• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Gürbüz Gürbüzoğulları
ggurbuzogullari@gmail.com
YÜKLENME SIKLIĞI
12/05/2011

Gürbüz GÜRBÜZOĞULLARI ( Trabzonspor Basketbol A Takımı Kondisyoneri) kimdir gurbuzogullari@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

EDİTÖR NOTU : Gürbüz GÜRBÜZOĞULLARI, kendi dalı olan "kondisyonerlik" ile ilgili bilgi ve birikimini, basketbol ve diğer amatör branşların istifade edebileceği şekilde bizlerle paylaşacaktır.Sormak istediğiniz kendi dalıyla ilgili her türlü bilgiyi yukarıdaki e-posta adresi vasıtasıyla sorabilirsiniz.


YÜKLENME SIKLIĞI


          Yüklenme sıklığı; bir antrenmandaki yüklenme ve dinlenme safhaları arasındaki, zamansal ilişkidir. Yüklenme sıklığı yoluyla, yüklenme ve dinlenme bir antrenmanda birbiri üstüne örülür. Doğru ve bilinçli düzenlenmiş bir yüklenme sıklığı; yüklenmenin etkisini emniyete alır ve sporcunun, çalışmalarında zamansal bir bitkinliğe sürüklenmesini önler.
          Dayanıklılık antrenmanlarında aralıksız yüklenmeler ( devamlı yüklenme yöntemi ) uzun süreli dayanıklılığın gelişimini sağlar. Dayanıklılık daha yüksek yoğunlukta ve interval ( aralı ) yöntemle geliştirilirse yüklenme sıklığının 1: 0,5 – 1:1olması uygundur ( 1 dk. dinlenme gibi ). Yani bir yüklenme başlarken nabız sayısının 120 -  140’dan fazla olmaması gerekir. ( yani 1 dk. yüklenme 30 sn. dinlenme veya 2 dk. yüklenme 2 dk. dinlenme gibi )
 Süratte devamlılık çalışmalarında uzun dinlenme aralığı gereklidir. Yüklenme sıklığı 1: 3 veya 1: 6 oranında olmalıdır.
          Yüksek veya çok yüksek yüklenmelerle uygulanan kuvvet ve sürat çalışmalarında, her yüklenme veya kısa yüklenme serileri arasında 2 – 5 dk.’lık dinlenme vermek yerinde olur.
          Bir antrenmanda yüklenme; interval ( aralı ) karakterle uygulanıyorsa şu ilkelere dikkat edilmelidir.
       • Yüklenme ve dinlenme arasındaki ilişki doğru ise en uygun antrenman etkisine ulaşılabilir.
       • Bir antrenmanda yüklemeler arasındaki ara; kural olarak ne kadar uzunsa; yüklenme şiddeti o kadar yüksek ve yüklenme süresi de o kadar uzundur.
       • Çalışmalarda güç yeteneği yükseldiği oranda dinlenme zamanı da kısalır.4553 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Psikofizik Parametreler - 26/08/2017
Psikofizik Parametreler
Hormon Tespitleri - 08/08/2017
Hormon Tespitleri
Teknik – Taktik Spor Dalları - 02/08/2017
Teknik – Taktik Spor Dalları/Oyun Türü Spor Dalları
KAN LAKTATININ BELİRLENMESİ - 08/01/2016
Çeşitli Spor Dallarında Kan Laktat Düzeyinin Önemi ve Kan Laktatının Belirlenmesi İle Performans Kontrolü İmkanları
SPOR – MOTOR TESTLERİ - 22/11/2015
Bireysel spor – motor yetenek ve beceri düzeyinin görgül olarak sınırlandırılabilir bir veya bir çok özelliğinin araştırılmasını amaçlayan ve standart koşullar altında uygulanabilen rutin bir yöntemdir.
Mekan Ölçüleri İle İlgili Enformasyonlar - 06/11/2015
Örneğin, eskrimde isabet derecesini belirlemek amacıyla, hedef tahtası taşıyan bir kukla hazırlanmış veya rakibin göğsünde bir hedef tahtası tespit edilmiştir.
PERFORMANS TEŞHİSİ - 12/10/2015
Spor antrenmanında üç değişik enformasyon sistemi vardır. Her üç yöntem de, antrenman kapsamlarının gözden geçirilerek kontrol edildiği ve değerlendirildiği bir antrenman düzenlemesine hizmet eder.
ENERJİ HAZIRLAMA MEKANİZMASI - 29/09/2015
Organizmanın yaşayabilmesi, sürekli olarak enerji ile beslenmesine bağlıdır.
ANTRENMAN, YORULMA VE YENİLENME - 26/03/2014
Antrenman, yorulma ve rejenerasyon bütünlüğüne değinilmeden önce, farklı terimleri anlamları itibarıyla birbirinden açık olarak ayırabilmek için, bir kavram açıklaması yapılmalıdır.
 Devamı