• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

KONUK YAZAR
info@trabzonbasket.com
Cem Akdağ / Pivotlar ve En Değerli Oyuncular
28/10/2011

   info@trabzonbasket.com


 Pivotlar ve En Değerli Oyuncular

Günümüz basketbolunda en sık tartışılan konulardan bir tanesi de pivot oyunculardır. Fazla detaya girmeden basit olarak tariflerini yapacak olursak, iki farklı tarzda pivot olduğunu söyleyebiliriz. Bunlardan bir tanesi eski yıllarda daha çok görmeye alıştığımız Kalıplı pivotlar. Bu oyuncular, genelde pota altında iri cüsselerini kullanabilen, iyi teknik donanıma sahip, uzun ve geniş oyunculardır. Diğerleri ise, atletik özeliklerini kullanarak pota altında üstünlük sağlayan ve orta mesafeden şut sokabilen, ince yapıdaki uzun oyunculardır. Aslında guard ve forvet pozisyondaki oyuncular için de bir çok farklı özellikler sayar, onları da sınıflandıra biliriz ancak pivot oyuncularının basketboldaki yerleri çok farklıdır. Pivotlar yıllardır bu sporda, “oyunu domine eden” oyuncular olarak anılmışlardır.

PİVOT TERCİHİ SİSTEM TERCİHİDİR

Bugün kalıplı pivotların "Kontrol Basketbolu"na daha uygun olması, atletik pivotların ise yüksek tempoda daha iyi oynamaları bir sır değil. Belki bu açıklamadan sonra, eskisine nazaran çok daha hızlı oynanan basketbolun artık sadece atletik pivotlara kaldığını düşünebilirsiniz. Ancak otoriteler böyle düşünmüyorlar ve yıllardır play-off'larla birlikte temponun düştüğünü, şampiyonluğa ulaşabilmek için kontrol basketbolunu iyi oynamak gerektiğini söylüyorlar.

ONDAN DA OLSUN BUNDAN DA OLSUN!

Geniş bütçelere sahip bazı takımların her iki türde pivotları kadrolarında barındırmaları bile net bir çözüm değil, çünkü daha önce bahsettiğim gibi, pivot tercihi bir bakıma sistem tercihi sayılıyor. Bu nedenle sistemin en önemli parçasını az oynatmak veya sadece gerektiği zaman süre vermek, oldukça anlamsız. Salary cap’in (NBA da haksız rekabete mani olmak ve güç dengesini sağlamaya yönelik bir sistem) olmadığı Avrupa’da, paranın gücü ve yeni rotasyon teknikleri ile oyunculara bağlı olarak maç içinde sistem değiştirdiğine şahit oluyoruz ancak bu yöntemin ne derecede başarılı olacağını ileride hep birlikte göreceğiz.

NBA'DE HANGİ SEZON, HANGİ POZİSYON MVP SEÇİLDİ?

Basketbol meraklıları arasında tartışılan bu konuya küçük bir katkıda bulunmak için NBA'in MVP listesine bir göz gezdirdim ve senelere göre Pivotların bu tablodaki yeri ile ilgili edindiğim bazı bilgileri sizlerle paylaşmaya karar verdim.

1955 ile 1982 yılları arasında toplam 27 sezon içinde bu ödüle tam 21 pivot ulaşmış.

1983-2003 sezonları arasında

1993-19994 Hakeem Olajuwon

1994-1995 David Robertson

1999-2000 Shaquille O’Neal

2001-2002 Tim Duncan, 2002-03 Tim Duncan

Duncan iki defa MVP olmayı başarmış. Yirmi sene içinde sadece 5 defa pivot oyuncuları bu ödülü almış. 2002 yılından sonra ise MVP ödülünü kazanan herhangi bir pivota rastlamıyoruz.

2003-04 Kevin Garnett Forward

2004-05 Steve Nash Guard

2005-06 Steve Nash Guard

2006-07 Dirk Nowitzki Forward

2007-08 Kobe Bryant Guard

2008-09 LeBron James Forward

2009-10 LeBron James Forward

2010-11 Derrick Rose Guard

Bu tabloya baktıktan sonra sanırım pivot oyuncuların artık eskisi gibi oyunu domine ettiklerini söylemek oldukça zor.

Kaynak: TÜBAD2540 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sen önce ağzını temizle! (Levent Ustabaşı) - 11/04/2016
Trabzonspor basketbolda da kalleşçe harcanıyor.
Kaybetmeyenler Kulübü (İsmet Badem) - 10/12/2015
Bazen kader ağlarını öylesine örüyor ki, kazanan ile kaybeden arasında çaresiz kalıyorsunuz! Yenilene üzülmeyip, galip gelenle göbek atmak geçiyor içinizden.
Yapma Be Koca Usta (İsmet Badem) - 13/11/2015
Birden çıktım gönlümün viranesinden koşarak, suratımı kırbaçlayan rüzgarın haşmetiyle! Gitarın tellerinden çıkan nameler türbülans yaşayan ruhumun üzerine huzur perdahı oldu.
Şut üzerine tavsiyeler (Cem AKDAĞ) - 16/09/2015
“Şu anda, 20 yaşınızdaki halinizle karşılaşsaydınız ve kısa bir süre sohbet etme imkanı bulsaydınız ona ne tavsiye ederdiniz?”
Avni Küpeli/Balyoz Yumruk Trabzon - 01/03/2015
EuroChallenge Cup Top-16 turunda hafta içinde sahasında ağırladığı Belçika'nın Mons-Hainaut takımını yenip grup birincisi olarak adını çeyrek finale(play-off) yazdıran moralli Trabzonspor Medical Park,
Yalçın Granit/ Yüzde yüz oyun kurucu olmanın sırrı - 17/11/2013
Basketbol taktiği dünyada giderek basitleşiyor. Eski beş oyuncunun da katıldığı hareketli offens (motion), flex offensler giderek azalıyor.
AVNİ KÜPELİ/TRABZONSPOR'A KOLEJ DERSİ... - 14/10/2013
Beko Basketbol Ligi'nin ilk haftasında 2 Başkentli coach'u ve 2 yeni sponsorlu ekibi karşı karşıya getiren mücadelede Aykon Ted Ankara Kolejliler,
YALÇIN GRANİT/YAZIKLAR OLSUN HEPİMİZE... - 14/07/2013
Bir Spaonoulis, bir Carlos Arroyo yetiştiremiyorsak yazıklar olsun hepimize! Türk Basketbolu’nun öne çıkan sorunlarından biri basketbolumuz geliştiği, yayıldığı halde hala Türk basketbolu ekolünün belirlenmemis olmasıdır.
Avni Küpeli/Pota'ya Karadeniz Damgası - 31/05/2013
Son yıllarda atağa kalkan Karadeniz Basketbolu,2012-2013 sezonunda altın yılını yaşıyor.
 Devamı