• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Serhat Emirzeoğlu
s.emirzeoglu@gmail.com
OYUN KURUCU OLMAYINCA
25/12/2016

  e-posta: s.emirzeoglu@gmail.com         twitter: @catlakmuhendis 

  


OYUN KURUCU OLMAYINCA 


Trabzonspor M.P. Anadolu Efes karşısında ki hücum performansı ve enerjisi ile taraftarlarının bu sezonla alakalı ümitlerini arttırmıştı. Fenerbahçe maçı öncesinde tüm taraftarlar gibi benimde bazı konularda endişelerim vardı.

Birincisi ve en önemlisi koç dahil hiç kimsenin adını ezberleyeceği bir oyun kurucunun olmaması. Oynanan maçlar incelendiğinde Eurolig takımları ile baş edebilecek seviyede uzun rotasyonuna sahip Trabzonspor MP. Bu oyuncuları organize edemediğiniz zaman, alabileceğinz verimin çok altında kalıyorsunuz.

Takımın ikinci problemi amatörce yapılan top kayıpları. Özellikle Moody ve Wright topla ne kadar çok oynarlarsa o kadar çok top kaybediyorlar. Bazen maçın çok kritik anlarına gelen bu kayıplar ibrenin bir anda rakibe doğru dönmesine sebep oluyor. Ligin en çok top kaybeden takımı olarak yüksek hedefler koymak mümkün olmuyor tabi.

Son olarakta dar rotasyon önemli bir problem olarak göze çarpıyor. Maçlara ilk beşte başlayan oyuncuların istatistikleri incelendiğinde alınan neredeyse her zaman otuz dakikanın üzerinde. Tüm maçlar maksimum yedi oyuncu ile oynanıyor. Oyuna müdahale gerektiği zamanlarda taktiği değiştirebilecek, oyuna katkı sağlayabilecek bir oyuncunun benchte bulunmaması koçun elini güçsüz bırakıyor.

Fenerbahçe maçında gördük ki tüm bu zayıflıklar birleşerek mağlubiyeti getirdi.Trabzonspor MP maça çok etkili başladı aslında. Özellikle bu sezon ilk defa rakibini dış şutlarla tehdit etti. Ekstra motivasyon ile fark bir süre onaltı sayıya kadar çıksada rakibin ataklarına cevep verilemedi.

Bu maçın teknik olarak analizi çok önemli değil. Üzerine konuşulması gereken en önemli konu koç Sergei Bazarevich yönetimi. Takımın eksikliklerine rağmen, rakiplerine karşı her maç bir duruş sergiliyor. Bence bu durum önemli bir koç başarısı.

Bunun yanında maçın son periyodunda Moody'nin oyuna dahil edilmemesi de kendisine Bazarevich'ten bir mesaj olarak kaydedildi. Koç oyuncuya beklentileri karşılayamadığını açık bir şekilde anlatmış oldu.

Sonuç olarak Trabzonspor MP iyi bir koça ve önemli uzunlara sahip bir takım konumunda. Spikerlerin maçın başından sonuna kadar dediği ve bizimde köşemizde sürekli tekrarladığımız gibi bir oyun kurucu ve rotasyonun genişlemesi ile takım çok farklı bir kimliğe bürünebilir.

Şu andan sonraen önemli sorumluluk yönetimde. Acil bir şekilde fiba trafından verilen transfer yasağı kaldırılmalı. Yapılacak takviye-ler ile koç ve takıma birşeyler başarabilme şansı verilmelidir.  1039 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL TAKIMI İLE DERDİNİZ NEDİR? - 26/07/2018
Biz berbat geçen bu sezonu sindiremeden ve gelecek sezonu düşünmeye başlamadan çok daha gereksiz durumlar ortaya çıktı. Futbol takımı yönetimi ile yaşanan çatışma zihinleri allak bullak etti.
ORKESTRA BURADA ŞEF NEREDE? - 05/03/2017
Bakıldığında iyi sanatçılardan kurulu bir orkestra görüntüsünde olan takım, kendisini yönetecek şefi bulamayınca sonuç kaçınılmazdı. Oyun kurucu eksikliğini iliklerimize kadar hissettiğimiz bir maç izledik.
PROTOKOLE SIĞMAYAN BAŞKAN - 27/02/2017
Abiş Hopikoğlu, protokol tribünündeki rahat koltuklara sığamayacak kadar büyük bir Trabzonspor Medicalpark taraftarıdır. Bir kulüp başkanı olarak mutlaka hataları olmuştur. Her zaman büyük başarılar elde edememiş olabilir ama Trabzonlu olmadığı için
ZAMAN TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKMA ZAMANI - 11/02/2017
Trabzonspor Medical Park oyuncularıyla bugün izleyenlere çok net bir mesaj verdi. “Biz ne olursa olsun sezonun son maçının son saniyesine kadar mücadele edeceğiz”
KAYBOLAN HEDEFLER - 04/02/2017
Görünen o ki takviye yapılmadığı taktirde performansta iyileşme olması mümkün gözükmüyor. Takımın küme düşme adayı olmadı bariz olsa da bu şartlarda playoffa katılmak mucizeden öteye geçmiyor.
SAVUNMA ŞART - 21/01/2017
Trabzonspor Medical Park gösterdiği performans ile ligin en ilginç takımı bence. Kalburüstü takımlarla oynarken neredeyse bir Eurolig takımı performansı gösterirken, ligin alt sıralarında ki takımlarına karşı bir küme düşme adayına dönüşüyor.
KEYİFSİZ GALİBİYET - 07/01/2017
Bir basketbol takımı hayal edelim. Son beş lig maçında sadece bir galibiyet almışsınız. Son üç maçta rakiplerinize mağlup olmuşsunuz. Zaten lige de uzun bir mağlubiyet serisi ile başlamışsınız.
ALTI KİŞİLİK TAKIM VE MAĞLUBİYET SERİSİ - 31/12/2016
İçinde bulunulan bir tehlikede oyuncular ve koçun takıma olan inancını kaybetmesi. Eğer takım toparlanmazsa, hedefsizlik ve bundan dolayı oluşan konsantrasyon kaybı çok vahim sonuçlar alınmasına neden olabilir.
ANADOLU EFES'E HEDİYE - 18/12/2016
Gutierrezin yerine kadroya giren Malcom Lee maça en ufak bir katkı veremiyor. Trabzonspor M.P. dar olan rotasyonu bu hamle ile altı kişiye düşüyor. Bu durum oyunculara en ufak bir dinlenme şansı verilememesine neden oluyor.
 Devamı