• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Alper Akgün
a.alper.61@gmail.com
Kayıp Top, Kayıp Maç
18/12/2016

  e-mail: alper_akgun_61@hotmail.com twitter: @Akgun_Alper


Kayıp Top, Kayıp Maç

Ülkemiz adına kahredici bir haftayı daha geride bıraktık. Kayseri’deki terör saldırısı sonucu şehit olan vatan evlatlarına Allah’tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileyerek ve ülkemizde 1.5 yıldır devam eden terör eylemlerinin artık son bulmasını umarak maç yazısına başlıyorum.

Geçen seneki hakem faciasından sonra çıkan olaylar sebebi ile seyircisiz oynanan maç çekişmeli başladı ve karşılıklı sayılar sonucu ilk 5 dakika 7-7 eşitlikle geçildi. Daha sonrasında Kadji-Green-Hardy üçlüsünün etkisiyle 7-0’lık seri yakalayıp 14-7 öne geçsek de basit top kayıpları sebebiyle 8-0’lık seriyi potamızda gördük. Karşılıklı sayılar ve hatalar ile devam eden ilk periyot 21-21 eşitlikle sona erdi.

2. periyotta Kadji kendini bulmaya başlayınca önce ribauntlarda etkili olduk daha sonra farkı açtık ve ilk 4 dakikada 12-4’lük seri yakalayarak farkı 8’e çıkardık. Bu bölümden sonra yine top kayıplarımız ve Moody’nin savruk oyunu Efes’i skora ortak etmemize sebep oldu. Hardy etkisiz kalınca da sayı opsiyonumuz oldukça azaldı. Periyot sonlarında tekrar 8 sayı farkı yakalasak da ilk yarıyı yalnızca 3 sayı önlerinde tamamlayabildik. 45-42

İlk yarıda Kadji 16 sayı 9 ribaunt ile oynarken Caleb Green 10 sayı 4 ribaunt ile ona eşlik etti.

İlk yarıda farkı koruyamamızın sebepleri kritik anlarda verdiğimiz hücum ribauntları ve baskı altında Moody’nin yaptığı basit top kayıplarıydı. 3. Periyoda hızlı başlayan taraf yine bizdik. Atletizmini konuşturmaya başlayan Moody, önce tam sahayı geçerek attığı basketle daha sonra Kadji ile yaptığı jeneriklik alley-oop organizasyonu ile bambaşka bir kimliğe büründü.

Fakat Wright ve Moody’nin top kayıpları başlayınca ve DeShaun Thomas’ın 2. Periyotta başlayarak büyüyen etkili oyununa çare bulamayışımız sonucu maç başından sonra ilk kez geri düştük.

Moody bir yandan top kaybetmeye ve savruk oynamaya devam ederken bir yandan da sokak basketboluna dair izler taşıyan basketlerle takımın skor yükünü taşımış oldu. Fakat oyun sistemimizi alt-üst eden bu hareketler öne geçmemize de yaramadı.60-62

Son çeyrek başında 65-64 ile tekrar üstünlüğü ele aldık. Top kayıplarımızın artması ve fazla hücum ribaundu vermeye başladıktan sonra kontrolü kaybetsek de Green ve Moody’nin üçlükleri ile bitime 4 dakika kala 74-69 öne geçtik. Fakat Hardy’nin etkisiz kalışı ve hücumda Kadji’yi bulamayışımız nedeniyle skor üretemedik. Maç sonunun bir oyun kurucu olarak ne kadar kötü oynanabileceğini Moody bize göstererek 2 kritk top kaybı yaptı ve 9-3’lük seri yakalyan Efes skoru 77-78 yaparak maçı kazandı.

Malcolm Lee’nin kadroda yer bulması herkesi şaşırtsa da maç sonu koç Bazarevich, Gutierrez’in sakatlandığını belirtti.

Maç sonu istatistiklerine göz atarsak yaklaşık 25 dakikasını önde oynadığımız karşılaşmayı yaptığımız 23 top kaybı ve verdiğimiz 12 hücum ribaundu ile kaybettik diyebiliriz. Gutierrez’in maçtan kısa bir süre önce sakatlanmış olması halihazırda dar olan rotasyonu iyice daralttı ve periyot başlarında oynanan iyi oyunumuzu periyot sonuna taşıyamadık.


Kadji 23 sayı 12 ribaunt 1 asist 2 blok 1 top çalma ve 4 top kaybı

Green 16 sayı 9 ribaunt 2 asist 1 top çalma ve 1 top kaybı

Moody 19 sayı 2 ribaunt 5 asist 1 top çalma ve 8 top kaybı

Wright 11 sayı 9 ribaunt 2 top çalma 6 top kaybı

Hardy 7 sayı 2 ribaunt 3 asist 1 top çalma ve 2 top kaybı

Erol Can 1 sayı 1 asist 1 top çalma 1 top kaybı

M.Lee 1 ribaunt 1 asist 1 blok 1 top kaybı1218 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sarunas Böyle İstedi - 03/03/2018
Milli takım arasıyla beraber takımımıza olan özlemimizi Banvit maçıyla birlikte bitirecek olmanın heyecanıyla salondaki yerimizi aldık. Beklediğimin aksine taraftar ortalamanın üstünde ilgi gösterdi.
Sürpriz İlaç - 08/01/2018
5 hafta önce patlak veren mali kriz ve üst üste alınan mağlubiyetlerle bunalıma giren takımımıza son iki maçımızda koç değişikliği de fayda etmemiş görünüyordu. Maddi beklentisi karşılanmayan oyuncular da maçlara yeterince konsantre olamıyordu.
Vurun abalıya - 03/12/2017
Takımımızın son dönemlerde yaşadığı maddi sıkıntıyı duyuyorduk. Fakat ciddi boyutlara ulaştığını hafta içi medyada çıkan haberleri görünce anladık.
DOĞRU OYUN, GÜZEL GALİBİYET - 22/10/2017
Lige beklentilerin altında bir performansla başlayan Trabzonspor’da iki oyuncunun ayrılması ve Paul Harris transferiyle bir takım değişimler bekleniyordu. İki haftadır skordan ziyade oyun da vasat seviyedeydi.
Helal Olsun..(!) - 26/03/2017
Kaybedilen İBB ve Best Balıkesir maçlarının ardından hedefsiz kalan takım, bundan sonraki maçlarına biraz prestij biraz da son ikiden uzak kalmak amacıyla çıkacaktı.
YİNE OLMADI... - 05/03/2017
Play-Off yolunda en önemli rakiplerimiz Gaziantep ve Karşıyaka kazandığı hafta ligin büyük takımlarından Galatasaray ile çok kritik bir maç oynayacaktık.
NEFESİMİZ YETMEDİ - 28/02/2017
Karşıyaka galibiyeti ile moral bulan takımımızın, hem araya uzun tatilin girmesiyle muhtemel form düşüklüğü hem de Kadji, Wright ve Gutierrez’in sakatlanmasıyla moral ve kalite çöküşü yaşayacağı düşüncesi bu maç öncesi bizi korkutuyordu.
KÖTÜ GÜN DOSTU - 12/02/2017
Son iki haftada aldığımız beklenmeyen Uşak ve Giresun yenilgileriyle, play-off yolunda ligin üst sıralarındaki takımlarla oynayacağımız maçların hepsi final niteliği kazandı.
"BİRİCİK" HAKEMLERİMİZ - 04/02/2017
Play-off yolundaki en kritik maçımıza çıkarken rakibimiz komşu kent Giresun’du. Alacağımız galibiyet bizi ilk 8 potasında güçlü hale getirecekti.
 Devamı