• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Serhat Emirzeoğlu
s.emirzeoglu@gmail.com
SAVUNMA ŞART
21/01/2017

  e-posta: s.emirzeoglu@gmail.com         twitter: @catlakmuhendis 

  


SAVUNMA ŞART


Trabzonspor Medical Park gösterdiği performans ile ligin en ilginç takımı bence. Kalburüstü takımlarla oynarken neredeyse bir Eurolig takımı performansı gösterirken, ligin alt sıralarında ki takımlarına karşı bir küme düşme adayına dönüşüyor.

Bu durumun nasıl oluştuğu üzerine biraz kafa yorunca cevap kendiliğinden ortaya çıkıyor aslında. Bir Trabzonspor MP maçını kimin sayı bulduğunu görmeden izleyen herkes kazanan ekibin bordo mavi forma giyenler olduğunu düşünecektir.

Sahanın tamamında koşan ve sürekli ekstra motivasyonla mücadele eden bir takım görüntüsü her maçta ortaya çıkıyor. Özellikle savunmada her topa elini sokmaya ve her oyuncuyu kovalamaya çalışıyorlar maç boyunca. Bu mücadeleye rağmen en zayıf yerin savunma olduğu gerçeğinin önüne geçemiyorlar.

Yüksek yüzdeyle oynayan ve dış şutla etkili olabilen takımlar karşısında her seferinde ciddi sıkıntılar yaşanması bu savunma zaafından kaynaklanıyor. Karşılaşılan takımların neredeyse tamamı kendi sezon ortalamalarından daha yüksek sayıya ulaşabiliyorlar.

Bunun yanında Trabzonspor’un hücum gücü artık ligdeki herkes tarafından biliniyor. Özellikle haraketli ve çok yönlü uzunları ile hem pota altında hem de orta mesafede etkili bir görüntü veriyor. Etkili oyuncularına rağmen alternatif hücum planları üretecek bir rotasyona sahip olunamaması çok ciddi bir dezavantaj. Özellikle katı alan savunmaları karşısında sayı bulmakta ciddi zorluklar çekilebiliyor.

Murat Bey Uşak Sportif karşılaşması da Trabzonspor için tipik bir karşılaşmadan öteye geçemiyor. Normal süre içerisinde bulunan 90 sayı ciddi bir hücum performansını gösterirken, potada görülen sayınında aynı olması ile maç uzatmaya gidiyor ve maç ilk uzatmada kaybediliyor. Zaten bu dar rotasyonda uzatmaya giden bir maçı kazanmak oldukça zor.

Takımın en önemli probleminin dar rotasyon olduğu herkes tarafından bilinse de bu durum kolay değişecek gibi gözükmüyor. Oyunu bu oyuncular ile en yüksek seviyeye yükseltmek yapılabilecek tek şey.

Çözülmesi gereken iki problem var. İlki ve en önemlisi savunma düzeninin oturması. Bu savunma ile zayıf takımlar karşısında bile zorlanmak takıma hedef koyulmasına engel oluyor.

İkinci konu ise alternatif hücum olanlarının oluşturulması. Green-Wright-Kadji üçlüsüne alternatif üretmek takımın performansını üst seviyeye çıkartacaktır. Bu arada Gutierrez’in son haftalarda yükselen performansını da göz ardı etmemek gerekiyor.

Özetle savunma önemli bir problem ve koç Bazarevich’in masasında çözülmesi gereken büyük bir problem olarak bekliyor.  

 1264 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

BASKETBOL TAKIMI İLE DERDİNİZ NEDİR? - 26/07/2018
Biz berbat geçen bu sezonu sindiremeden ve gelecek sezonu düşünmeye başlamadan çok daha gereksiz durumlar ortaya çıktı. Futbol takımı yönetimi ile yaşanan çatışma zihinleri allak bullak etti.
ORKESTRA BURADA ŞEF NEREDE? - 05/03/2017
Bakıldığında iyi sanatçılardan kurulu bir orkestra görüntüsünde olan takım, kendisini yönetecek şefi bulamayınca sonuç kaçınılmazdı. Oyun kurucu eksikliğini iliklerimize kadar hissettiğimiz bir maç izledik.
PROTOKOLE SIĞMAYAN BAŞKAN - 27/02/2017
Abiş Hopikoğlu, protokol tribünündeki rahat koltuklara sığamayacak kadar büyük bir Trabzonspor Medicalpark taraftarıdır. Bir kulüp başkanı olarak mutlaka hataları olmuştur. Her zaman büyük başarılar elde edememiş olabilir ama Trabzonlu olmadığı için
ZAMAN TAŞIN ALTINA ELİNİ SOKMA ZAMANI - 11/02/2017
Trabzonspor Medical Park oyuncularıyla bugün izleyenlere çok net bir mesaj verdi. “Biz ne olursa olsun sezonun son maçının son saniyesine kadar mücadele edeceğiz”
KAYBOLAN HEDEFLER - 04/02/2017
Görünen o ki takviye yapılmadığı taktirde performansta iyileşme olması mümkün gözükmüyor. Takımın küme düşme adayı olmadı bariz olsa da bu şartlarda playoffa katılmak mucizeden öteye geçmiyor.
KEYİFSİZ GALİBİYET - 07/01/2017
Bir basketbol takımı hayal edelim. Son beş lig maçında sadece bir galibiyet almışsınız. Son üç maçta rakiplerinize mağlup olmuşsunuz. Zaten lige de uzun bir mağlubiyet serisi ile başlamışsınız.
ALTI KİŞİLİK TAKIM VE MAĞLUBİYET SERİSİ - 31/12/2016
İçinde bulunulan bir tehlikede oyuncular ve koçun takıma olan inancını kaybetmesi. Eğer takım toparlanmazsa, hedefsizlik ve bundan dolayı oluşan konsantrasyon kaybı çok vahim sonuçlar alınmasına neden olabilir.
OYUN KURUCU OLMAYINCA - 25/12/2016
Bu maçın teknik olarak analizi çok önemli değil. Üzerine konuşulması gereken en önemli konu koç Sergei Bazarevich yönetimi. Takımın eksikliklerine rağmen, rakiplerine karşı her maç bir duruş sergiliyor.
ANADOLU EFES'E HEDİYE - 18/12/2016
Gutierrezin yerine kadroya giren Malcom Lee maça en ufak bir katkı veremiyor. Trabzonspor M.P. dar olan rotasyonu bu hamle ile altı kişiye düşüyor. Bu durum oyunculara en ufak bir dinlenme şansı verilememesine neden oluyor.
 Devamı