• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Serhat Emirzeoğlu
s.emirzeoglu@gmail.com
PROTOKOLE SIĞMAYAN BAŞKAN
27/02/2017

  e-posta: s.emirzeoglu@gmail.com         twitter:  

  


PROTOKOLE SIĞMAYAN BAŞKAN

2005 yılı eylül ayında ayrıldım Trabzon’dan. Neredeyse on iki yıldır gurbetçiyim anlayacağınız. Bu yıllar içerisinde iki farklı şehirde yaşayıp onlarca insanla tanıştım.

Gurbetçilik nedir belki hiç yaşamayan vardır biraz tarif edeyim. Plakasında “61” yazan bir araç görünce peşinden gidersiniz. Üzerinde Trabzonspor forması giyen birini görürseniz, ailenizden birini görmüş gibi belki de daha fazla sevinirsiniz. Hatta hiç tanımadığım insanlara gidip hemşerim Trabzon’un neresinden dersiniz hiç çekinmeden.

Bir gün İzmir’de bordo mavi formayı görünce içim kıpır kıpır oldu benimde. Bir şarkı sözü gibi usulca arkadaşın yanına yaklaşıp merhaba dedim ve ekledim “Trabzon’un neresinden hemşerim”. Hiç beklemediğim bir cevap ile ciddi bir hayal kırıklığı yaşadım o gün.

“Ben Uşaklıyım arkadaşım Trabzonlu değilim”

Bir Uşaklı nasıl Trabzonspor’u desteklerdi ki. O güne kadar Trabzonspor sadece bize, Trabzonlulara ait sanardım ama demek ki değilmiş. Yıllar içinde zihnime yerleşen bu tabu gittikçe yıkıldı. Artvin, Samsun, Zonguldak, Rize, Bayburt Gümüşhane, Uşak, Hatay, Diyarbakır, Şanlıurfa, İzmir ve Gaziantep aklımda kalanların memleketleri. Unuttuğum arkadaşlarım varsa affederler umarım.

Sonrasında anladım ki Trabzonspor artık Trabzon’dan çıkmış ve ülkeye mal olmuş bir değerdir. Trabzonspor Karadeniz’in doğusundan doğan ve Anadolu’yu aydınlatan bir güneştir.  

Şimdi birileri çıkmış Trabzonspor Medicalpark başkanının adını anarken başına Erzurumlu diye ekliyor. Ben böyle bir durum karşısında sesimi çıkarmazsam, Trabzonspor için fedakârlık etmiş Trabzon’da doğmayan o arkadaşlarıma ihanet etmiş olurum.

Ben kendisini şahsen tanımam ama birkaç kez görme şansım oldu Erzurumlu Abiş Hopikoğlunu. Geçen sene Gaziantep deplasmanında çok zor bir maç oynamıştı Trabzonspor. Çekişmeli geçen maçın son saniyelerinde bulunduğumuz deplasman tribününe doğru gelen biri vardı ve bu gelen kişi Abiş beyden başkası değildi.

Bir spor kulübünün başkanı tribüne neden gelirdi ki?

Orada olup takımı desteklediğimiz için teşekkür etmek ve bizimle beraber destek olmak için. Ben bu gördüğüm sahneyi hiç unutmadım. Abiş Hopikoğlu, protokol tribünündeki rahat koltuklara sığamayacak kadar büyük bir Trabzonspor Medicalpark taraftarıdır. Bir kulüp başkanı olarak mutlaka hataları olmuştur. Her zaman büyük başarılar elde edememiş olabilir ama Trabzonlu olmadığı için ötekileştirilmeyi bir an bile hak etmemiştir.

Ha diyeceksiniz ki Daçka maçı vardı ona ne diyeceksin. En önemli iki oyuncusundan mahrum Trabzonspor Medicalpark, rakibine parkeyi dar etti diyeceğim. Kimsenin neden kaybettin diyemeyeceği bir maçta mücadeleyi bir an bile bırakmayarak sürprizin eşiğinden dönüldü. Bu şekilde bir maç oynamak oyuncuları, antrenörü ve yönetimi ateşlemek için çok önemli.  

Maç için söylenecek en önemli konulardan biride benchten neden katkı gelmediğini bize göstermesi oldu. Dusan Cantekin ve Malcolm Lee dışında hiçbir oyuncu varlık gösteremedi. Dusan bu maçın ardından daha fazla süre alır mı bunu da merak etmiyor değilim…

 1043 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL TAKIMI İLE DERDİNİZ NEDİR? - 26/07/2018
Biz berbat geçen bu sezonu sindiremeden ve gelecek sezonu düşünmeye başlamadan çok daha gereksiz durumlar ortaya çıktı. Futbol takımı yönetimi ile yaşanan çatışma zihinleri allak bullak etti.
ORKESTRA BURADA ŞEF NEREDE? - 05/03/2017
Bakıldığında iyi sanatçılardan kurulu bir orkestra görüntüsünde olan takım, kendisini yönetecek şefi bulamayınca sonuç kaçınılmazdı. Oyun kurucu eksikliğini iliklerimize kadar hissettiğimiz bir maç izledik.
ZAMAN TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKMA ZAMANI - 11/02/2017
Trabzonspor Medical Park oyuncularıyla bugün izleyenlere çok net bir mesaj verdi. “Biz ne olursa olsun sezonun son maçının son saniyesine kadar mücadele edeceğiz”
KAYBOLAN HEDEFLER - 04/02/2017
Görünen o ki takviye yapılmadığı taktirde performansta iyileşme olması mümkün gözükmüyor. Takımın küme düşme adayı olmadı bariz olsa da bu şartlarda playoffa katılmak mucizeden öteye geçmiyor.
SAVUNMA ŞART - 21/01/2017
Trabzonspor Medical Park gösterdiği performans ile ligin en ilginç takımı bence. Kalburüstü takımlarla oynarken neredeyse bir Eurolig takımı performansı gösterirken, ligin alt sıralarında ki takımlarına karşı bir küme düşme adayına dönüşüyor.
KEYİFSİZ GALİBİYET - 07/01/2017
Bir basketbol takımı hayal edelim. Son beş lig maçında sadece bir galibiyet almışsınız. Son üç maçta rakiplerinize mağlup olmuşsunuz. Zaten lige de uzun bir mağlubiyet serisi ile başlamışsınız.
ALTI KİŞİLİK TAKIM VE MAĞLUBİYET SERİSİ - 31/12/2016
İçinde bulunulan bir tehlikede oyuncular ve koçun takıma olan inancını kaybetmesi. Eğer takım toparlanmazsa, hedefsizlik ve bundan dolayı oluşan konsantrasyon kaybı çok vahim sonuçlar alınmasına neden olabilir.
OYUN KURUCU OLMAYINCA - 25/12/2016
Bu maçın teknik olarak analizi çok önemli değil. Üzerine konuşulması gereken en önemli konu koç Sergei Bazarevich yönetimi. Takımın eksikliklerine rağmen, rakiplerine karşı her maç bir duruş sergiliyor.
ANADOLU EFES'E HEDİYE - 18/12/2016
Gutierrezin yerine kadroya giren Malcom Lee maça en ufak bir katkı veremiyor. Trabzonspor M.P. dar olan rotasyonu bu hamle ile altı kişiye düşüyor. Bu durum oyunculara en ufak bir dinlenme şansı verilememesine neden oluyor.
 Devamı