• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Gürbüz Gürbüzoğulları
ggurbuzogullari@gmail.com
Antrenmanlarda Uygulanacak Bazı Yüklenme İlkeleri
14/10/2011

Gürbüz GÜRBÜZOĞULLARI ( Trabzonspor Basketbol A Takımı Kondisyoneri) kimdir gurbuzogullari@trabzonbasket.com ( Yazarın Önceki Yazıları )

EDİTÖR NOTU : Gürbüz GÜRBÜZOĞULLARI, kendi dalı olan "kondisyonerlik" ile ilgili bilgi ve birikimini, basketbol ve diğer amatör branşların istifade edebileceği şekilde bizlerle paylaşacaktır.Sormak istediğiniz kendi dalıyla ilgili her türlü bilgiyi yukarıdaki e-posta adresi vasıtasıyla sorabilirsiniz.


 

 

Antrenmanlarda Uygulanacak Bazı Yüklenme İlkeleri

          Antrenmanlarımızda yüklenmeler ne şekilde artırılmalı, sürekli yüklenme ilkeleri nedir, değişen yüklenmeler gibi bazı yüklenme ilkeleri ;

          1 . Artan Yüklenme İlkesi

          Artan yüklenme ilkesi, yüklenme, uyum süreci ve verimlilik arasındaki ilişkiye bağlıdır. Uygulanacak yüklenme, sporcuların kondisyonel, teknik taktik, zihinsel ve psikolojik gücünü kademeli ve sistematik olarak arttırmalıdır. Antrenman yüklenmeleri uzun süre aynı kalırsa, gücün arttırılmasına yönelik etkisini kaybeder. Ancak, güç yeteneğini korumaya yarıyabilir. Antrenman yüklenmeleri, sporcunun; normal, biyolojik ve antrenman yaşına ve sportif güç yeteneğine göre düzenlenmeli ve uygun zaman dilimleri içerisinde arttırılmalıdır.

          2 . Yüklenmeyi Yükseltme İlkeleri

          Yüklenme aşağıdaki temel ilkelerin ışığı altında yükseltilebilir.

Antrenmanlarda yüklenme kapsamı ya da yoğunluğunun arttırılması ile
Hareket koordinasyonunun zorlaştırılması, kombine ve daha zor alıştırmalar yapılması ile yüklenmenin yükseltilmesi,
Müsabaka sayısını çoğaltma yolu ile,
Yüklenmeler basamaklamalı olarak artırılmalıdır. Özellikle “ Temel antrenman döneminde ” yüklenme basamak basamak artırılmalıdır. Yüklenmeyi yükseltirken önce antrenman sayısı artırılır. Daha sonra yüklenme kapsamı ve yoğunluğu yükseltilir.
Uzun süreli antrenman sürecinde basamaklamalı yüklenme arttırımı güç gelişimi için her zaman yeterli olmaz. Bu nedenle antrenman planlamamızda zaman zaman şok türündeki yüksek yüklenmelerin belli aralıklarla uygulanması gerekir. Ancak bu tür yüklenmeler için iyi bir yüklenme alt yapısına gereksinme vardır.

          3 . Programlanmış Yüklenme İlkesi

          Yüklenmeler bütün yıl boyunca sürekli bireysel yüklenmelerin sınır noktasında seyretmemelidir. Özetle, sporcular sürekli yüksek form düzeyinde kalamazlar. Bi nedenle antrenman ve yarışma – müsabaka programına göre, yüklenme ve dinlenme arasındaki ilişki periodik olarak değişmelidir. Bu şekilde sporcu ve takım en önemli karşılaşmalarda “ prıgramlanmış yüklenme ilkesi”nin ışığı altında optimal form durumunu yakalayabilirler. Bunu kolaylaştırmak için de antrenman süreci hazırlık, müsabaka ve geçiş dönemlerine ayrılmıştır. Bu tür planlamalarla sporcu, aynı zamanda sürantrenman durumundan korunur ve en üst verimliliğe ulaşılabilir.

           4 . Sürekli Yüklenme İlkesi

           Sürekli yüklenmeler, diğer bir deyişle düzenli ve programlı antrenman dizisi, sporcunun bireysel yetenek sınırlar çerçevesinde sportif güç yeteneğini yükseltir. Günümüz spor uygulamasında amaca göre değişecek, ancak sürekliliği kesilmeyen yüklenmeler söz konusudur. Antrenmanların sürekliliği, örneğin bir sakatlık nedeniyle kesilirse, sporcuda güç kaybı oluşur.

            5 . Değişen Yüklenme İlkesi

            Antrenmanlarda, özellikle kombine spor dallarında değişen yüklenme ilkesi sportif gücün yükseltilmesinde etkin olur.

            6 . Doğru Yüklenme Dizisi İlkesi

            Doğru yüklenme dizisi ilkesi öncelikle günlük antrenman programlarında önem taşır. Örneğin bir antrenman uygulamasında, antrenman başında yumuşatıcı alıştırmalar ve ısınma, daha sonra koordinasyon gerektiren çalışmalar, sürat çalışmaları, kuvvet alıştırmaları uygulanır. Dayanıklılık çalışmaları antrenmanın son bölümünde uygulanır.

TrabzonBasket.Com9304 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Psikofizik Parametreler - 26/08/2017
Psikofizik Parametreler
Hormon Tespitleri - 08/08/2017
Hormon Tespitleri
Teknik – Taktik Spor Dalları - 02/08/2017
Teknik – Taktik Spor Dalları/Oyun Türü Spor Dalları
KAN LAKTATININ BELİRLENMESİ - 08/01/2016
Çeşitli Spor Dallarında Kan Laktat Düzeyinin Önemi ve Kan Laktatının Belirlenmesi İle Performans Kontrolü İmkanları
SPOR – MOTOR TESTLERİ - 22/11/2015
Bireysel spor – motor yetenek ve beceri düzeyinin görgül olarak sınırlandırılabilir bir veya bir çok özelliğinin araştırılmasını amaçlayan ve standart koşullar altında uygulanabilen rutin bir yöntemdir.
Mekan Ölçüleri İle İlgili Enformasyonlar - 06/11/2015
Örneğin, eskrimde isabet derecesini belirlemek amacıyla, hedef tahtası taşıyan bir kukla hazırlanmış veya rakibin göğsünde bir hedef tahtası tespit edilmiştir.
PERFORMANS TEŞHİSİ - 12/10/2015
Spor antrenmanında üç değişik enformasyon sistemi vardır. Her üç yöntem de, antrenman kapsamlarının gözden geçirilerek kontrol edildiği ve değerlendirildiği bir antrenman düzenlemesine hizmet eder.
ENERJİ HAZIRLAMA MEKANİZMASI - 29/09/2015
Organizmanın yaşayabilmesi, sürekli olarak enerji ile beslenmesine bağlıdır.
ANTRENMAN, YORULMA VE YENİLENME - 26/03/2014
Antrenman, yorulma ve rejenerasyon bütünlüğüne değinilmeden önce, farklı terimleri anlamları itibarıyla birbirinden açık olarak ayırabilmek için, bir kavram açıklaması yapılmalıdır.
 Devamı