekleşir; Calvin, profesyoneller gibi basketbol oynama yeteneği kazanmıştır. Hatta NBA’e bile girmesi an meselesidir. 2792 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Uyuyan Şehir! - 05/04/2016
Dün akşam bir kez daha hakkın gasp edildi ey Trabzon şehri farkında mısın?
İhtilale Giden Yol - 27/05/2015
Haftasonu Karadeniz hiç olmadığı kadar hırçındı, fırtınanın habercisi dalgalar kıyıları amansızca dövüyordu.
Basketbol Tarihimizden Rekorlar - 23/01/2015
Bir basketbol sever güncel haberleri ne kadar takip ediyorsa bence aynı oranda da geriye dönüp bir bakmalı ve tarihin ayak izlerini takip etmeli. Bu sayede, hem söyleyecek daha fazla sözü hem de geleceğe aktarabileceği bilgilere sahip olabilir.
Türk Basketbol Tarihine Bakış - 22/12/2014
Basketbol ülkemizde oynanmaya başlandığı günden bu yana ilginç ve güzel olaylara imza atılmış. Daha önceki yazılarımda Basketbol’un doğuşu ve ülkemize gelişiyle ilgili bilgiler vermiştim, bu yazımda kaldığımız yerden devam edelim istedim.
Gariplikler Ülkesinde Avrupa Basketbol Şampiyonası - 17/12/2014
Tarih yaprakları 1959 yılını gösterdiğinde Türk Basketbolunda yeni bir sayfa açılıyor 11. Avrupa Basketbol Şampiyonası 21-31 Mayıs tarihlerinde 17 ülkenin katılımıyla İstanbul’da düzenleniyordu.
Ayağımıza Gelen Fırsat - 10/12/2014
Geçen sezon Banvit’le Trabzon’da oynanan ve hakemlerin skandal kararlarının damga vurduğu maçtan sonra takım bir ivme kaybetmiş ve playoff’a kalma şansını diğer maçlarda da istenilen performansı sergileyemeyerek kaybetmişti.
Maya’lardan Günümüze Basketbol - 08/12/2014
Her yazı yeni bir heyecandır, insanlara bir şeyler aktarabilmenin ve bilgiyi paylaşmanın güzelliğini barındırır içinde.