• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Serhat Emirzeoğlu
s.emirzeoglu@gmail.com
ÜÇ MAÇLIK SERİ VE İYİ OYUN ÖZLEMİ
26/11/2016


  e-posta: s.emirzeoglu@gmail.com         twitter: @catlakmuhendis 

  


ÜÇ MAÇLIK SERİ VE İYİ OYUN ÖZLEMİ

          Trabzonspor M.P.-Tofaş karşılaşması Trabzonda yaşayan tüm basketbol severler tarafından merakla beklenen bir karşılaşmaydı. Sıkıntılı hazırlık döneminin ardından alınan beş mağlubiyet takımın sırtında ciddi bir yük olarak duruyordu. Taraftarların tesellisi son Galatasaray Odeabank karşılaşmasında ortaya konan pozitif basketboldu. Bu oyun meyvesini İstanbul BBSK karşılaşmasında verdi. Önemli oyuncuları eksik rakibi karşısında galip gelen Trabzonspor M.P. bu sezon ki ilk galibiyetini elde etmiş oldu ve bu maç ile başlayan seri Best Balıkesir ve bu hafta ki Tofaş karşılaşmaları ile üç maça çıkmış oldu.

Üst üste üç karşılaşma kazanılmasına rağmen oynanan oyunun bu seriye yakışmadığı da bir gerçek. Bundan dolayı Trabzonspor M.P. - Tofaş mücadelesine bir galibiyet serisinin üçüncü maçı değilde yeteri kadar iyi oynanmadan kazanılan üst üste ikinci maç gözüyle bakmak şu an için daha sağlıklı olacaktır.

Tofaş karşısında galibiyeti getiren en önemli etmen Hardy ve Green performansları. İki oyuncu toplamda attıkları elli sayı ile toplam sayının yarısını potaya gönderdiler. Erol Can Çinko dış atış performansı ile destek verince Trabzonspor M.P. hücumda rahat bir görüntü çizdi.

Yüksek yüzde ile oynanmasına, rakipten daha fazla ribaund alınmasına ve asist yapılmasına rağmen sürekli önde götürdüğü br maçı Trabzonspor M.P. neden kopartamadı. Her maçta olduğu gibi dar rotasyon en büyük problem. Oyuncu değişikliklerinden sonra kısa süreli performans düşüşleri yaşandı. Takımın oyundan düştüğü dakikalarda Tofaş farkı kapattı hatta bir kez öne bile geçti.

Ribaund istatistiği takımı geri çeken bir diğer faktör. Kısa oyuncularında katkısıya ribaund almakta hiç sıkıntı yaşamıyor Trabzonspor M.P. Toplam ribaund sayısında sıkıntı yaşanmasada hücum-savunma ribaundu oranının dengesiz oluşu takımın işini çok zorlaştırıyor. Geçen hafta savunmada ribaund alamayan takım bu hafta yeteri kadar hücum ribaundu alamayarak rakibe farkı kapatma şansı tanıyor.

Dikkat çeken diğer konu oyun kurucu tercihi. Koç maça Moody tercihi ile başlamasına rağmen Gutierrez daha uzun süre aldı. Moody kazanılan toplarda sahayı çok hızlı katediyor. Potaya çok rahat gidebiliyor ve sahadaki uzunlarla ribaund mücadelesine girebilecek kadar iyi zıplıyor. Bu olumlu özelliklere rağmen top kaptırma ihtimali çok yüksek ve takım oyununa katkısı çok düşük. Gutierrez arkasında gözü varmışcasına pas dağıtıyor. Oyunu kurmak için daha ideal bir oyun kurucu gibi gözüküyor. İyi pas dağıtmasına rağmen Gutierrez skor üretirken o kadar başarılı gözükmüyor. Topu elinden çıkartırken özgüvensiz oluşu kendini belli ediyor. Bu noktada oyuncu özelliklerinden ziyade koçun takıma nasıl bir oyun oynatacağı ve oyun kuruculardan ne bekleyeceği ön plana çıkıyor.

