• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Serhat Emirzeoğlu
s.emirzeoglu@gmail.com
BASKETBOL TAKIMI İLE DERDİNİZ NEDİR?
26/07/2018

  e-posta: s.emirzeoglu@gmail.com         twitter:  

  


BASKETBOL TAKIMI İLE DERDİNİZ NEDİR?
Hatırlar mısınız bilmiyorum ama geçen sezonun son maçlarından biri Türk Telekom ile Bursa’da oynamıştı Trabzonspor. Saat akşam sekize yaklaşırken formamı giyerek televizyonun karşısındaki yerimi almıştım. Ben yerimi almıştım ama ilginç bir şekilde maç yayını başlamamıştı ve yurt dışından bir spor müsabakası yayınlanıyordu. Takım çalkantılı günler geçirdiğinden ilk aklıma gelen acaba şey “Oyuncular maça çıkmıyor mu?” oldu.  Sosyal medya öğrendim ki maç ertelenmiş, salonun zemininde bir problem varmış. Yüreğime serpilen soğuk su ile yeni maç saatini beklemeye başladım. Sonunda o bordo mavi forma parkede olsun da varsın iki saat geç olsun hiç önemi yoktu.
Maç saati gelince tekrar kanal değiştirdim ve parkede ısınan oyuncuları gördüm. İşin ilginci maçın ertelenmesine ve başka bir salona alınmasına rağmen tribünde pes etmeyen bir taraftar topluluğu vardı. Saatin geç olmasına aldırmadan takımı desteklemek için salondaki yerlerini almışlardı.
Onları görünce öğrencilik yıllarım aklıma geldi. Yanlış hatırlamıyorsam 2008-2009 sezonuydu ve o dönem alt liglerdeki zorlu rakibimiz Bornova Belediyesi ile İzmir’de oynuyorduk. Bir risk almam gerekiyordu çünkü maçın başlama saatinden üç saat sonra Trabzon’a uçak biletim vardı. Pek kafa yormadım ve maça gitmeyi seçtim. O maçı orada kaybettik ama son saniyeye kadar benim aklıma yetişmem gereken bir uçağım olduğu gelmedi. Maçtan sonra arkadaşlarımla birlikte oyuncularımızı alkışladık ve polisin salondan çıkmamıza izin vermesini bekledik. Kalabalığın içinden biri saatte beş olmuş deyince uçağı hatırladım. Beş dakika sonra salondan çıkmamıza müsaade ettiler ve benim için önemli bir maraton başlamış oldu.
Evden eşyalarımı alıp havaalanı kağısından içeri girdiğimde uçağın kalkış saati gelmişti. Tahmin edebileceğiniz gibi uçak yolcularını almış ve kapılar kapanmıştı. Yalvarmalarım fayda etmeyince fırçalarını dinlemek ve ona haber vermek üzere annemi aradım ve usul usul dinliyordum ki tabelada uçağımın karşısında yazan 30 dakika gecikme yazısını gördüm. Hemen check in alanına koştum ve bir parti daha yalvarmadan sonra uçağa binmeyi başardım. Trabzona varıp eve girer girmez annemin sert bakışlarını görünce tek bir şey diyebildim:
-Trabzonspor’un basketbol maçı vardı.
Basketbol sevdamı bilen annemi biraz yumuşatan şey bu cümleydi bence. Sonuçta aynı cümle içerisinde Trabzonspor ve basketbol geçiyorsa biraz daha anlayışlı olmak lazımdı.
Diyeceksiniz ki bunları uzun uzun niye anlattın. On üç yıldır gurbette yaşayan birinin basketbol takımı ile alakalı anılarımdan sadece bir tanesi bu. Benim gibi bu takımı destekleyen, takım için fedakârlık yapan ve düzenli bir şekilde takip eden yüzlerce taraftar var. Zor bir sezon geride kaldı. Maddi imkansızlıklar, sponsor bulunamaması ve sonunda yabancı oyuncuların isyanı ile başlayan süreçte ligin hücumda en güçlü kadroların dan birine sahip takım küme düşmemek için canhıraş çırpınmaya başladı. Olsun dedik ve bu şartlarda kümede kalmak bile başarı sayılabilirdi neticede. Yöneticileri mutlaka eleştirmek gerekiyordu ama yeterli desteğin alınamadığı gerçeği gayet netti.
Biz berbat geçen bu sezonu sindiremeden ve gelecek sezonu düşünmeye başlamadan çok daha gereksiz durumlar ortaya çıktı. Futbol takımı yönetimi ile yaşanan çatışma zihinleri allak bullak etti.
Bu karmaşa içerisinde medya da çıkan söylemler şunlar;
  • Futbol kulübü basketbola aktarılan bilmem ne kadar parayı geri istemiş, kulübü icraya vermiş

