• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

KONUK YAZAR
info@trabzonbasket.com
Tamer Cengiz / NEREDEN NEREYE
14/11/2011

  Tamer Cengiz info@trabzonbasket.com


 

NEREDEN NEREYE

Yazıya nereden başlamalı ?

En iyisi en başından başlamak.

Tarih 7 Mayıs 2010 olmalı. Mekan İstanbul Sinan Erdem Spor Salonu. 
Trabzonspor Basketbol ile o zamanki adıyla Olin Edirne Gençlik arasında Beko Basketbol Ligine yükselme maçlarının yani dörtlü finalin ilk maçı oynanacak.

Maçtan önce Trabzon cephesindeki görüşleri okumak için girdiğim bordomavi.net sitesinin yöneticilerinden İsmail Alkan dört beş taraftar arkadaşı ile birkaç sıra önümüzde oturuyor.

Maça birlikte geldiğim arkadaşım Tacettin, eşi Dilek ve eşim Emine ile birlikte önümüzdeki bu Trabzon taraftarları ile neşeli bir diyaloğa giriyoruz. Onlar bize finduk ikram ediyor, bizim ise sadece suyumuz var. Karşı ikramımız su ile sınırlı kalıyor maalesef.

Garip kaçacağını düşündüğümden olsa gerek İsmail Alkan’ a kendisini tanıdığımı söylemiyorum.

Salon dolmaya başlayınca Polisler Trabzon Tribünü ile bizim Olin Tribünü arasında güvenlik kuşağı oluşturuyor ve İsmail Bey ile arkadaşlarından Olin Tribününü terk etmelerini istiyor. Bu hem Trabzon taraftarı o arkadaşlar hem de bizim için onur kırıcı bir durum. Haliyle hem Trabzonlu arkadaşlar hem de biz buna itiraz ediyoruz. Ama sonuç değişmiyor.

Olin tribünleri hayli renkli. Çocuklar, yaşlılar, genç kızlar, her yelpazeden insan var. Birkaç sıra önümüzde oturan genç bir hanım Edirne’den maçı izlemeye kucağında bebeğiyle gelmiş.

Sonra maç başlıyor. Maçın beşinci dakikasında Olin Tribününde açılan provakatif bir pankart Trabzonlu ateşli gençleri kırmızı görmüş boğaya çevirmeye yetiyor. O istenmeyen olaylar gelişiyor sonrasında. Tribündeki bebeklerin, çocukların, bayanların o provakatörler için hiçbir önemi yok. Onlar futbol stadyumu yerine yanlışlıkla salona gelmişler. Arkadaşımız Dilek’ in nasibine kafasına yediği birbuçuk litrelik dolu su şişesi düşüyor. Ve kan davası başlıyor iki takım taraftarları arasında.

Sonrasında nasıl oldu tam hatırlayamıyorum, bordomavi.net’in Kırklareli’nde yaşayan üyesi sevgili Cengiz Çubukçu ile sanal ortamda tanışıyoruz. Cengiz Bey Olin Edirne’nin maçlarını izlemeye geliyor Edirne’ye. Diğer bazı taraftar arkadaşlarımızın da katıldığı sohbetler gerçekleştiriyoruz kendisi ile.

Sizin uşaklar kizmasun ama Olin Edirne Cengiz Bey’in  ikinci takımidur artuk. Olin taraftarları arasında tanınan ve sevilen bir simadır.

Nihayet genç ve naif insan Oğuz Zeytin Olin Edirne’mizin sezon açılışına ve akabinde son Trabzon-Olin maçını izlemeye geliyor. Onunla da hoş sohbetler gerçekleştiriyoruz.

Maç sonrasında tahmin ediyorum Cengiz Çubukçu arkadaşımızın önerisi ile Sayın İsmail Alkan’dan maç ile ilgili bir değerlendirme yazısı talebi geliyor. Maçın sonucu bizim açımızdan pek iç açıcı olmasa da bir şeyler çiziktirmek zorundayız artık. 
Girizgahı böyle uzunca tuttuktan sonra gelelim maç öncesine. Maç öncesi Oğuz Zeytin ve Cengiz Çubukçu ile tribünde buluşup son değerlendirmelerimizi yapıyoruz. Anlıyorum ki onların maçtan pek umutları yok. Eli kulağında yeni transferleri bekliyorlar. Oysa bizler de Trabzon’dan çekiniyoruz. Eh korktuğumuzda başımıza geliyor.

