• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Gürbüz Gürbüzoğulları
ggurbuzogullari@gmail.com
Yıl Boyunca Yüklenme
03/07/2011

Gürbüz GÜRBÜZOĞULLARI ( Trabzonspor Basketbol A Takımı Kondisyoneri) kimdir gurbuzogullari@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

EDİTÖR NOTU : Gürbüz GÜRBÜZOĞULLARI, kendi dalı olan "kondisyonerlik" ile ilgili bilgi ve birikimini, basketbol ve diğer amatör branşların istifade edebileceği şekilde bizlerle paylaşacaktır.Sormak istediğiniz kendi dalıyla ilgili her türlü bilgiyi yukarıdaki e-posta adresi vasıtasıyla sorabilirsiniz.


Yıl Boyunca Yüklenme

          Güç gelişiminin temposu, aralıksız olarak uygulanan yıllık ve uzun süreli yüklenmelerle sürdürülebilir.
          Takım oyunlarında antrenman dozu değişken olmak kaydıyla yıl boyunca sürer. Uzun zaman antrenman yapmayan takımlar, daha önce eriştikleri güçlerinin düşeceğini hesap etmelidirler. Bu durum teknik, taktik, kondisyon içinde geçerlidir. Bu sebeple takımlar yıl boyunca çalışmalı ve uzun aralıklardan kaçınmalıdır. Eğer yüklenmeler büyük ölçüde düşürülür veya kaldırılırsa organizmanın antrenman koşullarına sağlamış olduğu uyum geriye dönüşür. Bu geriye dönüşüm, tüm psikolojik ve fiziki güç yeteneklerini etkisi altında bulundurur. Uzun antrenman aralıkları güç gelişimini önler ve gelişim temposunu yavaşlatır. Bu nedenle özellikle antrenman yüklemesi olmayan bir sezon arası düşünülmemelidir. Antrenör, yıllık plan yaparken zorunlu aralıkları göz önüne almalıdır.

          Sınırsal Yüklenme

          Yeni uyumlar sağlanması gereken her antrenman yüklenmesi büyük bir yorgunluk meydana getirir. Fakat bu yüklenme sporcuyu hiçbir zaman total ( tüm ) bitkinliğe itmemelidir.
          Sporcunun gücünü tam geliştirebilmemiz için yapılan yüklenme proğramı ile zaman zaman ve birçok kereler sınırsal yüklenmeye erişilmelidir. Uygulanan yüklenmelere güç yeteneğinin sınırına çok az erişilirse güç gelişiminde durgunluk belirir ve ilerlemede çok az olur.
Öyle ise antrenmanlarda zaman zaman sınır yüklenmeye erişilmeli, ancak fazlası yapılırsa sürantrenman durumu belirir ve bu durumda güç yeteneğini düşürür.
          Sınırsal yüklenmeler sporcuda mücadele gücünü eğitir. Müsabakalarda başlayan yorgunluk altında tüm fiziki ve psikolojik güçleri kullanmayı sağlar.
          Bu nedenle antrenman ve turnuvalarda sporcuları tam bitkinliğe iten maksimal yüklenmelere zaman zaman erişilmede yarar vardır. Bu duruma aylık antrenman proğramında 2 – 3 kere erişilebilir.
          Her sınırsal yüklenme sonrası da yeterli dinlenme aralığı verilmelidir. Bu konuda sporcular, bilinçli bir eğitimden geçirilmeli ve sınırsal yüklenmenin neden yapıldığı açıklanmalıdır.3516 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Psikofizik Parametreler - 26/08/2017
Psikofizik Parametreler
Hormon Tespitleri - 08/08/2017
Hormon Tespitleri
Teknik – Taktik Spor Dalları - 02/08/2017
Teknik – Taktik Spor Dalları/Oyun Türü Spor Dalları
KAN LAKTATININ BELİRLENMESİ - 08/01/2016
Çeşitli Spor Dallarında Kan Laktat Düzeyinin Önemi ve Kan Laktatının Belirlenmesi İle Performans Kontrolü İmkanları
SPOR – MOTOR TESTLERİ - 22/11/2015
Bireysel spor – motor yetenek ve beceri düzeyinin görgül olarak sınırlandırılabilir bir veya bir çok özelliğinin araştırılmasını amaçlayan ve standart koşullar altında uygulanabilen rutin bir yöntemdir.
Mekan Ölçüleri İle İlgili Enformasyonlar - 06/11/2015
Örneğin, eskrimde isabet derecesini belirlemek amacıyla, hedef tahtası taşıyan bir kukla hazırlanmış veya rakibin göğsünde bir hedef tahtası tespit edilmiştir.
PERFORMANS TEŞHİSİ - 12/10/2015
Spor antrenmanında üç değişik enformasyon sistemi vardır. Her üç yöntem de, antrenman kapsamlarının gözden geçirilerek kontrol edildiği ve değerlendirildiği bir antrenman düzenlemesine hizmet eder.
ENERJİ HAZIRLAMA MEKANİZMASI - 29/09/2015
Organizmanın yaşayabilmesi, sürekli olarak enerji ile beslenmesine bağlıdır.
ANTRENMAN, YORULMA VE YENİLENME - 26/03/2014
Antrenman, yorulma ve rejenerasyon bütünlüğüne değinilmeden önce, farklı terimleri anlamları itibarıyla birbirinden açık olarak ayırabilmek için, bir kavram açıklaması yapılmalıdır.
 Devamı