• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

KONUK YAZAR
info@trabzonbasket.com
Cem Akdağ / Genç Takımlar
10/08/2012
 info@trabzonbasket.com

 

Son zamanlarda sosyal medyada birçok özlü söz dolaşmakta en son Mark Twain’inin “Başarı kelimesinin çalışmaktan önce geldiği tek yer sözlüktür” lafını okuyunca, aklıma bu sene bolca izleme imkânı bulduğum alt yapı takımları ve genç basketbolcular geldi. Sanki bu lafa nispet yapar gibi, birçok kulüp ve koç, temel tekniği gelişmemiş oyuncular ile başarıyı arıyordu.

Alt yapı antrenörlüğüm döneminde, müessese takımları ile başlayan ve maalesef bugün halen hüküm süren başarı kriterleri hiç değişmemiş.

Bu kriterlere göre turnuvalarda ilk dört takım arasına giremezseniz, tüm yaptıklarınız sabun köpüğü gibi kaybolup gidiyor.

Geniş rotasyonla oynamak, tüm oyuncuların sağlam temel tekniklere sahip olması, yüksek tempo, agresif savunma gibi oyuncuların geleceğini yakından ilgilendiren kavramlar hiç önemsenmiyor, herkesin gözü skorboardda.

Özellikle Gaziantep’te izlediğim gençler şampiyonasını temel alacak olursak, bir iki idealist antrenörün tüm imkânsızlıklara rağmen oluşturdukları mucize takımlar dışında, değişen pek fazla bir şey yok.

Oyunun temposu, oyuncu pozisyonları, hücum setleri, savunmalar, bunların hepsi A takımların uyguladıkları şablonlar.

Tüm takımlar daha önceden hazırlanmış bu şablonların içini doldurmaya çalışıyorlar. Ancak beklenen neticeler alınamayınca veya maçlar kaybedilince, oyuncuların yaşları, tecrübesizlikleri ve fizik olarak henüz gelişmedikleri akla geliyor.

Eğer A takım koçları genç takımdaki oyuncuları sezon içinde antrenmanlarına çağırıp, maçlarda oynatmayacaksa, bence genç takımlardaki düzenlerin A takımdan daha farklı olması gerekir.

A takımda tüm stratejiler maç kazanmak üzerine kuruludur, genç takımda ise planlar önce oyuncu gelişimini daha sonra kazanmayı hedeflemelidir.

Ve bu konunun A takım koçluğundan daha zor ve ayrı bir ihtisas konusu olduğunu söyleyebilirim.

Bugün işleyen düzen sayesinde, alt yapılardan çok kaliteli ancak çok az oyuncu yetişiyor. Bunun başlıca sebebi, genç takımlarda A takım düzenlerine uygun oyuncu arayışı.

Bu nedenle yapılan erken ve yanlış elemeler, birçok kabiliyetli gencin kendilerini gösteremeyecekleri daha zayıf takımlara gitmesine veya basketbolu bırakmasına neden oluyor.

Günümüzde birçok yönetici alt yapıyı A takımların kötü bir taklidi olarak görüyor. Daha fazla genç oyuncuyu kaybetmeden,  bu yöneticilere alt yapının farklı bir misyonu olduğunun hatırlatılması gerekli. Kaynak

TrabzonBasket.Com3748 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Sen önce ağzını temizle! (Levent Ustabaşı) - 11/04/2016
Trabzonspor basketbolda da kalleşçe harcanıyor.
Kaybetmeyenler Kulübü (İsmet Badem) - 10/12/2015
Bazen kader ağlarını öylesine örüyor ki, kazanan ile kaybeden arasında çaresiz kalıyorsunuz! Yenilene üzülmeyip, galip gelenle göbek atmak geçiyor içinizden.
Yapma Be Koca Usta (İsmet Badem) - 13/11/2015
Birden çıktım gönlümün viranesinden koşarak, suratımı kırbaçlayan rüzgarın haşmetiyle! Gitarın tellerinden çıkan nameler türbülans yaşayan ruhumun üzerine huzur perdahı oldu.
Şut üzerine tavsiyeler (Cem AKDAĞ) - 16/09/2015
“Şu anda, 20 yaşınızdaki halinizle karşılaşsaydınız ve kısa bir süre sohbet etme imkanı bulsaydınız ona ne tavsiye ederdiniz?”
Avni Küpeli/Balyoz Yumruk Trabzon - 01/03/2015
EuroChallenge Cup Top-16 turunda hafta içinde sahasında ağırladığı Belçika'nın Mons-Hainaut takımını yenip grup birincisi olarak adını çeyrek finale(play-off) yazdıran moralli Trabzonspor Medical Park,
Yalçın Granit/ Yüzde yüz oyun kurucu olmanın sırrı - 17/11/2013
Basketbol taktiği dünyada giderek basitleşiyor. Eski beş oyuncunun da katıldığı hareketli offens (motion), flex offensler giderek azalıyor.
AVNİ KÜPELİ/TRABZONSPOR'A KOLEJ DERSİ... - 14/10/2013
Beko Basketbol Ligi'nin ilk haftasında 2 Başkentli coach'u ve 2 yeni sponsorlu ekibi karşı karşıya getiren mücadelede Aykon Ted Ankara Kolejliler,
YALÇIN GRANİT/YAZIKLAR OLSUN HEPİMİZE... - 14/07/2013
Bir Spaonoulis, bir Carlos Arroyo yetiştiremiyorsak yazıklar olsun hepimize! Türk Basketbolu’nun öne çıkan sorunlarından biri basketbolumuz geliştiği, yayıldığı halde hala Türk basketbolu ekolünün belirlenmemis olmasıdır.
Avni Küpeli/Pota'ya Karadeniz Damgası - 31/05/2013
Son yıllarda atağa kalkan Karadeniz Basketbolu,2012-2013 sezonunda altın yılını yaşıyor.
 Devamı