• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

KONUK YAZAR
info@trabzonbasket.com
Yalçın Granit/Basketbol topu ile çocuğu kardeş yapmalıyız
22/01/2013
 
Yalçın Granit/ Basketbol Topu İle Çocuğu Kardeş Yapmalıyız
 
Futbol bütün sporların önünü kapatıyor. Ömrümüz gazeteleri açtığımızda basketbol haberlerini aramakla geçti. Futbolla basketbol arasında o kadar büyük bir fark vardı ki, küçücük bir basketbol haberi dahi bizi çok mutlu ederdi.  

Şimdi basketbol gazetelerde biraz daha fazla yer bulmaya başladı. Bunun da nedeni kadın basketbolu. Kulüpler kadın basketboluna önem verdikçe, gazeteler de onların haberlerini, fotoğraflarını yayınlamaya başladı.  

Türkiye’de kadın futbolu popüler olsaydı, ki iyi ki değil, basketbol maçlarının sonuçlarını dahi göremeyebilirdik. 

Bir değişim var ama bu yeterli olmuyor. Basketbola olan ilgiyi artırmak lazım. 
 
Türk çocuğunun spora olan ilgisi futbolla başlıyor. Sebebi basit. İki çocuk iki taşı aralıklı yerleştirip, biri kaleye geçip diğeri şut atarsa futbola başlamış oluyorlar. Basketbol için ise çember lazım, pota lazım. 
Buna çare arayacağız. Ben Yeniköy’de oturuyorum. Küçük bir basketbol sahası var. Yaz aylarında ücretsiz basketbol okulu açıyoruz. Buna rağmen gelen çocuk sayısı sınırlı. 

Aynı sahada akşamları ise çocuklar para ödeyip futbol oynuyorlar. 

Basketbolu sevdirmek için potayı çemberi beklemeden basketbolu topunu sevdirmemiz lazım. Basketbolu sevmesi için potayı, çemberi beklersek, çocuk çemberle rekabet başlayana kadar futbolcu oluveriyor. 
Çocuk topu yere vurmaya, dripling yapmaya başlarsa basketbolcu oluyor. Demek ki topla olan arkadaşlığını, kardeşliğini artırmamız şazım. Çemberle karşılaşıncaya kadar onu topla kardeş yapabilmemiz lazım. 

Basketbolu sevdirmenin en kestirme yolu ilk okullardaki beden eğitimi öğretmenlerini basketbola çekebilmek, onlara özel özen göstermek. 
 
O okullara basketbol topu hediye etmek lazım. Bu olayı Anadolu Efes başlattı. Bu sene ligde attığı sayı kadar topu ilkokullara hediye ediyor. Bütün basketbol kulüpleri buna benzer kampanyalar yapmalı. 
Basketbol topu, futbol gibi pis değil, temiz, eve de götürülüyor. Bu yüzden ben babalara çocuklarını basketbolcu yapmak istiyorlarsa, evlerine top almalarını öneririm. Çocuk topla yatıp, topla kalkmalı, yatağına bile o topu almalı. 

TV seyrederken dripling yapabilir, iskemlenin etrafını topla dolaşabilir. Çocuk topla kardeş, akraba olduğu zaman artık onu basketboldan uzaklaştıramazsınız. Kaynak: basketfaul


2338 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sen önce ağzını temizle! (Levent Ustabaşı) - 11/04/2016
Trabzonspor basketbolda da kalleşçe harcanıyor.
Kaybetmeyenler Kulübü (İsmet Badem) - 10/12/2015
Bazen kader ağlarını öylesine örüyor ki, kazanan ile kaybeden arasında çaresiz kalıyorsunuz! Yenilene üzülmeyip, galip gelenle göbek atmak geçiyor içinizden.
Yapma Be Koca Usta (İsmet Badem) - 13/11/2015
Birden çıktım gönlümün viranesinden koşarak, suratımı kırbaçlayan rüzgarın haşmetiyle! Gitarın tellerinden çıkan nameler türbülans yaşayan ruhumun üzerine huzur perdahı oldu.
Şut üzerine tavsiyeler (Cem AKDAĞ) - 16/09/2015
“Şu anda, 20 yaşınızdaki halinizle karşılaşsaydınız ve kısa bir süre sohbet etme imkanı bulsaydınız ona ne tavsiye ederdiniz?”
Avni Küpeli/Balyoz Yumruk Trabzon - 01/03/2015
EuroChallenge Cup Top-16 turunda hafta içinde sahasında ağırladığı Belçika'nın Mons-Hainaut takımını yenip grup birincisi olarak adını çeyrek finale(play-off) yazdıran moralli Trabzonspor Medical Park,
Yalçın Granit/ Yüzde yüz oyun kurucu olmanın sırrı - 17/11/2013
Basketbol taktiği dünyada giderek basitleşiyor. Eski beş oyuncunun da katıldığı hareketli offens (motion), flex offensler giderek azalıyor.
AVNİ KÜPELİ/TRABZONSPOR'A KOLEJ DERSİ... - 14/10/2013
Beko Basketbol Ligi'nin ilk haftasında 2 Başkentli coach'u ve 2 yeni sponsorlu ekibi karşı karşıya getiren mücadelede Aykon Ted Ankara Kolejliler,
YALÇIN GRANİT/YAZIKLAR OLSUN HEPİMİZE... - 14/07/2013
Bir Spaonoulis, bir Carlos Arroyo yetiştiremiyorsak yazıklar olsun hepimize! Türk Basketbolu’nun öne çıkan sorunlarından biri basketbolumuz geliştiği, yayıldığı halde hala Türk basketbolu ekolünün belirlenmemis olmasıdır.
Avni Küpeli/Pota'ya Karadeniz Damgası - 31/05/2013
Son yıllarda atağa kalkan Karadeniz Basketbolu,2012-2013 sezonunda altın yılını yaşıyor.
 Devamı