Trabzonspor Basketbol Salyers transferi ve yapacağı diğer yabancı transferleri ile lige adamakıllı tutunacağa benziyor. Olin cephesi ise geçen sene ilk sezonunda yakaladığı başarının sancılarını çekiyor. Geçtiğimiz sezon tüm olumlu faktörlerin bir araya gelmesi ile sevgili Gökhan Hocamızın ellerinde gerçekleşen mucizenin her sene  tekrarlanmasını bekliyor Edirne’li basketseverler. Geçen sezonki derecenin altında bir hedef onları tatmin etmiyor. Oysa böyle küçük bütçeli takımlardan ligde her sezon aynı başarının beklenmesi ne derece doğru ? Bundan beş sene on sene sonra da bu ligde mevcudiyetini koruduğu ve altyapısını kurduğunda Olin Edirne’nin başarısından sözedilebilir bence. Aynı şeyler Trabzon içinde geçerli elbette. Ancak Trabzon’un bir avantajı var. Onların çıtası çok düşmüştü sezon başında. Şimdi yapılan ve yapılacak takviyelerle düşme korkusu yaşamadan geçirilecek bir sezonun Trabzonlu basketbolseverleri tatmin edeceğini düşünüyorum.

Ligin çaylak takımlarının dertleri, sorunları, önlerindeki tehlikeler birbirine benziyor. Kalıcılığın önündeki engeller zorlu.

Maça Olin Edirne müthiş giriyor. Görüntü Trabzon’u sürklase edeceği şeklinde. Ama sonra maç dengeleniyor, fark bir ara çift haneli sayılara ulaşsa da Trabzon maça hep tutunuyor ve sonunda puanları kapıp evine dönüyor.

Tribünlerden birkaç nahoş tezahürat yükselse de genel manzara kan davasının sona erdiği şeklinde.

Bu seferlik hamsiyi Olin yağı ile kızartamadık ama olsun. Bunun rövanşı var, olmadı gelecek sezonlar var inşallah !

Şimdilik, “Hamsiyi koyduk fırına, pişmedi kaldı yarına” diyelim. 
Şaka bir yana, Trabzonspor Basketbol Takımını ve Trabzonlu basketbolseverleri galibiyetlerinden dolayı tebrik ediyoruz.

Edirne’li basketbolseverler olarak her iki takımın da Beko Basketbol liginde uzun soluklu olmalarını diliyoruz.

Birlikte kolkola maçlar izlemek dileği ile Uşaklar. Sevgi ile saygı ile.

TrabzonBasket.Com3146 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sen önce ağzını temizle! (Levent Ustabaşı) - 11/04/2016
Trabzonspor basketbolda da kalleşçe harcanıyor.
Kaybetmeyenler Kulübü (İsmet Badem) - 10/12/2015
Bazen kader ağlarını öylesine örüyor ki, kazanan ile kaybeden arasında çaresiz kalıyorsunuz! Yenilene üzülmeyip, galip gelenle göbek atmak geçiyor içinizden.
Yapma Be Koca Usta (İsmet Badem) - 13/11/2015
Birden çıktım gönlümün viranesinden koşarak, suratımı kırbaçlayan rüzgarın haşmetiyle! Gitarın tellerinden çıkan nameler türbülans yaşayan ruhumun üzerine huzur perdahı oldu.
Şut üzerine tavsiyeler (Cem AKDAĞ) - 16/09/2015
“Şu anda, 20 yaşınızdaki halinizle karşılaşsaydınız ve kısa bir süre sohbet etme imkanı bulsaydınız ona ne tavsiye ederdiniz?”
Avni Küpeli/Balyoz Yumruk Trabzon - 01/03/2015
EuroChallenge Cup Top-16 turunda hafta içinde sahasında ağırladığı Belçika'nın Mons-Hainaut takımını yenip grup birincisi olarak adını çeyrek finale(play-off) yazdıran moralli Trabzonspor Medical Park,
Yalçın Granit/ Yüzde yüz oyun kurucu olmanın sırrı - 17/11/2013
Basketbol taktiği dünyada giderek basitleşiyor. Eski beş oyuncunun da katıldığı hareketli offens (motion), flex offensler giderek azalıyor.
AVNİ KÜPELİ/TRABZONSPOR'A KOLEJ DERSİ... - 14/10/2013
Beko Basketbol Ligi'nin ilk haftasında 2 Başkentli coach'u ve 2 yeni sponsorlu ekibi karşı karşıya getiren mücadelede Aykon Ted Ankara Kolejliler,
YALÇIN GRANİT/YAZIKLAR OLSUN HEPİMİZE... - 14/07/2013
Bir Spaonoulis, bir Carlos Arroyo yetiştiremiyorsak yazıklar olsun hepimize! Türk Basketbolu’nun öne çıkan sorunlarından biri basketbolumuz geliştiği, yayıldığı halde hala Türk basketbolu ekolünün belirlenmemis olmasıdır.
Avni Küpeli/Pota'ya Karadeniz Damgası - 31/05/2013
Son yıllarda atağa kalkan Karadeniz Basketbolu,2012-2013 sezonunda altın yılını yaşıyor.
 Devamı