Tofaş karşılaşması skor olarak pek benzemesede genel senaryo olarak Best Balıkesir maçını andırıyor. Trabzonspor M.P. oyunu kopartma fırsatını kullanamıyor. Takım oyun içerisinde ciddi düşüşler yaşiyor. Katkı sağlayan oyuncu sayısının yedi kişinin üzerine çıkamaması hala bir problem olarak karşımıza çıkıyor.

Trabzonspor yetenekli bir kadroya sahip. Perfomansta yaşanan iniş çıkışlar belli bir seviyeye gelip rotasyon genişlediği taktirde playoff oynamak Trabzonspor M.P. için hayal değil.

***

Maç öncesinde Trabzonspor ve Tofaş kulüpleri arasında yaşanan ince tavırlar içerisinde bir basketbol ruhu barındırıyor. Tofaş kulünün hasta kardeşimiz Kemal Onur'a verdiğ morale ve Renk Otizm derneğine verdiği destek için Trabzonspor M.P. kulübüne teşekkür ederim.  1447 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL TAKIMI İLE DERDİNİZ NEDİR? - 26/07/2018
Biz berbat geçen bu sezonu sindiremeden ve gelecek sezonu düşünmeye başlamadan çok daha gereksiz durumlar ortaya çıktı. Futbol takımı yönetimi ile yaşanan çatışma zihinleri allak bullak etti.
ORKESTRA BURADA ŞEF NEREDE? - 05/03/2017
Bakıldığında iyi sanatçılardan kurulu bir orkestra görüntüsünde olan takım, kendisini yönetecek şefi bulamayınca sonuç kaçınılmazdı. Oyun kurucu eksikliğini iliklerimize kadar hissettiğimiz bir maç izledik.
PROTOKOLE SIĞMAYAN BAŞKAN - 27/02/2017
Abiş Hopikoğlu, protokol tribünündeki rahat koltuklara sığamayacak kadar büyük bir Trabzonspor Medicalpark taraftarıdır. Bir kulüp başkanı olarak mutlaka hataları olmuştur. Her zaman büyük başarılar elde edememiş olabilir ama Trabzonlu olmadığı için
ZAMAN TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKMA ZAMANI - 11/02/2017
Trabzonspor Medical Park oyuncularıyla bugün izleyenlere çok net bir mesaj verdi. “Biz ne olursa olsun sezonun son maçının son saniyesine kadar mücadele edeceğiz”
KAYBOLAN HEDEFLER - 04/02/2017
Görünen o ki takviye yapılmadığı taktirde performansta iyileşme olması mümkün gözükmüyor. Takımın küme düşme adayı olmadı bariz olsa da bu şartlarda playoffa katılmak mucizeden öteye geçmiyor.
SAVUNMA ŞART - 21/01/2017
Trabzonspor Medical Park gösterdiği performans ile ligin en ilginç takımı bence. Kalburüstü takımlarla oynarken neredeyse bir Eurolig takımı performansı gösterirken, ligin alt sıralarında ki takımlarına karşı bir küme düşme adayına dönüşüyor.
KEYİFSİZ GALİBİYET - 07/01/2017
Bir basketbol takımı hayal edelim. Son beş lig maçında sadece bir galibiyet almışsınız. Son üç maçta rakiplerinize mağlup olmuşsunuz. Zaten lige de uzun bir mağlubiyet serisi ile başlamışsınız.
ALTI KİŞİLİK TAKIM VE MAĞLUBİYET SERİSİ - 31/12/2016
İçinde bulunulan bir tehlikede oyuncular ve koçun takıma olan inancını kaybetmesi. Eğer takım toparlanmazsa, hedefsizlik ve bundan dolayı oluşan konsantrasyon kaybı çok vahim sonuçlar alınmasına neden olabilir.
OYUN KURUCU OLMAYINCA - 25/12/2016
Bu maçın teknik olarak analizi çok önemli değil. Üzerine konuşulması gereken en önemli konu koç Sergei Bazarevich yönetimi. Takımın eksikliklerine rağmen, rakiplerine karşı her maç bir duruş sergiliyor.
 Devamı