• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

KONUK YAZAR
info@trabzonbasket.com
Yalçın Granit/Oyun mu önemli, oyuncular mı?
07/02/2013

  info@trabzonbasket.com 

Oyun mu önemli, oyuncular mı? (Yalçın Granit)

Bir önceki yazımda da yazdım. Ben NBA maçlarından çok NCAA (Kolej) maçlarını izliyorum. Bence Dünya basketbolunun karakteri Amerika'da NCAA'de belirleniyor çünkü dünyanın en meşhur koçları NBA'de olsa da, dünyanın en büyük ve bilgili koçları kolej takımlarının başlarındalar.

Örneğin Amerika Milli Takımın'nın koçu Krzyzewski yine Duke Üniversites'nde iş başında. Gözüken o ki dünya basketbolunda hücumu geliştirmek çok kolay olmadığı için, koçların dikkatleri savunma üzerinde konsantre. NCAA'de savunma her gün daha fazla saldırgan olup sertleşiyor. NCAA maçlarından sonra NBA maçı izlediğinizde, NBA'de savunmanın ne kadar zoraki yapıldığını fark ediyorsunuz.

NCAA'de oynayan oyuncuların neredeyse tümü siyahlar. Siyah oyuncuların atletik yeteneklerini yürekten ölümüne savunma gayreti de eklenince, yaptıkları savunma korkunç oluyor.

Geçen yazımda siyah oyunculardan bahsetmem yanlış anlaşıldı. Ben derdimi anlatamamışım. Benim siyah oyunculara karşı olmam söz konusu değil. Ama savunmada siyah oyuncular çoğaldıkça nispeten az atletik beyaz oyuncuların işi her geçen gün güçleşiyor. Benim her zaman tekrarladığım bir şey var. Türk çocuğunun daha iyi (Büyük oyuncu) olacağına inanıyorum ama rakip savunmalar güçlendikçe bu amaca ulaşmak zorlaşıyor. Türk çocuğunun genç takımlarda oynarken işi kolay ama yeteneklerinin tümünü geliştirmeyip, çok yönlü oyuncu olamadan 1. Lig'e çıktıkları zaman iş zorlaşıyor. Çünkü biz oyuncu yetiştiriyoruz ama onları geliştiremiyoruz. Oyuncu geliştirme merkezlerimiz ve oyuncu geliştirme zorunluluğu anlayışımız olmadan oyuncularımızın çoğu iyi oyuncu olup ama büyük oyuncu olamadan basketbolu hayatlarını kapatıyorlar. Büyük oyuncu olmak giderek güçleşiyor çünkü 1. Lig takımlarımızın ilk beşleri devşirme katkılarıyla beraber neredeyse hep siyah oyunculardan kurulu olma yolunda.

NCAA maçlarından çıkarılacak sonuç şu:
Avrupa'ya, Asya'ya gelecek siyah oyuncular muhakkak daha iyi savunmacı olarak gelecekler. Bu yüzden biz de genç oyuncularımızı daha iyi oyuncu yapma gayreti içinde olmalıyız. Federasyon sorumlularının demeçlerini okumuşsunuzdur. TBL'den çok memnun olduklarını söylüyorlar. Gerçekten de  çok çekişmeli bir lige sahibiz. Bu yüzden yabancı oyuncu sayısının azaltılma ihtimali yok gibi. Ama biz yakında 4-5-6 takımla Avrupa Kupaları'nda başarılı olurken, takımlarımızda hayranlık uyandıran hiç Türk oyuncu olmazsa çok üzülürüz. Hatırlatıyorum...  Hızla bu yolda ilerliyoruz.

Siyah Amerikalı oyuncu sayısı artıkça büyük Türk oyuncu sayısının tabana vurma tehlikesi karşımızda. Bunun çaresini hep beraber toplanıp, tartışarak bulmalıyız. İspanya bu probleme çare arıyor. Kıta dışı oyuncu sayısını 2'yle sınırlamak, diğer yabancılar Avrupalı olmalıdır diye bir kural peşindeler. Basketbol Federasyonu'nun bir çare bulamayacağı belli zaten problemin farkında değil. Basketbol adamlarımız, basketbolseverler bir araya gelip çözüm bulmalıyız.

Türk basketbolunda taktik anlayışı hep öndedir. Çizilen oyun mu önemlidir, bu oyunu uygulayacak oyuncu mu? Artık önceliği oyuncularımıza tanıyarak oyundan çok oyuncu anlayışı üzerinde odaklanmalıyız.

Yalçın Granit'in bir önceki yazısı için TIKLAYINIZ

KAYNAK: Basketfaul

 2381 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sen önce ağzını temizle! (Levent Ustabaşı) - 11/04/2016
Trabzonspor basketbolda da kalleşçe harcanıyor.
Kaybetmeyenler Kulübü (İsmet Badem) - 10/12/2015
Bazen kader ağlarını öylesine örüyor ki, kazanan ile kaybeden arasında çaresiz kalıyorsunuz! Yenilene üzülmeyip, galip gelenle göbek atmak geçiyor içinizden.
Yapma Be Koca Usta (İsmet Badem) - 13/11/2015
Birden çıktım gönlümün viranesinden koşarak, suratımı kırbaçlayan rüzgarın haşmetiyle! Gitarın tellerinden çıkan nameler türbülans yaşayan ruhumun üzerine huzur perdahı oldu.
Şut üzerine tavsiyeler (Cem AKDAĞ) - 16/09/2015
“Şu anda, 20 yaşınızdaki halinizle karşılaşsaydınız ve kısa bir süre sohbet etme imkanı bulsaydınız ona ne tavsiye ederdiniz?”
Avni Küpeli/Balyoz Yumruk Trabzon - 01/03/2015
EuroChallenge Cup Top-16 turunda hafta içinde sahasında ağırladığı Belçika'nın Mons-Hainaut takımını yenip grup birincisi olarak adını çeyrek finale(play-off) yazdıran moralli Trabzonspor Medical Park,
Yalçın Granit/ Yüzde yüz oyun kurucu olmanın sırrı - 17/11/2013
Basketbol taktiği dünyada giderek basitleşiyor. Eski beş oyuncunun da katıldığı hareketli offens (motion), flex offensler giderek azalıyor.
AVNİ KÜPELİ/TRABZONSPOR'A KOLEJ DERSİ... - 14/10/2013
Beko Basketbol Ligi'nin ilk haftasında 2 Başkentli coach'u ve 2 yeni sponsorlu ekibi karşı karşıya getiren mücadelede Aykon Ted Ankara Kolejliler,
YALÇIN GRANİT/YAZIKLAR OLSUN HEPİMİZE... - 14/07/2013
Bir Spaonoulis, bir Carlos Arroyo yetiştiremiyorsak yazıklar olsun hepimize! Türk Basketbolu’nun öne çıkan sorunlarından biri basketbolumuz geliştiği, yayıldığı halde hala Türk basketbolu ekolünün belirlenmemis olmasıdır.
Avni Küpeli/Pota'ya Karadeniz Damgası - 31/05/2013
Son yıllarda atağa kalkan Karadeniz Basketbolu,2012-2013 sezonunda altın yılını yaşıyor.
 Devamı