  • Futbol kulübü basketbola tahsis edilen 1 adet otomobili geri istemiş

  • Futbol kulübü tesislerde basketbola tahsis edilen prefabriği boşalttırmış

  • Futbol kulübü Trabzonspor isim hakkının kullanımını geri alacakmış

  • Trabzonspor Basket satılacakmış

Golfü ülkemizde yaygınlaştıran Ahmet Ağaoğlu’nun farklı branşlara destek vermesini beklerdik. Aksine  yönetiminin basketbol ile çekişme içinde gözükmesi hoş mudur? İzmir’de, İstanbul’da, Bursa’da yani Türkiye’nin dört bir yanında salonlara giderek takımı destekleyenleri nasıl yok sayarsınız.
İki yönetimde orta yolu bulmaya çalışmazken son çıkan haberler üzüntümüzü katladı.
“Trabzonspor Basketbol ligden çekiliyor”
Ben konuşulanları Trabzonspor taraftarı olup aynı zamanda basketbol sevdalısı olanlara saygısızlık olarak görüyorum. Anlamıyorum basketbol ile derdiniz nedir?
Bir taraftar olarak rica ediyorum, lütfen elinizi basketbol takımından çekin. Destek olmayacak ya da şartlar itibariyle olamayacak olabilirsiniz ama lütfen köstek olmayın. Ve Trabzonspor Basketbol Kulübü yöneticileri, parke üzerinde bordo-mavi forma izlemeye alıştırdığınız bu taraftarları yüzüstü bırakmayın.
 


3310 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ORKESTRA BURADA ŞEF NEREDE? - 05/03/2017
Bakıldığında iyi sanatçılardan kurulu bir orkestra görüntüsünde olan takım, kendisini yönetecek şefi bulamayınca sonuç kaçınılmazdı. Oyun kurucu eksikliğini iliklerimize kadar hissettiğimiz bir maç izledik.
PROTOKOLE SIĞMAYAN BAŞKAN - 27/02/2017
Abiş Hopikoğlu, protokol tribünündeki rahat koltuklara sığamayacak kadar büyük bir Trabzonspor Medicalpark taraftarıdır. Bir kulüp başkanı olarak mutlaka hataları olmuştur. Her zaman büyük başarılar elde edememiş olabilir ama Trabzonlu olmadığı için
ZAMAN TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKMA ZAMANI - 11/02/2017
Trabzonspor Medical Park oyuncularıyla bugün izleyenlere çok net bir mesaj verdi. “Biz ne olursa olsun sezonun son maçının son saniyesine kadar mücadele edeceğiz”
KAYBOLAN HEDEFLER - 04/02/2017
Görünen o ki takviye yapılmadığı taktirde performansta iyileşme olması mümkün gözükmüyor. Takımın küme düşme adayı olmadı bariz olsa da bu şartlarda playoffa katılmak mucizeden öteye geçmiyor.
SAVUNMA ŞART - 21/01/2017
Trabzonspor Medical Park gösterdiği performans ile ligin en ilginç takımı bence. Kalburüstü takımlarla oynarken neredeyse bir Eurolig takımı performansı gösterirken, ligin alt sıralarında ki takımlarına karşı bir küme düşme adayına dönüşüyor.
KEYİFSİZ GALİBİYET - 07/01/2017
Bir basketbol takımı hayal edelim. Son beş lig maçında sadece bir galibiyet almışsınız. Son üç maçta rakiplerinize mağlup olmuşsunuz. Zaten lige de uzun bir mağlubiyet serisi ile başlamışsınız.
ALTI KİŞİLİK TAKIM VE MAĞLUBİYET SERİSİ - 31/12/2016
İçinde bulunulan bir tehlikede oyuncular ve koçun takıma olan inancını kaybetmesi. Eğer takım toparlanmazsa, hedefsizlik ve bundan dolayı oluşan konsantrasyon kaybı çok vahim sonuçlar alınmasına neden olabilir.
OYUN KURUCU OLMAYINCA - 25/12/2016
Bu maçın teknik olarak analizi çok önemli değil. Üzerine konuşulması gereken en önemli konu koç Sergei Bazarevich yönetimi. Takımın eksikliklerine rağmen, rakiplerine karşı her maç bir duruş sergiliyor.
ANADOLU EFES'E HEDİYE - 18/12/2016
Gutierrezin yerine kadroya giren Malcom Lee maça en ufak bir katkı veremiyor. Trabzonspor M.P. dar olan rotasyonu bu hamle ile altı kişiye düşüyor. Bu durum oyunculara en ufak bir dinlenme şansı verilememesine neden oluyor.
 Devamı