• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Gürbüz Gürbüzoğulları
ggurbuzogullari@gmail.com
ISINMANIN ŞARTLARI
03/12/2010

Gürbüz GÜRBÜZOĞULLARI ( Trabzonspor Basketbol A Takımı Kondisyoneri) kimdir  gurbuzogullari@trabzonbasket.com       ( Yazarın Önceki Yazıları )

EDİTÖR NOTU : Gürbüz GÜRBÜZOĞULLARI, kendi dalı olan "kondisyonerlik" ile ilgili bilgi ve birikimini, basketbol ve diğer amatör branşların istifade edebileceği şekilde  bizlerle paylaşacaktır.Sormak istediğiniz kendi dalıyla ilgili her türlü bilgiyi yukarıdaki e-posta adresi vasıtasıyla sorabilirsiniz.


ISINMANIN ŞARTLARI

Isınma birçok iç ve dış şartlara bağlıdır. Isınma çalışmaları ile ilgili bu bilgiler aşağıya çıkarılmıştır.

1 . Isınma ve Antrenman Durumu

Isınma çalışmalarında sporcunun antrenman durumuna göre yüklenme kapsamı ve yoğunluğu ayarlanmalıdır. Örneğin ; yoğun bir ısınma çalışması antrenmansız sporcularda yorgunluk yaratabilir. Bu da antrenmansız sporcunun sportif verimliliğini olumsuz yönde etkiler.

2 . Isınma ve Sporcunun Yaşı

Isınma, sporcuların yaşına göre düzenlenmelidir. Yaşlı sporcularda ısınma çalışmaları yavaş ve basamaklamalı olarak uygulanır ve daha uzun süreye gereksinme duyulur. Genç sporcularla yaşlı sporcular arasındaki ısınma süresi 10 ile 60 dakika arasında değişir.

3 . Isınma ve Psikolojik Uyum

Psikolojik olarak yada zihinsel olarak önündeki müsabakaya uyum sağlama ve motivasyon ısınmanın etkisini artırır. Isınmaya psikolojik olarak
hazırlanma uyum sürecini ve konsantrasyonu artırır.
4 . Isınma ve Günün Saatleri

Genel anlamda ısınma gün boyu devam eder. Günün ilk saatlerindeki ısınma çalışmaları daha uzun olur. En uygun ısınma saati 15 . 00 olarak bulunmuştur. Bu saatlerde vücut ısısı ve kan dolaşımı en üst düzeye ulaşır.

5 . Isınma ve Spor Dalı

ısınma spor dalının özelliklerini içerecek şekilde düzenlenmelidir. Her takımın yada sporcunun alışagelmiş ve önceden düzenlemiş olduğu ısınma programı uygulanmalıdır. Normal olarak bir ısınma maç öncesi 25 – 30 dakikadır. Bunun 1 / 3’ ü genel, 2 / 3’ ü özel ısınma olmalıdır.

6 . Isınma ve İklim Şartları

Sıcak havalarda daha az, soğuk havalarda daha uzun  ısınma süresi gereklidir.

7 . Isınma ve Bireysel Farklılıklar

Isınmada sporcuların bireysel özellikleri dikkate alınmalıdır. Bazı sporcular daha kısa, bazıları ise daha uzun sürede ısınırlar.

8 . Isınma ve Motorik Uyum

Isınma ile optimal reaksiyon yeteneğine ve koordinasyon yeteneğine ulaşılmaya çalışılmalıdır.

Özetle ; ısınma çalışmaları genel ve özel alıştırmalar yoluyla, birçok iç ve dış etkenlerin ışığı altında organizmayı önündeki yoğun yüklenmelere hazırlar. Bu hazırlık fizyolojik, motorik ve psikolojik uyum açısından olur ve sporcuyu olası sakatlıklardan korumayı amaçlar.3465 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Psikofizik Parametreler - 26/08/2017
Psikofizik Parametreler
Hormon Tespitleri - 08/08/2017
Hormon Tespitleri
Teknik – Taktik Spor Dalları - 02/08/2017
Teknik – Taktik Spor Dalları/Oyun Türü Spor Dalları
KAN LAKTATININ BELİRLENMESİ - 08/01/2016
Çeşitli Spor Dallarında Kan Laktat Düzeyinin Önemi ve Kan Laktatının Belirlenmesi İle Performans Kontrolü İmkanları
SPOR – MOTOR TESTLERİ - 22/11/2015
Bireysel spor – motor yetenek ve beceri düzeyinin görgül olarak sınırlandırılabilir bir veya bir çok özelliğinin araştırılmasını amaçlayan ve standart koşullar altında uygulanabilen rutin bir yöntemdir.
Mekan Ölçüleri İle İlgili Enformasyonlar - 06/11/2015
Örneğin, eskrimde isabet derecesini belirlemek amacıyla, hedef tahtası taşıyan bir kukla hazırlanmış veya rakibin göğsünde bir hedef tahtası tespit edilmiştir.
PERFORMANS TEŞHİSİ - 12/10/2015
Spor antrenmanında üç değişik enformasyon sistemi vardır. Her üç yöntem de, antrenman kapsamlarının gözden geçirilerek kontrol edildiği ve değerlendirildiği bir antrenman düzenlemesine hizmet eder.
ENERJİ HAZIRLAMA MEKANİZMASI - 29/09/2015
Organizmanın yaşayabilmesi, sürekli olarak enerji ile beslenmesine bağlıdır.
ANTRENMAN, YORULMA VE YENİLENME - 26/03/2014
Antrenman, yorulma ve rejenerasyon bütünlüğüne değinilmeden önce, farklı terimleri anlamları itibarıyla birbirinden açık olarak ayırabilmek için, bir kavram açıklaması yapılmalıdır.
 Devamı