• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Alper Akgün
a.alper.61@gmail.com
Basketbolda Sosyal Medya Kullanımı
06/12/2016

  e-mail: alper_akgun_61@hotmail.com twitter: @Akgun_Alper


Basketbolda Sosyal Medya Kullanımı

Son yıllarda gelişen teknoloji, hayatımıza her geçen gün farklı bir boyut kazandırıyor. Yeni siteler, oyunlar, yazılımlar… İnsanları birbiriyle bağlamak gibi bir misyonu olan internetin gelişimiyle hayatımıza giren sosyal medya, farklı segmentteki kitlelere en kolay ulaşım yolu haline geldi.

Çok eskilere gitmeden, Facebook ile başlayan sosyal medya çılgınlığı, günümüzde sayısız platformlarla gelişerek gittikçe insanları kendilerine bağlıyor.

Spor kulüpleri de çağa ayak uydurabilmek ve daha geniş kitlelere ulaşabilmek sosyal medyadan yararlanıyor. Sosyal medyada çizilen profil, takımları daha sempatik kılabiliyor. Böylece yeni taraftar kitleleri elde edilebiliyor.

Sosyal medyanın basketbol üzerindeki etkisi de yadsınamayacak kadar büyük. Çünkü önceleri ikinci hatta üçüncü plana atılan bu eşsiz spor sosyal medyayla birlikte çağ atlamış durumda.

Hatta önceleri gazetelerinde yer ayırmayan büyük kuruluşlar bu patlamadan sonra daha kapsamlı analizler ve bilgilendirme çalışmalarıyla okuyucuların karşısına çıkmaya başladılar. İşte bu sosyal medyanın ne kadar etkili olduğunun en önemli işaretlerindendir.

Basketbol ile alakası olmayan insanlar bile sosyal medya aracılığı ile kendi takımlarının basketbol ekibini rahatça takip ediyor. Twitter’daki basketbol taraftar sayfaları aracılığı ile takımlardan ve liglerden haberdar olmak, adı geçen herhangi bir basketbol sporcusunun videolarını izlemek veya basket maçlarındaki estetik hareketlerin yer aldığı videoları takip etmek artık bazı insanlarda hobi olmuş durumda.

Şimdi takımların sosyal medyayı nasıl kullanabileceklerine bakalım. Sosyal medya üzerinden taraftarla diyaloglara girmek, esprili bir dil kullanmak ve sosyal sorumluluk projelerinden kaçmadan paylaşımlar yapan takımlar taraftarların gözünde iyi takım profili çizebiliyor.

NBA takımları hem sponsorların isteği ile hem de takım sempatisini düşünerek sosyal medyada oldukça aktifler.Ayrıca Euroleague’de hatta ligimizde bile sosyal medyada aktif sayfalar görebilmek mümkün.

Hatta bu yazıyı yazarken beni de o kulüplerden biri cesaretlendirdi: TOFAŞ. Sayfalarını ziyaret etme fırsatı bulursanız sizi sürekli gülümsetebilecek kaliteli işlere imza attıklarını göreceksiniz. Böyle sayfalar basketbolun iki pota on adam ve bir toptan daha fazlasının olduğunu, sporun insanları birleştirmede ve ortak değerler oluşturmasında nasıl etkili olduğunu ortaya koyuyor.

Bir diğer örneği ise eski kaptanımız Alper Saruhan üzerinden verebiliriz. Basketbol ilgisinin alt seviyede olduğu ve ücretsiz ulaşım sağlanmasına rağmen neredeyse boş salonda maç oynanan Trabzon’da başlattığı #BasketbolSokaklarda projesi sayesinde yüzlerce genç ile mahalle aralarında basketbol oynamış ve belki de bir o kadarına da basketbolu sevdirmişti.

Basketbolun güzelliği buralardan gelmektedir. Bir gün basketbol salonlarının ülkemde tam dolu olmasını ve ilginin en üst düzeyde olmasını temenni ediyorum. Biliyorum ki sosyal medya bu yolda çok büyük bir işleve sahip.

Umarım bir gün Trabzonsporumuz sosyal medayada kendinden bahsettirecek orijinal etkinliklere imza atar.

TEŞEKKÜR: Bu yazıyı yazmamda bana ilham kaynağı olan önce Tofaş takımının Twitter yöneticisine, daha sonra bu yapılanlardan haberdar olmamı sağlayan kuzenim Eren Öztürk’e teşekkürü borç bilirim.1667 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sarunas Böyle İstedi - 03/03/2018
Milli takım arasıyla beraber takımımıza olan özlemimizi Banvit maçıyla birlikte bitirecek olmanın heyecanıyla salondaki yerimizi aldık. Beklediğimin aksine taraftar ortalamanın üstünde ilgi gösterdi.
Sürpriz İlaç - 08/01/2018
5 hafta önce patlak veren mali kriz ve üst üste alınan mağlubiyetlerle bunalıma giren takımımıza son iki maçımızda koç değişikliği de fayda etmemiş görünüyordu. Maddi beklentisi karşılanmayan oyuncular da maçlara yeterince konsantre olamıyordu.
Vurun abalıya - 03/12/2017
Takımımızın son dönemlerde yaşadığı maddi sıkıntıyı duyuyorduk. Fakat ciddi boyutlara ulaştığını hafta içi medyada çıkan haberleri görünce anladık.
DOĞRU OYUN, GÜZEL GALİBİYET - 22/10/2017
Lige beklentilerin altında bir performansla başlayan Trabzonspor’da iki oyuncunun ayrılması ve Paul Harris transferiyle bir takım değişimler bekleniyordu. İki haftadır skordan ziyade oyun da vasat seviyedeydi.
Helal Olsun..(!) - 26/03/2017
Kaybedilen İBB ve Best Balıkesir maçlarının ardından hedefsiz kalan takım, bundan sonraki maçlarına biraz prestij biraz da son ikiden uzak kalmak amacıyla çıkacaktı.
YİNE OLMADI... - 05/03/2017
Play-Off yolunda en önemli rakiplerimiz Gaziantep ve Karşıyaka kazandığı hafta ligin büyük takımlarından Galatasaray ile çok kritik bir maç oynayacaktık.
NEFESİMİZ YETMEDİ - 28/02/2017
Karşıyaka galibiyeti ile moral bulan takımımızın, hem araya uzun tatilin girmesiyle muhtemel form düşüklüğü hem de Kadji, Wright ve Gutierrez’in sakatlanmasıyla moral ve kalite çöküşü yaşayacağı düşüncesi bu maç öncesi bizi korkutuyordu.
KÖTÜ GÜN DOSTU - 12/02/2017
Son iki haftada aldığımız beklenmeyen Uşak ve Giresun yenilgileriyle, play-off yolunda ligin üst sıralarındaki takımlarla oynayacağımız maçların hepsi final niteliği kazandı.
"BİRİCİK" HAKEMLERİMİZ - 04/02/2017
Play-off yolundaki en kritik maçımıza çıkarken rakibimiz komşu kent Giresun’du. Alacağımız galibiyet bizi ilk 8 potasında güçlü hale getirecekti.
 Devamı