• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/TrabzonBasket
  • https://www.twitter.com/TrabzonBasket
  
Üyelik Girişi
Bölümler

Gürbüz Gürbüzoğulları
ggurbuzogullari@gmail.com
Mekan Ölçüleri İle İlgili Enformasyonlar
06/11/2015
 
 
 
 
 
 
 
 ggurbuzogullari@gmail.com

    Mekan Ölçüleri İle İlgili Enformasyonlar..

Örneğin, eskrimde isabet derecesini belirlemek amacıyla, hedef tahtası taşıyan bir kukla hazırlanmış veya rakibin göğsünde bir hedef tahtası tespit edilmiştir. Teste tabi tutulacak olan eskrimciye, hedef tahtasının merkezine isabet kaydetme görevi verilmiştir. Hazırlanan program çerçevesinde, isabet durumunun uygun olarak yanan farklı renklerdeki ışıklar yardımıyla enformasyonun en kısa zamanda doğrulanması sağlanmıştır.

Hareket Hızı İle İlgili Enformasyon

Yüksek atlama sporcularının ayakkabılarına kontak tabanı yerleştirilmiştir. Bu sayede hız alma koşusunun münferit adımları ve sıçrama esnasındaki tüm destek alma süreleri tespit edilerek, izledikleri sıraya göre ideal değerler ile karşılaştırılabilmiştir.

Hentbolde karelere ayrılmış bir kale modeli geliştirilmiştir. Kaleye yapılacak atıştan kısa bir süre önce, değişerek yanan kale ışıkları ile sporcudan isabet kaydetmesi istenen atış hedefi gösterilmiştir. Sporcunun avuç içinde bulunan kontaklar ile, sporcunun kendisini yeni atış hedefine göre ayarladığı tepki süresi ölçülmüştür. Bunun yanı sıra, atış sonrasında kaydedilen isabetin yüzdesi de kaydedilmiştir.

Münferit Hareket Süresi ve Hareket Ritmleri İle İlgili Enformasyon

Yürüyüş disiplininde çift taraflı destek alma süresi, bir ayağın ucu ve diğer ayağın topuğu aynı anda zemine temas ettiğinde akım devresi kapanan kontaklar ile tespit edilmiştir. Bu aparat ile, tamamladığı parkurdan hemen sonra, sporcuya çift taraflı destek alma süresi ile ilgili enformasyonları vermek mümkün olmuştur.

Kas Gerilimi İle İlgili Enformasyonlar

Paralel barda kuvvet gelişimi, barlardaki dikey titreşimler kaydedilerek direkt olarak bir yazıcı üzerinden ölçülmüştür. Jimnastikçi yaptığı egzersizlerden hemen sonra, kas geriliminin kaydedildiği grafikleri, yapılan egzersize özgü gerilimler ile karşılaştırabilmektedir.

Performans Kapasitesi İle İlgili Enformasyonlar

Uzun mesafe koşucularında, kürekçilerde ve kanocularda performans kapasitesi belli bir süre içerisinde çalışma performansındaki değişikliklere göre tespit edilmiştir. PWC 170 ( Puls – Working – Capacity ) maximal oksijen alımı ile yakından bağlantılıdır. Bu bağlantı sayesinde 130 ve 170 arasındaki kalp frekanslarında çalışma performansı artışının günlük olarak kaydedilmesi, ilgili her performans kapasitesinin tespitine imkan vermiştir.

Ani ve Eşzamanlı Enformasyon Sistemleri

Eşzamanlı enformasyon sistemleri, hızlı enformasyon sistemlerinin aksine, pratik spor uygulamalarında pek yaygın değildir. Ani ve eşzamanlı enformasyonlar, hareketin yapılması esnasında verilen cevaplı tepkilerdir. Çoğunlukla dönemsel spor dallarında uygulanmalarının nedeni budur.

Hızlı enformasyon için geçerli tüm hususlar, ani enformasyon unsurları için de aynı şekilde geçerlidir. Enformasyonun içeriği, frekansı, doğruluğu ve değişkenliği burada da birbirlerine ayarlanmış olmalıdır.2547 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

Psikofizik Parametreler - 26/08/2017
Psikofizik Parametreler
Hormon Tespitleri - 08/08/2017
Hormon Tespitleri
Teknik – Taktik Spor Dalları - 02/08/2017
Teknik – Taktik Spor Dalları/Oyun Türü Spor Dalları
KAN LAKTATININ BELİRLENMESİ - 08/01/2016
Çeşitli Spor Dallarında Kan Laktat Düzeyinin Önemi ve Kan Laktatının Belirlenmesi İle Performans Kontrolü İmkanları
SPOR – MOTOR TESTLERİ - 22/11/2015
Bireysel spor – motor yetenek ve beceri düzeyinin görgül olarak sınırlandırılabilir bir veya bir çok özelliğinin araştırılmasını amaçlayan ve standart koşullar altında uygulanabilen rutin bir yöntemdir.
PERFORMANS TEŞHİSİ - 12/10/2015
Spor antrenmanında üç değişik enformasyon sistemi vardır. Her üç yöntem de, antrenman kapsamlarının gözden geçirilerek kontrol edildiği ve değerlendirildiği bir antrenman düzenlemesine hizmet eder.
ENERJİ HAZIRLAMA MEKANİZMASI - 29/09/2015
Organizmanın yaşayabilmesi, sürekli olarak enerji ile beslenmesine bağlıdır.
ANTRENMAN, YORULMA VE YENİLENME - 26/03/2014
Antrenman, yorulma ve rejenerasyon bütünlüğüne değinilmeden önce, farklı terimleri anlamları itibarıyla birbirinden açık olarak ayırabilmek için, bir kavram açıklaması yapılmalıdır.
PERİYODİKLEŞTİRME ŞEMASI - 05/03/2014
İçerikleri, yöntemleri vs. ile birlikte her antrenman ünitesi, uzun yıllara dayanan, geniş kapsamlı ve yüksek bireysel performansı amaçlayan bir hazırlanma sürecinin birer parçasını oluşturur.
 Devamı