• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Gürbüz Gürbüzoğulları
ggurbuzogullari@gmail.com
SPORTİF FORM NEDİR ?
29/09/2011

Gürbüz GÜRBÜZOĞULLARI ( Trabzonspor Basketbol A Takımı Kondisyoneri) kimdir gurbuzogullari@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

EDİTÖR NOTU : Gürbüz GÜRBÜZOĞULLARI, kendi dalı olan "kondisyonerlik" ile ilgili bilgi ve birikimini, basketbol ve diğer amatör branşların istifade edebileceği şekilde bizlerle paylaşacaktır.Sormak istediğiniz kendi dalıyla ilgili her türlü bilgiyi yukarıdaki e-posta adresi vasıtasıyla sorabilirsiniz.


 

SPORTİF FORM NEDİR ?

Eger sporcular devamlı ve uzun bir antrenman çerçevesi içinde antrenman veya müsabakalarda en iyi güçlerini ortaya koyamazlarsa bu durum onların iyi randıman verecek düzeye erişmediklerini gösterir. Güçleri dalgalanma içindedir. Sportif formla genellikle o andaki sportif güç tanımlanmaktadır. Eğer sporcular fiziki ve psikolojik yönden en iyi güçlerini ortaya koyuyorlarsa “ yüksek form” dan söz edilir. Güçleri normalin altında ise “ düşük form ” deriz.

Uygulamada tüm sporcuların eşit seviyede en iyi güçlerini ortaya koyabilmeleri mümkün değildir. Örneğin bir maçta tüm oyuncuların maç boyunca en iyi formlarını ortaya koyabilmeleri beklenemez ( sağlık, o anki psikolojik durum gibi ).

İyi bir sportif form durumuna erişebilme uzun vadeli, belirli amaçlara yönelik hazırlıklarla sportif ve psikolojik görüşler açısından mümkün olur. İyi bir kondisyon, sağlamlaştırılmış teknik ve ön taktik, takımın iyi anlaşması, oyun sistemlerinin oturması, kendine güven, bir takımın formda olduğunu belirleyen temel faktörlerdir.sportif form ne kadar uzun zaman içinde sağlam olarak gerçekleştirilirse o kadar uzun zaman muhafaza edilir.

Çok fazla uygulanan müsabakalar, antrenmanlar, mesleki yüklenmeler, düzensiz yaşam tarzı, sağlık ve psikolojik arızalar yoluyla sporcular zaman zaman formlarını kaybederler. Böylece antrenman ve müsabakadaki güç yeteneği düşer. Bu durumda gerekli tedbirler alınmalıdır.

TrabzonBasket.Com5170 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Psikofizik Parametreler - 26/08/2017
Psikofizik Parametreler
Hormon Tespitleri - 08/08/2017
Hormon Tespitleri
Teknik – Taktik Spor Dalları - 02/08/2017
Teknik – Taktik Spor Dalları/Oyun Türü Spor Dalları
KAN LAKTATININ BELİRLENMESİ - 08/01/2016
Çeşitli Spor Dallarında Kan Laktat Düzeyinin Önemi ve Kan Laktatının Belirlenmesi İle Performans Kontrolü İmkanları
SPOR – MOTOR TESTLERİ - 22/11/2015
Bireysel spor – motor yetenek ve beceri düzeyinin görgül olarak sınırlandırılabilir bir veya bir çok özelliğinin araştırılmasını amaçlayan ve standart koşullar altında uygulanabilen rutin bir yöntemdir.
Mekan Ölçüleri İle İlgili Enformasyonlar - 06/11/2015
Örneğin, eskrimde isabet derecesini belirlemek amacıyla, hedef tahtası taşıyan bir kukla hazırlanmış veya rakibin göğsünde bir hedef tahtası tespit edilmiştir.
PERFORMANS TEŞHİSİ - 12/10/2015
Spor antrenmanında üç değişik enformasyon sistemi vardır. Her üç yöntem de, antrenman kapsamlarının gözden geçirilerek kontrol edildiği ve değerlendirildiği bir antrenman düzenlemesine hizmet eder.
ENERJİ HAZIRLAMA MEKANİZMASI - 29/09/2015
Organizmanın yaşayabilmesi, sürekli olarak enerji ile beslenmesine bağlıdır.
ANTRENMAN, YORULMA VE YENİLENME - 26/03/2014
Antrenman, yorulma ve rejenerasyon bütünlüğüne değinilmeden önce, farklı terimleri anlamları itibarıyla birbirinden açık olarak ayırabilmek için, bir kavram açıklaması yapılmalıdır.
 Devamı