• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Serhat Emirzeoğlu
s.emirzeoglu@gmail.com
KEYİFSİZ GALİBİYET
07/01/2017

  e-posta: s.emirzeoglu@gmail.com         twitter: @catlakmuhendis 

  


KEYİFSİZ GALİBİYET

Bir basketbol takımı hayal edelim. Son beş lig maçında sadece bir galibiyet almışsınız. Son üç maçta rakiplerinize mağlup olmuşsunuz. Zaten lige de uzun bir mağlubiyet serisi ile başlamışsınız. Altıncı maçta ilk galibiyetinizi almışsınız ve sadece dört galibiyetiniz var. Tüm bunların ardından bu gün bir maça çıkacaksınız.

Birazda rakibi inceleyelim. Ligin son sırasına demir atmış Halk Enerji Ted Koleji ile oynuyorsunuz. Henüz galibiyetleri yok. Ortalama 68.6 sayı ile ligin en az sayı bulan ve potasında gördüğü 93.6 sayı ile ligin en çok sayı yiyen takımı.Tüm bunların yanında maçın tamamını sadece beş oyuncu ile oynuyorlar. Rotasyonları yok demek abartı olmaz.Maça ilk beşte başlayan oyuncuların parkede kaldığı süre ortlaması 35 dakikanın üzerinde.

Bu tabloyu dışarıdan inceleyen bir kişi Trabzonspor MP'ın mağlubiyetlerini unutturma adına maça ciddi bir konsantrasyonla başlayacağını düşünür. Muhtemel rakiplerine gücünü göstermek, taraftarlarına ümit vermek ve daha da önemlisi takım olarak özgüven kazamak için önünde bir fırsat varsa herkes buna uygun olark hareket etmelidir.

İşte bu güzel fırsattan Trabzonspor yararlamadı. Zayıf rakibi karşısında bile yapılan basit top kayıpları, yanlış şut ve pas tercihleri ile maç keyifsiz bir hal aldı. Bunlara neredeyse sıfır sertlikte yapılan savunma eklenince rakip maçın son beş dakikasına kadar maçın içinde kaldı ve galip gelmeye çalıştı. Ted Koleji süpriz yapamadı ama Trabzonspor'un oyunu benim gibi bir çok kişiyi hayal kırıklığına uğratmış olmalı.

Oyuncu istatistiklerine bakmak bu maç için çok gerekli değil. Çünkü Ted Koleji hücumda ya da savunmada organize olabilen bir takım değil. Burada daha önemli olan şey oyuncuların takımdan ziyade kendlerine oynuyor izlenimi bırakması. Oyuncular sanki takıma olan inançlarını kaybetmiş ve kendi istatistikleri için maça çıkmış gibiydiler. Bir diğer senaryoda rakibin bariz bir şekilde zayıf olması ve maça favori başlamanın verdiği gereksiz özgüven.

Benim tercihim ikinci senaryonun gerçek olması ve Trabzonspor MP takımının mücadeleden vargeçmemesi. Bu da takıma yapılacak takviyeler bir sistem oturtulması ve takımın ligde kendine bir hedef belirlemesi ile gerçekleşebilir.

Sonuç olarak Trabzonspor MP keyifsiz bir maç izletmş olsada ihtiyacı olan galibiyeti aldı. Bunun bir serinin ilk maçı olması dileğiyle. 

Maç ile alakalı ilginç notlardan biri de Stefan Moody nin kadroda olmaması. Beşiktaş maçının son bölümlerinde oyuna dahil edilmedikten sonra bu gün kadroda olmaması beklentileri karşılayamamasından olmalı.1120 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL TAKIMI İLE DERDİNİZ NEDİR? - 26/07/2018
Biz berbat geçen bu sezonu sindiremeden ve gelecek sezonu düşünmeye başlamadan çok daha gereksiz durumlar ortaya çıktı. Futbol takımı yönetimi ile yaşanan çatışma zihinleri allak bullak etti.
ORKESTRA BURADA ŞEF NEREDE? - 05/03/2017
Bakıldığında iyi sanatçılardan kurulu bir orkestra görüntüsünde olan takım, kendisini yönetecek şefi bulamayınca sonuç kaçınılmazdı. Oyun kurucu eksikliğini iliklerimize kadar hissettiğimiz bir maç izledik.
PROTOKOLE SIĞMAYAN BAŞKAN - 27/02/2017
Abiş Hopikoğlu, protokol tribünündeki rahat koltuklara sığamayacak kadar büyük bir Trabzonspor Medicalpark taraftarıdır. Bir kulüp başkanı olarak mutlaka hataları olmuştur. Her zaman büyük başarılar elde edememiş olabilir ama Trabzonlu olmadığı için
ZAMAN TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKMA ZAMANI - 11/02/2017
Trabzonspor Medical Park oyuncularıyla bugün izleyenlere çok net bir mesaj verdi. “Biz ne olursa olsun sezonun son maçının son saniyesine kadar mücadele edeceğiz”
KAYBOLAN HEDEFLER - 04/02/2017
Görünen o ki takviye yapılmadığı taktirde performansta iyileşme olması mümkün gözükmüyor. Takımın küme düşme adayı olmadı bariz olsa da bu şartlarda playoffa katılmak mucizeden öteye geçmiyor.
SAVUNMA ŞART - 21/01/2017
Trabzonspor Medical Park gösterdiği performans ile ligin en ilginç takımı bence. Kalburüstü takımlarla oynarken neredeyse bir Eurolig takımı performansı gösterirken, ligin alt sıralarında ki takımlarına karşı bir küme düşme adayına dönüşüyor.
ALTI KİŞİLİK TAKIM VE MAĞLUBİYET SERİSİ - 31/12/2016
İçinde bulunulan bir tehlikede oyuncular ve koçun takıma olan inancını kaybetmesi. Eğer takım toparlanmazsa, hedefsizlik ve bundan dolayı oluşan konsantrasyon kaybı çok vahim sonuçlar alınmasına neden olabilir.
OYUN KURUCU OLMAYINCA - 25/12/2016
Bu maçın teknik olarak analizi çok önemli değil. Üzerine konuşulması gereken en önemli konu koç Sergei Bazarevich yönetimi. Takımın eksikliklerine rağmen, rakiplerine karşı her maç bir duruş sergiliyor.
ANADOLU EFES'E HEDİYE - 18/12/2016
Gutierrezin yerine kadroya giren Malcom Lee maça en ufak bir katkı veremiyor. Trabzonspor M.P. dar olan rotasyonu bu hamle ile altı kişiye düşüyor. Bu durum oyunculara en ufak bir dinlenme şansı verilememesine neden oluyor.
 Devamı